| LaCrImI sI nUmAi LaCrImI a întrebat:

Buna ce faceti? am si eu o problema de familie! aseara m-am certat cu tata. tin sa mentionez ca parinti mei sunt despartit de 14 anii si eu in acest moment sunt cu tata in italia pentru ce are probleme de sanatate face dializa de 14 anii. el tot timpu cand se cearta cu fata cu care sta sa nu se certe cu ea se cearta cu mine si tot timpu cand ne certam imi scoate ochii cu mama cea ce a facut ea si imi mai spune imi mai scoate ochii ca ma adus aici.imi spune tot timpu sa ma schimb ca nu fac nimic.eu in fiecare zi cand vin de la scoala ma pun sa fac curat fac de mancare pentru ca fata cu care sta tata nu face nimic de cand avem internetu numai pe internet sta.cand ne certam ma ameninta ca nu imi mai da banii de cheltuiala si ca ma trimite in romania.eu al mama nu ii pot spune aceste probleme pentru ca nu vreau eu vorbesc cu iubitul meu despre orice dar el nustie ce inseamna sa ai parinti divortiati si ma ajuta si el cum poate imi da sfaturi sa fac tot timpu ce imi spune tata dar nu reusesc sa fac absolut tot pentru ca eu sunt mai rebela. e nu as vrea sa plac in romania pentru ca nu imi place.aici mi-am inceput un viitor imi place fac cea ce imi place dar nu stiu ce sa ma mai fac cu tata tin foarte mult al el dar el zice ca nu este adevarat. dati va rog un sfat poate treceti care va dintre voi prin situatia mea ajutati-ma va rog

10 răspunsuri:
| Dizzydizz a răspuns:

Renunta la viata de acolo
ce viitor poti avea cu tatal tau care tipa la tine mereu?
fa te mare si du te in italia
pana at stay cu mama ta care te intelege si iti vrea bnle
app pr taw d unde e
?

constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Trebuie sa intelegi ca fiecare om are drepturi si obligatii. Daca esti diplomata vei castiga mai mult, chiar daca nu inghiti fata cu care sta tatal tau. Incearca sa te intelegi mai bine cu ea, cred ca de aici este tot conflictul, protejeaza-l pe tatal tau care este bolnav. Te-ai gandit ce vei face daca se intampla ceva cu tatal tau? Draga mea, asculta sfatul unei femei de 57 de ani cu 5 copii. Dupa cum ti-am spus incearca sa te imprietenesti cu acea fata, incercati sa faceti mici surprize tatalui tau, faceti impreuna mancare, curatenie, mergeti impreuna la cumparaturi.La inceput nu va fi usor, dar insistand vei reusi.Cred ca in felul acesta si tatal tau va fi multumit si nu vei mai primi reprosuri. Iti urez mult succes!

| viatadecacatt a răspuns:

Adica te pune sa faci tu curat si de mancare in timp ce fata aia cu care sta tatal tau sta ca o tuta? Mai bine spune-i mamei tale ce se intampla, pentru ca tatalui tau nu prea ai ce sa ii zici daca el nu te crede si daca o sa continui sa stai cu el trebuie sa iti convina si modul cum s-a comportat cu tine pana acum si se va comporta.Trebuie sa spui la cineva nemultumirea ca sa ia masuri. daca nu mamei tale si daca e nevoie mai bine te muti in Romania decat sa stai cu eiwinking.

| EUSIATIT a răspuns:

Pai ori iti place acolo si te supui regulilor ori vii la mama ta si gata. o sa duci saracia aici si gata. cred ca vrei prea multe de la viata desi tu nu esti pe picioarele tale sa stii ce inseamna sa cistigi bani. Din cite spui ai vrea sa te duci doar la scoala si restul sa ti petreci timpul distrindu te, e situatia destul de delicata dar cred ca tu ai vrut sa stai cu tata. AI crezut ca e raiul acolo. NU cred ca te ai maturizat deloc ba din contra vei detoate dar nu dai nimic in schimb.vei deveni mama si vei vedea daca copilul taui va face la fel. cum vei proceda?

| arrriadna a răspuns:

Auzi, tu semeni cu mama ta fizic? Ca ai zis ca iti scoate ochii cu "ce a facut ea". Spune-i frumos tatalui tau ca nu ai cerut in mod express nimic, nici macar sa te nasti, asadar nu e corect din partea lui sa iti scoata ochii cu nici un efort pe care l-a facut vreodata pentru tine. El si-a asumat aceasta responsabilitate iar daca isi schimba parerea ar trebui sa iti spuna asa si sa iti ofere cateva optiuni.
Apoi sunt de acord cu claudia. Fii diplomata si "suceste situatia" cu iubita tatalui tau. Nu te pune nimeni sa o iubesti din suflet dar, acolo, de fatada.
Cate zile are o saptamana, 7? Ok, 3 din ele nu gatesti, nu faci curat. Iti faci frumos abonament la o biblioteca (daca ai pe acolo) sau orice alta activitate legata de scoala. Si dispari din peisaj. In felul asta fiecare din voi va avea timp sa se lamureasca ce vrea.
O persoana care nu trece prin aceleasi greutati ca si tine, ca iubitul tau, nu sinte ac lucru, dar asta nu inseamna ca nu te iubeste si nu e alaturi de tine. Si, pana la urma, asta conteaza.
De acord si cu dead.and.gone, ia legatura cu mama ta. Fii pe pace, il cunoaste pe tatal tau probabil mai bine decat oricine altcineva.winking

| clawdya_8655 a răspuns:

Multe familii trec prin asa ceva. poate ca mama ta vitrega il influenteaza cu ceva. j toate ce spune le spune la nervi.incearca sa devii prietena cu mama vitrega ca poate asa o sa te intelegi imi bine cu el. j eu cred ca ar trebui sa ii zici iubitului tau. poate iti da un sfat bun. j ii zici ca nu mai vrei secrete intre voi.sunt sigura ca si el are probleme pe care nu ti le spune.eu asa as face.stiu ca nu sunt in situatie si poate de aia nu pot sa te sfatuiesc mai bine, dar poate sfatul meu iti va fi de ajutor.ai grija de tine

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu stiu viata de acolo.nu spun ca nu trebuie sa ai o viata proprie, dar rebela ce inseamna pentru tine? ca pentru mine rebel inseamna neascultator, care nu respecta nimic, care face totul invers decat trebuie.rebelii de regula sunt in iad sau in puscarii sau in bordeluri, baruri, gasti.asta esti tu? si mai e ceva.banii de cheltuiala? ce sunt astia? o obligatie? ca toti banii au destinatia asta. dar in Romania eu ii dau copilului meu cat ii trebuie pentru transport, si pachet la scoala.zilnic.si daca are o intalnire ceva mai mult dar nu cat ar vrea fiindca astea sunt conditiile aici.si am trei.sa inteleg ca acolo ai o suma fixa? a ta? pai esti fericita in cazul asta.de ce esti si neascultatoare? din recunostinta pentru banii primiti?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna, imi pare rau de situatia ta, sincer, eu cred ca ar trebui sa incerci sa te impaci cu fata cu care sta tatal tau, sa incercati sa faceti unele lucruri impreuna, poate de asta tatal tau se cearta cu tine, pentru ca tu nu o accepti pe ea, in privinta internetului, incearca sa faci cumva sa nu mai functioneze o vreme, si in acest timp incearca sa porti discutii cu tatal si fata care sta cu el, incearca sa comunici mai mult cu ei, oricum nu e normal ca tu sa faci de toate in casa se ea nimic, faceti cu schimbul, eventual incearca sa vorbesti si cu mama ta, poate te ajuta cu un sftat ceva, doar e mama ta si tine la tine.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai eu i-as spune tatalui meu de mama lenesa si daca nu ma crede poti lua o camera de filmat ca sa ai dovezi nu? Viata are suisuri si coborasuri.Trebuie sa avem mereu grija sa nu ne impiedicam.Si oricum in romania i super + de asta romancele is cele is cele mai frumoase

| elena_1315 a răspuns:

Am citit povestea ta si eu cred ca e timpul sa porti o discutie serioasa cu tatal tau si sa ii spui ca u faci tot posibilul sa ii faci pe plac sa ii spui ca aia nu face nimic... dar totusi daca u esti rebela nu poti schimba asta cati ani ai u? dar el sa nu se mai amestece in viata ta. Romania este o tara frumoasa dar eu te sfatuiesc sa nu pleci daca acolo ti-ai gasit viitorul aaa si daca mama ta este aici eu zic sa vii la mama ta! Si eu nu mai inteleg ceva de ce u nu ai vrut sa ramai cu mama ta ca nimic nu e mai bine decat dragostea de mama sa stii ca eu am foarte multi prieteni si fete si baieti care sunt despartiti si crede-ma au ales sa stea cu mama lor si in vacanta de vara se duc la tatal lor sa-l viziteze. E super asa! este si un broverb fa ce iti spune inima! a si nu ar mai trebui sa vb viata ta personala cu prietenul tau ci cu mama ta!laughing))!