| Balcosmina55 a întrebat:

Ce părere aveți despre "metoda retragerii" în timpul acultui sexual? Cât este de sigură?

9 răspunsuri:
| Wr3nch a răspuns:

laughing As zice sa nu va jucati. Ori anticonceptionale, ori prezervative, ideal amandoua.

| Michaeel a răspuns:

Degeaba,nu mai bine faceti cu prezervativ astfel incat sa evitati o sarcina nedorita? Nu este sigura, este chiar foarte riscanta si poti ramane insarcinata foarte usor.Nu vrei copil? Prezervativul e solutia! nu degeaba toata lumea zice asta, decat sa risti mai bine faci sex intr-un mod sigur si fara posibilitatea sarcini.

| AnnabellaBB a răspuns:

Am făcut coitus cu soțul timp de 4 ani. N-am rămas niciodată
Dar, ai grija

| SG1995 a răspuns:

Depinde de nivelul de experiență sexuală pe care îl are partenerul tău.

| Linda a răspuns:

Ultimele 4-5 zile inainte de urmatoarea menstruatie sunt destul de sigure.

| corbulalbrosu a răspuns:

Metoda de protectie contraceptiva, cunoscuta cu denumirea de ''coit intrerupt'' si mai ales daca este practicat in combinatie cu un ''calendar menstrual'' sigur, stabil si mereu cunoscut, poate fi practicat cu destul de multa garantie, cu conditia ca barbatul sa aiba suficient de multa experienta sexuala. Daca partenerul de sex are experienta sexuala necesara incat sa fie capabil ca in timpul actului sexual si/sau la finalul actului sexual sa poata sa- si retina perfect ejacularea dupa vointa si dorinta sa si astfel : ''niciodata sa NU isi dea drumul in tine'', sau sa ejaculeze sperma in vagin dar acest lucru sa se intample numai in zilele absolut sigur infertile,
-- reiese ca in situatia in care barbatul este experimentat si in plus sunt respectate regulile enumerate, in acel caz indiferent in ce moment al ciclului menstrual este intretinut actul sexual :
-- in timpul zilelor de menstruatie,
-- in timpul zilelor situate imediat dupa terminarea menstruatiei
-- in timpul zilelor care apartin perioadei fertile,
-- sau in orice alta zi a ciclului menstrual (infertila sau fertila), :
Formarea sarcinii devine cu totul IMPOSIBILA fiindca in situatia in care sperma NU ajunge in vagin, sau ajunge insa intr-o zi sigur infertila, NU se poate produce procesul de fecundare a ovulului, din moment ce nu exista spermatozoizi sau intr-un moment in care NU exista OVULUL VIABIL in trompa uterina. Teoretic, se poate afirma ca : in cazul in care sperma NU ajunge in vagin, in acel caz practic este cu totul imposibil sa poata sa apara sarcina.
Sanatate!

| corbulalbrosu a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Metoda de protectie in cadrul caruia este practicat coitul intrerupt in combinatie cu metoda calendarului menstrual in cazul ciclului regulat, este practicata cum s-ar spune ''de cand e lumea si pamantul'' cu relativ succes si depinde in primul rand si in principal de experienta sexuala si de capacitatea barbatului de a reusi sa-si controleze, coordoneze si retina ejacularea dupa dorinta sa. In astfel de situatii posibilitatea cat si probabilitatea sa se poata forma sarcina este foarte mica, dar nu si imposibila.
https://www.vice.com/......tivele-398
Multa sanatate!

| IamJoKeR a răspuns:

Nu e sută la % sigură

| Sofer a răspuns:

Sigura nu prea e. Dar am auzit caz rar când s-a întâmplat sa rămână o femeie însărcinată prin metoda asta.