| Bianca78 a întrebat:

Bună TPU. Voi ce părere aveți despre metoda retragerii în contextul în care cuplul este perfect sănătos și nu au nici o boala cu transmitere sexuala iar băiatul se cunoște foarte bine?

Răspuns Câştigător
6 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Metoda e relativă, sunt alte metode mai sigure, in 3 secunde le găsești pe net

| mi25 a răspuns:

Am folosit-o in perioada fertila. Nu am dat rateu.

| elemonis a răspuns:

Buna.
Lichidul preejaculator poate contine spermatozoizi.
Exista sansa unei sarcini si cand exista protectie, dar cand nu exista sansele de a ramane insarcinata sunt mai mari.
Toate metodele anticonceptionale au eficacitate diferita in functie de metoda anticonceptionala aleasa (% diferit), cea maxima fiind de 99%. Dupa cum vezi tot exista posibilitatea unei sarcini.
Trebuie sa fim responsabili!

| Negoiu a răspuns:

La mine a funcționat multă vreme, ejaculare fără retragere numai cu 5 zile înainte și după CM. Așa a fost la mine, sfaturi nu dau!

| BoboBobo6717 a răspuns:

O folosesc de 13 ani de zile și nu am rămas niciodată însărcinată.

| Bogdanel27 a răspuns:

La noi a funcționat destul de ok nu a rămas însărcinată decât atunci când am dorit noi in rest doar metoda retrageri am folosit și nu a rămas. Dar nu e un criteriu de luat in considerare 100%