| shlerlyn4 a întrebat:

Imi poate explica cineva cum e cu perioada fertila/nefertila? funditsukhee hee

Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Se poate calcula numai la femeile cu ciclul menstrual perfect regulat. Ciclul menstrual incepe in prima zi de sangerare a unei menstre si se termina in ultima zi inainte de o noua sangerare. Ca sa poti spune ca ai ciclul menstrual regulat, trebuie ca ultimele 6 cicluri sa fi avut durata fixa (sa zicem 28 de zile, sau 31 de zile), acceptandu-se cel mult o zi de abatere in 6 luni.
Daca te inscrii in aceste date, atunci se considera ca ovulatia se desfasoara, cu o probabilitate de cam 80% la mijlocul ciclului menstrual. De exemplu, pentru un ciclu regulat de 28 de zile, perioada cea mai fertila este cuprinsa intre zilele 12 si 16. Fertilitatea scade pe masura ce te apropii de perioada sangerarii, fiind minima (cam 5%) in zilele 1-5 si 24-28. Atentie! zilele 1-5 din momentul in care apare sangerarea, nu dupa sangerare. Nu exista nici o zi nefertila sau cu risc zero. Riscul minim este in prima zi de sangerare, dar nu este deloc neglijabil (3-5%).