| EvaTramell a întrebat:

Azi mi-am cumparat crema Lomexin si am primit si un fel de aplicator doar ca nu stiu ce trebuie sa fac? E neaparat sa il folosesc? Nu prea stiu ce sa fac. happy

1 răspuns:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Având în vedere întrebările puse de tine în iunie, bănuiesc că ( încă ) NU ai mers la ginecolog pentru a primi un tratament ADECVAT pentru acea candidoză!

Asta, apropo de întrebările :
http://www.tpu.ro/......otrimazol/

http://www.tpu.ro/......iat-adica/

http://www.tpu.ro/......t-sper-sa/

NU mai "încerca" diverse tratamente făcute "după ureche", fără să-ţi fie PRESCRISE de medic deoarece vei obţine o candidoză RECIDIVANTĂ/cronică ( mult mai GRAVĂ )!

Acum ţi-ai cumpărat Lomexin cremă VAGINALĂ - pe care NU o poţi aplica în interiorul vaginului fără să foloseşti acel "aplicator"!

Deci, DA, trebuie neapărat să-l foloseşti!

"Mod de administrare

Spălaţi-vă întotdeauna pe mâini cu apă caldă şi săpun înainte şi după administrare.
Lomexin cremă vaginală

Aplicatorul trebuie să fie curat înaintea fiecărei administrări. După fiecare administrare spălaţi-l cu apă caldă (cu temperatura < 50°C) şi săpun. După spălare, aplicatorul trebuie lăsat să se usuce şi trebuie să fie păstrat în ambalaj. Dacă medicul recomandă alte măsuri de sterilizare a aplicatorului, acestea trebuie urmate.

Aplicatorul trebuie ataşat la nivelul orificiului de deschidere al tubului. Umplerea aplicatorului este realizată prin strângerea părţii inferioare a tubului. Dacă pistonul opune o oarecare rezistenţă acesta trebuie tras uşor. Dacă medicul dumneavoastră nu v-a recomandat altfel, aplicatorul trebuie umplut în întregime (aproximativ 5 g cremă vaginală). După detaşarea aplicatorului, tubul trebuie închis imediat cu capacul său. Întindeţi-vă pe spate, ridicaţi genunchii şi depărtaţi picioarele, apoi introduceţi aplicatorul cât mai adânc în vagin. Crema vaginală este administrată prin împingerea completă a pistonului. După aceea aplicatorul trebuie scos fără a se atinge pistonul." - SURSA = Prospectul de la linkul :
http://www.medipedia.ro/......INALA.aspx

Toate cele bune.