| TheBlackWidow a întrebat:

Buna,buna tuturor happy.Am nevoie de niste sfaturi in dragoste pentru ca sincer sunt foarte confuza.Anul acesta am intrat la liceu(clasa 9-a normal)si dupa vreo 2 luni m-am indragostit de un baiat cu un an mai mare ca mine(adica nu e cu un an mai mare ca mine, amandoi avem 16 ani, doar ca el este in clasa a10-a : )) ).Il vad mereu pe holurile scolii si pana acum am vorbit doar pe site-urile de socializare gen Facebook.(Bineinteles ca doar eu il bagam in seama pentru. ca el nu o facea niciodata.Nu foarte des, sa nu zica ca sunt disperata happy ).Era foarte dragut cu mine cand vorbeam, adica imi raspundea la toate intrebarile pe care i le puneam si era foarte amuzant.Se interesa ce mai fac si chestii de genu' happy. Oricum la scoala nu vorbesc cu el niciodata, nici macar nu-l salut pentru ca nu suntem chiar prieteni. suntem doar colegi sad.Il vad uneori ca se uita lung la mine cand ma vede ca trec pe langa el :3. Problema mea e ca foarte multe fete,unele chiar prietenele mele sunt indragostite de el si ele au tupeu mai mult ca mine si se baga mereu in seama cu el, il imbratiseaza, chestii de genu'.Eu sunt mai timida de felul meu si din cauza asta pierd mereu persoana pe care o iubesc :'(.Ei bine chestiile astea imi fac foarte mult rau :'(. (E foarte dificil sa vezi alte fete flirtand cu baiatul pe care-l placi si problema e ca au inceput sa faca lucrurile astea cand au aflat ca eu sunt indragostita de el sad ).M-am gandit sa renunt la el(adica sa-l uit si sa nu ma mai gandesc) dar parca Dumnezeu nu ma lasa sa renunt...acum cand vreau sa-l ignor il vad si mai des ca inainte.Il vad ca se uita la mine dar eu nu cred ca inseamna nimic.El e foarte dragut si inconjurat mereu de fete frumoase, iar eu pe langa ele ma simt ca un nimic si ma gandesc "De ce m-ar alege pe mine?". (sper ca nu sunt singura care a fost in situatia asta).Nu stiu ce sa fac. prietenii mei imi spun sa-i zic ca-l plac dar eu sincer nu cred ca asta e o solutie.Eu nu sunt sigura in propriile mele forte si mereu ma descurajez.Nu cred ca sunt genul lui dar nici nu vreau sa-l pierd sad.M-am saturat sa pierd mereu baiatul pe care il iubesc doar din cauza fricii de a fi respinsa sad.Va rog,niste sfaturi,ceva, orice? Dar nu-mi ziceti sa-i spun ca-l plac pentru ca ar fi ciudat : ) ) ) ) credeti-ma, nu am curaj. Va multumesc mult si VA RESPECT pe cei care ati citit tot si incercati sa ma ajutati. Peace

4 răspunsuri:
| SkyPilot a răspuns:

Este foarte greu, rezultatul incert iar baietii populari cu fetele se pastreaza greu. Cum nu esti prea sigura pe tine, un insucces nu ti-ar pica bine. Mai bine te orientezi catre alt baiat.
Este clar ca nu I-ai atras atentia acestui baiat in vreun fel. Daca totusi esti hotarata pe acesta, trebuie sa ai curaj si sa te bagi in seama cu el. Zambeste-i, saluta-l, intra in vorba cu el, fa si tu ce fac celelalte. Poate ai noroc. De zis ca il placi, ii poti spune dupa ce vezi cum reactioneaza la incercarile tale de a sparge gheata.

| Miladincaa a răspuns:

Contrar celorlalte sfaturi eu iti spun sa ramai tu, asa cum esti! nu incerca sa faci ce fac restul, daca lui i-ar placea asta ar fi fost deja cu toate celelalta. ramai asa cum esti, incearca sa treci peste aceasta timiditate excesiva, si eu am fost in situatia ta si stiu cum te simti, dar daca te inchizi in carapacea ta nu te va ajuta la nimic
incearca sa ii devi amica, de acolo poti avansa, fiind prietena cu el il poti cunoaste mai bine, sa stii ce ii place, ce isi doreste, ce vrea de la viata, practic incearca sa ii devi confidenta.
niciodata nu sti ce se poate intampla

| SKuLL909 a răspuns:

Pai, problema ta este una des intalnita si se termina prost pentru cel/ceea ce se implica emotional. Ei bine nu te descuraja, poti avea ceva ce pe el la fermecat, un acel ceva ce te face mai presus decat celelalte fete. Asteapta inca o vreme, analizeazai."miscarile" si vezi daca se implica si el cat de cat emotional, mai exact daca, intrand mai des in conversatie cu el pe facebook, telefon etc, el s-ar arata interesat, mai interesat ca la alte fete. Daca da, atunci trebuie sa arati ca ti-ar place de el prin lucruri mai directe, daca zici ca esti mai timida. Bine, ideal ar fi sa arate el asta laughing. Asa s-ar termina partea buna.
Insa majoritatea cazurilor e bine sa eviti asa zisi baieti draguti. Foarte rar aleg o relatie in locul unei aventuri. Acum te intreb, ti-ar place sa fie doar asa o aventura? eu nu cred.
Tine minte ca 2 timizi fac relatie puternica! Daca esti o fata la locul tau si nu o. pitipoanca ca celelalte fete ce se arunca in bratele lui, vei gasi baieti cu care vei face o relatie.
Dar totusi, nu uita si partea cu. incearca putin sa vezi ce iese happy sper ca te-am ajutat! multa bafta in dragoste!

| Rebeka321 a răspuns:

Ai putea sa incerci sa te comporti si tu ca celelalte fete.dar sa te comporti asa doar cand sunteti voi doi sa vezi cum reactioneaza, poate te place, sau incearca sa vorbesti cu el pe siteurile de socializare si sa ii spui ceva gen: nu vrei ca maine intr-o pauza sa stam amandoi? nu stiu incearca orice! bafta:*