| anonim_4396 a întrebat:

Tatal meu e un obsedat sexual la 71 ani ai sai.Imi terorizeaza mama iar stresul si atmosfera in casa se resimt.Cazul e unul foarte urat, as dori s-a citit tot si sa ma ajutati cum puteti.

Generalitati tata : 71 ani, nimfoman [in 2006 a avut cancer la penis din cauza ca umbla cu prea multe tarfe, asa ca i-a fost amputat jumatate].In prezent si-a facut o operatie de marire insa a fost un esec total din cate am auzit.Se cearta mereu cu mama cum ca nu a facut niciun ban niciodata.O obliga sa "ii stea" chiar daca e impotriva vointei ei.Relatia lor nu mai merge de mai bine de 10 ani,nu se mai suporta insa traiesc in aceeasi casa. Tatal meu mereu se cearta si e un om masiv,mare,se tine bine pe picioare,urla mereu ptc asa e tonalitatea sa.E un om care nu ne da bani desi are [ detinem un magazin ].La mama nu ii da bani decat daca se milogeste de el, mie imi da cu scarba cand am nevoie de o haina, un sutien, un chilot.

Despre mine : am imd 20 ani, sunt traumatizata de la 12 ani de cand am inceput sa ii vad certandu-se si batandu-se.Cand ii aud ca vorbesc [ in ultimul timp,deoarece s-a inrautatit relatia dintre ei tot mai rau] tremur, am atacuri de panica, incep sa plang si e groaznic.Simt ca nu am scapare. Obisnuiesc sa plec de acasa cand ii aud ca se cearta insa sanatatea mea mintala s-a inrautatit.Sunt seri in care de abia adorm din cauza stresului,dimineata ma trezesc mai devreme incat sa imi fac un mic bagajel,ma imbrac si ma echipez bine in caz ca ei se cearta,dorm cu stres,am cosmaruri, tremur involuntar chiar si cand ii aud ca isi rostesc un cuvant sau tata are un ton ciudat.
Tata e un om care are probleme cu nervii,cateodata are halucinatii insa nu este verificat psihiatric sau altele,refuza sa ia pastile de calmare, refuza sa mearga la medic, spune ca el nu are nimic.Eu cu mama il credem in stare de a face mult mai mult,sa se trezeasca sa ne dea in cap sau alte lucruri spontane.
In weekenduri obisnuiesc sa plec de acasa la prietenul meu deoarece atunci se instaleaza linistea si ei doi stau amandoi in casa si sunt sanse enorme sa se certe,mai ales ziua de duminica, zi sfanta a certurilor in familia mea.

Nu stiu ce sa ma fac, cu mine tata nu pare sa aiba ceva insa cu mama are.Momentan ma tin de ea sa plece in strainatate la lucru sa se mai domoleasca putin lucrurile.Eu urmeaza sa incep facultatea, si vreau sa am liniste deoarece anul trecut tot pe vremea asta s-au certat si a dat-o afara pe mama din casa si 4 luni n-a venit acasa,statea pe unde putea si manca ce putea.
Nu stiu ce sa fac eu,daca ar fi dupa mine si nu ar avea vreo consecinta,as suna la salvare sa-l duca sa-l verifice mintal, as depune plangere la politie si toate astea, l-as indopa cu pastile antihormonale sa nu-i mai trebuiasca viagra si ce naiba mai consuma el.
Ce este de facut?

22 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Mama ta poate cere un ordin de protectie in baza legii pentru combaterea violenţei în familie, nr.217/2003, republicată în 2014.
Daca nu va descurcati apelati la un avocat.

| 2EXA a răspuns (pentru Ioandelasal):

Multumesc! Este o idee buna.

| GdX a răspuns:

Tu nu ai ce face. Mama ta ar putea face plangere la politie si cam atat.

| T0T a răspuns:

Nici nu m-am obosit. Cine a pus-o pe maică-ta să îl ia pe ăla? E o vină colectivă, e la fel de vinovată ca și el.

| Freya1 a răspuns:

Mama ta daca vrea sa il suporte e problema ei dar tu nu esti obligata.
Ai prins ocazia aceia sa pleci in chirie, sa urmezi o facutate sa iti iei un job part time poate.De ce nu o faci?
Lasa relatia ta amoroasa deoparte ca nu ai nici un sprijin acolo si urmeaza cursul normal al vietii in care sa iti fie tie bine.Nu mai astepta dupa x si y si nu mai indura asemena prostii.Gaseste o chirie mai ieftina si pleaca, e singura solutie...

| 2EXA a răspuns (pentru Freya1):

Dar eu si iubitul meu suntem de 3 ani impreuna, si ne-am facut planuri de viitor si tot, nu e o relatie de 2 luni la care poti reunta asa usor.

| Freya1 a răspuns (pentru 2EXA):

Da uite ca el poate sa te tina pe tine in conditiile alea fara sa ii pese.
Si eu am problme acasa dar iubitul meu a zis ca pot sa merg la el cand vreau si daca nu am vrut sa merg unde sta el a luat chirie la mine in oras unde pot sa merg cand vreau, pot sa stau cand vreau sau sa ne mutam impreuna daca vreau nu ma tine acasa la ai mei daca stau cu atacuri de panica, stres si mai ales ca sunteti de 3 ani.
Sunteti tineri intr-adevar si va e greu sa va descurcati dar totusi aveti 3 ani.Nu crezi ca ai avut timp sa il cunosti sau sa va cunoasteti?
In general cand incepi o relatie de mica sau de minora aste e, astepti sa treaca timpul sa va cunoasteti, sa stati acasa la ai vostri, sa va maturizati si cand sunteti majori si la inceput de drum sa porniti impreuna.Cam asa functioneaza treaba.Da el spune catre tine "eu nu ma cert cu mama pentru tine", dar tu stai cu tatal tau si il suporti pentru ca el e prea gelos sa te lase sa te muti si nici cu tine nu se duce.

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns:

"Tatal meu e un obsedat sexual la 71 ani ai sai"
"Generalitati tata : 71 ani, nimfoman [in 2006 a avut cancer la penis din cauza ca umbla cu prea multe tarfe, asa ca i-a fost amputat jumatate].In prezent si-a facut o operatie de marire insa a fost un esec total din cate am auzit."
Si capitolul final al povestirii SF cand apare?

| 2EXA a răspuns (pentru Mihailescu_Valeriu_1953):

Iti jur ca nu te mint! Nu este Sf. Totul este adevarat. Tatal meu a luat viagra o groaza de timp, inca ia, bea vin rosu zilnic care ajuta la erectie si hormoni.
Imi pare rau sa te anunt ca asa ceca chiat este real si tocmai eu trec prin asta.Organismele difera de la altii la altii iar unii mai pot la o varsta ca asta altii nu.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Situatia e complicata rau si dor un ajutor bine specializat te va mai scapa.Dar pentru inceput hai sa iti ofer eu niste sfaturi din prisma mea:
1. Omul ala e obsedat sexual(suna urat dar adevarat), si mama ta este victima acolo. Ea nu este o jucarie, sa stea pana i se scoala lui, si la propiu si la figurat.Nu pot sa inteleg de ce inca suporta aceste lucruri.
2. Ea are 50 si ceva el 70 si el si-a mancat malaiul, mama ta mai poate fi salvata, incearca sa pregatiti un plan bine pus la punct(vorbiti cu un avocat despre divort si situatia in care sunteti, sigur poate scoate un ordin de restrictie pana incepe procedura de divort(asta daca are unde sa se duca mama ta). Sa ceara despagubiri pentru traumele psihice, daca ii face psihologul mamei tale o evaluare psihologica 90% ii da castig de cauza) si e bun de plata, isi poate face si ea o viata linistita, departe de el. Important este ca tu sa ii fii alaturi, in timp se repara totul. Probabil exista si violenta domestica in familia vostra pe care eu nu o tolerez deloc. In locul tau sunam de mult la politie sau puneam pe cineva sa il educe(in stil romaneste). Trebuie sa intelegi ca metodele pasnice nu vor avea efect in veci cu el. Vorba aia din lemn se face si icoana dar si maciuca.
PS: Insist sa cautati ajutor specializat si sa cautati sprijin din partea autoritatilor! Bafta!

| 1231242 a răspuns (pentru anonim_4396):

Salutări!

Câte știi pentru 17 ani...uau

| 2EXA a răspuns (pentru anonim_4396):

Iti multumesc enorm. O sa incerc sa fac tot ce pot.Tin sa precizez ca am sunat de multe ori la politie, din pacate la o varsta prea frageda 11 ani respectiv 13. Insa m.am gandit mereu la consecintele pe care le va avea mama mea dupa, asa ca mereu ezitam, insa mai nou am cautat nr politiei locale in caz de orice!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Mama ta nu e obligata sa stea cu el. E alegerea ei

| 1231242 a răspuns:

Salutări!

Mda, probleme cu iubitul acum chestia asta?(nu te urmăresc doar ți-am mai văzut întrebările), păi și eu ce aș putea să fac?

Zi-mi, tu? Sau alt utilizator, uită de mine?

Mda, dar totuși nu ești prea mare pentru facultate?

Părerea mea este că maică-ta trebuie să îi facă un ultimatum, ori te schimbi, ori pleci, sau pleacă ea, nu știu ce să zic.dar pun pariu că nu o să se întâmple...100%.ce sfaturi să dau la 21laughing

Sunt convins că nu te-am ajutat cu nimic, 100% dar hei...am încercat ai putea aprecia sau poate nu...

| mihaicelsfant a răspuns:

Spune-i sa mearga in strainatate la lucru mai ales de ai rude pe acolo. s-ar putea sa cedeze psihic

| GabyT10 a răspuns:

Daca ceea ce spui tu este adevarat (scuze ca sunt sceptica dar am mai vazut cazuri pe aici, intrebari asa de "amuzament"), este un lucru foarte grav.Mama ta are nevoie de ajutor.Trebuie sa stai de vorba cu cineva din familie (o bunica/bunic/matusa din partea mamei tale) si sa le explici situatia, asa ai un sprijin in a o determina pe mama ta sa plece de langa un astfel de individ. Daca tu spui ca nu mai rezisti, gandeste-te ca mama ta sufera mult mai mult decat tine.Tu poti sa te muti, poti scapa de acest calvar, dar mama ta este cea care are mare nevoie de ajutor.Despre tatal tau si cum ai putea sa-l ajuti, ma abtin.

| 2EXA a răspuns (pentru GabyT10):

Stiu.Eu fac tot ce pot sa o conving pe mama sa plece la sora ei in strainatate,are unde sta,ii gaseste loc de munca si tot,insa mamei ii este teama sa ma lase singura cu tata,aduce c*rve acasa si persoane ciudate si ii este frica sa nu ma imbolnavesc, pe langa asta daca stau mai mult la iubitul meu tata comenteaza, acasa el nu face mancare, nu spala pe jos, nu are gria de casa si de animale si desigur ca in calitate de mama ii este foarte greu si e super indecisa.Ar fi trebuit sa ma mut in chirie cu iubitul meu insa maica-sa nu-i mai da voie asa ca trebuie sa suport astea din pacate.De abia astept sa plec sad

| GabyT10 a răspuns (pentru 2EXA):

Pana la urma spui ca ai 20 de ani, muta-te singura (fara iubit nu poti?), sau muta-te alaturi de mama ta, asa scapati amandoua de calvar.In viata, uneori este nevoie sa spui stop, de la capat. Spuneti stop calvarului, luati viata de la capat, doar voi doua.Mama ta isi poate gasi un loc de munca, tu poti lucra, banuiesc ca si iubitul ti-ar fi alaturi.Alta solutie nu vad, cel putin pana tatal tau nu se mai linisteste. Daca ati pleca poate ar realiza ca are nevoie de ajutor, poate va merge la un medic sa se trateze (clar e bolnav).

| FruttiFresh300 a răspuns:

Lasa-i pe ei, fii egoista. Eu asta as face. M-as angaja, m-as muta si nu m-ar mai durea capul de ei. Fa-ti viata si ai grija de tine nu de ei.

| Dyalema a răspuns:

Off, îmi pare rău de situația voastră. Încearcă să o convingi pe mama ta să plece de la acest om! Sau dacă poți să îl convingi pe el să meargă la un psiholog ar fi iar bine, dezi nu cred că o va face. Merită mama ta să își trăiască viața în chinul ăsta? Ce vârstă are ea?

| 2EXA a răspuns (pentru Dyalema):

Are 52 de ani, inca o duce super bine si ea, se tine pe picioare insa este cardiaca motiv pentru care sunt si mai stresata deoarece tata ar putea sa ii provoace un atac de inima la urmatoarea cearta.Omul este foarte imprevizibil.

| Thisismetoday1 a răspuns:

Hei incearca sa o convingi pe mama ta sa divorteze de el (eu daca as fi fost in locul tau nu-i dadeam pace pana nu-l dadea afara).
Imi pare rau pentru ce vi se intampla. Sper sa se rezolve problemele!