| BuBu_6079 a întrebat:

care imi poate explica si mie cum e treaba cu perioada fertila/nefertila la femei(in cazul ciclului neregulatbig grin)... funda:X

Răspuns Câştigător
| missbee a răspuns:

În cazul ciclului neregulat e destul de relativă treaba, pentru că aceste calcule sunt exacte și valabile în cazul în care ai ciclul regulat de 28 de zile.
Așadar, pe parcursul ciclului menstrual (CM = perioada intre două menstruații) există doua perioade infertile și un fertilă. Ovulația, adică momentul în care un ovul este eliberat de unul din cele două ovare, marchează perioada fertilă a femeii. Ovulul respectiv poate fi fecundat în primele 24 de ore pentru a se produce embrionul și ulterior sarcina, însă perioada fertilă este calculată cu tot cu zilele în care spermatozoizii trăiesc în interiorul tău. Deci, perioada de fertilitate are de la 5 la 7 zile maxim.

Această perioadă începe de obicei după 14 zile de la ultima menstruație, dar acest număr diferă de la organism la organism.
În fine, cu 6 zile înainte de menstruație it`s safe. Și cu 3 zile după, la fel.

Și totuși, de ce atâta bătaie de cap? Prezervativul e cel mai sigur.batting eyelashes

2 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

In cazul ciclului neregulat, fiecare zi este fertila, nu se poate folosi metoda calendarului.

| foxi a răspuns:

In cazul ciclului neregulat, perioada fertila e neregulata ca si data! A nu se folosi ca metoda anticonceptiva!