| butterflyone a întrebat:

Care consideraţi că e vârsta optimă pentru a avea un prieten'o prietenă? Există o vârstă minimă pentru aşa ceva(şi aici nu mă refer să ai prieten/prietenă la o vârstă la care încă ai putea sa te joci). Şi la această,,prietenie" nu mă refer la relaţii sexuale, ci doar chestii normale(vorbit prin mesaje, la telefon, întâlniri la care îl săruţi/te sărută pe obraz, pe frunte, pe buze), îmbrăţişări, chiar şi bileţele. Deci o iubire adolescentină, fără,, interese" (ştiu că nu e termenul potrivit).
Puţini părinţi sunt de acord cu chestiile astea, sau poate aşa gândesc eu, însă ai mei nu prea le surâde ideea deşi am aproape 14 ani şi am fost cu un băiat pe care chiar l-am iubit(poveste mai lungă, am scris-o aici...) şi ştiu sigur că asta imi doresc de la o relaţie, chestii puerile si romantice, nu mi-ar trece şi nici nu îmi trece prin cap să îmi doresc mai mult decât atât. happy
Dau şi fundă celui mai bun răspuns...

Răspuns Câştigător
| ĔℓѕιιDăăSmileee a răspuns:

N-ai pentru ce :*.
Faci ceea ce e corect. Ascultându-ţi inima.happy.
Nu lăsa mărunţişuri să te împiedice să-ţi atingi ţelurile - Deşi e cam dificil să prioritezi şi să refuzi alte solicitări în timp ce trebuie să-ţi îndeplineşti propriile sarcini. Oricum ar fi, succes mai departe. Să ajungi ce-ţi doreşti big hug

12 răspunsuri:
| ĔℓѕιιDăăSmileee a răspuns:

Eu zic că nu există nicio vârstă necesară pentru a avea un prieten sau o prietenă.
Deşi consider, că. nu e deloc în regulă să ai 10 -12 ani prieten/prietenă. Atunci clar e doar din joacă şi habar nu ai ce e iubirea. E ca o joacă de copii imaturi.happy
Decii ..Ai putea avea o relaţie cu o fată.
Dacă eşti băiat serios. Şi ştii cum să te comporţi cu o fată, e numai bine.
Dar nu întrece linia. Adică să nu exagerezi.Hmmthinking, Cam atât am avut de spus. Baftă :*!

| butterflyone explică (pentru ĔℓѕιιDăăSmileee):

Şi eu sunt fată laughing. Şi am avut deja prima relaţie, însă a fost o joacă din partea lui, oricum ceva adolescentin - am fost 4 luni îmrepuna în care ne-am întalnit de 8 ori şi m-a pupat de 2 ori pe obraz în acel timp.
În schimb, acum câteva săpt. când am fost cu el şi ne-am despărţit, a fost mai,, serios'': m-a îmbrăţişat şi sărutat.
Însă problema e la mama mea mai mult, că ea nu e de acord cu astea, zice că nu învăţ din cauza lor(şi eu consider că am note bune, 10 şi 9 şi raareori 8), dar ei cred că vor perfecţiune şi mai ştiu eu... Şi mă atenţionează mereu că nu e bine să fiu cu baieţii în cap de la vârsta asta şi nu mai ştiu eu ce. Însă mi se par chestii normale, multe prietene de-ale mele au prieteni şi repet, nu sunt genul de persoană şi nu mă gândesc de pe acum la relaţii sexuale, şi nici pe viitor nu îmi fac planuri, pentru că nu mă grăbesc sa fac asta.

| ĔℓѕιιDăăSmileee a răspuns (pentru butterflyone):

Păi nu te grăbi cu băieţii. Ai timp destul big grin laughing. Lasă-i pe urmă. Pune cărţiile, pe primul plan.
După aia poţi să-ţi iei câţi iubiţi vrei. Dar măcar să ştii că ai realizat ceva.
Că, învăţatul nu poţi să-l reiei, după ani şi ani. Băieţii nu pleacă nicăieri pe ei îi găseşti tot acolo. Numai că e mai important învăţatul decât să ai prieten.Problema lui dacă nu vrea să te aştepte, găseşti altul mai bun ca el. Care să te înţeleagă.:*

| butterflyone explică (pentru ĔℓѕιιDăăSmileee):

Mulţumesc pentru sfaturi, eu asta încerc, sa pun cărţile pe primul plan, însă mă cam deranjează,, opinia'' părinţilor. Adică îi înţeleg că vor să învăţ, şi eu mă străduiesc să o fac cât mai bine, pentru că vreau să ajung cât mai departe - mi+aş dori să fiu medic, însă aş vrea şi ei să înţeleagă că atâta timp cât învăţ aceste chestii sunt oarecum normale...

| ĔℓѕιιDăăSmileee a răspuns (pentru butterflyone):

N-ai pentru ce :*.
Faci ceea ce e corect. Ascultându-ţi inima.happy.
Nu lăsa mărunţişuri să te împiedice să-ţi atingi ţelurile - Deşi e cam dificil să prioritezi şi să refuzi alte solicitări în timp ce trebuie să-ţi îndeplineşti propriile sarcini. Oricum ar fi, succes mai departe. Să ajungi ce-ţi doreşti big hug

| ĔℓѕιιDăăSmileee a răspuns:

Eu zic că nu există nicio vârstă necesară pentru a avea un prieten sau o prietenă.
Deşi consider, că. nu e deloc în regulă să ai 10 -12 ani prieten/prietenă. Atunci clar e doar din joacă şi habar nu ai ce e iubirea. E ca o joacă de copii imaturi.happy
Decii, Ai putea avea o relaţie cu o fată.
Dacă eşti băiat serios. Şi ştii cum să te comporţi cu o fată, e numai bine.
Dar nu întrece linia. Adică să nu exagerezi.Hmmthinking, Cam atât am avut de spus. Baftă :*!

| ĔℓѕιιDăăSmileee a răspuns:

Eu zic că nu există nicio vârstă necesară pentru a avea un prieten sau o prietenă.
Deşi consider, că nu e deloc în regulă să ai 10 -12 ani prieten/prietenă. Atunci clar e doar din joacă şi habar nu ai ce e iubirea.E ca o joacă de copii imaturi.
Decii, Ai putea avea o relaţie cu o fată.
Dacă eşti băiat serios.Şi ştii cum să te comporţi cu o fată, e numai bine.
Dar nu întrece linia.Adică să nu exagerezi.Hmm,Cam atât am avut de spus. Baftă:*.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu stiu ce sa spun. Din experientele mele consider ca, cel putin pentru mine, iubirea e ceva efemer. Nu pot sa spun ca mi-au placut mai mult de 3-4 fete in toti cei 14 ani ai mei de viata, dar de fiecare data am primit lovituri sub centura cand le-am spus ce simt. De exemplu, ultima oara, adica acum vreo 1 an, credeam ca EA este cea perfecta, dar cand i-am spus, privind-o in ochi, ca o plac, mi-a spus: "Asa si ce ai vrea sa fac?", chiar daca era rosie ca un rac si nu mai stia unde sa se uite. De atunci tot incerc sa imi explic ca iubirea este ceva chimic, ceva ce iti ofera satisfactie mentala pe o scurta durata de timp. Poate ma va schimba cineva. Mult norochappy

| rogvaiv10 a răspuns:

Eu zic, ca relatiile astea de pe la 10-14 ani nu sunt asa importante. Cele de la liceu te asigur ca vor conta!winking

| adrianpopovici99 a răspuns:

E ceva normal la varsta ta sa i prieten eu sunt baiat am 13 ani si tot incerc sa agat fete.din clasa la noi majoritatea au prieten, desi diriginta vine si ne zice,, bah eu n-am o parere buna despre voi asa ca aveti grija. la varsta ta poti sa si te imbratisezi sa va sarutati, colegii din clasa la mine de fapt toti baietii dam cu palma la fund la fete ele nu zic nimic, chiar baiatul lui profa de mate are numai 10 pe line si e am cel mai rau, da palme incontinu le ia pe fete de sani, le saruta cu forta etc. laughing

| costelus25 a răspuns:

La 14-15 ani a incepi sa ai prieten amic sau chiar mai mult...si undeva la 17-18 sa-ti incepi viata sexualahappy

| butterflyone explică (pentru costelus25):

Aşa consider şi eu că ar fi ok, deşi am avut prieten şi am aproape 14 ani, deci încă 13, însă părinţii mei, mai ales mama, sunt cam 'contra' acestor lucruri...

| costelus25 a răspuns (pentru butterflyone):

Asa este si bine.asculta-ti familia... si mama ta stie ea ce stie