| LadyMm a întrebat:

Cine ma poate ajuta cu un sfat sad? Am mare nevoie in aceasta situatie. prietenul meu ma pune sa aleg intre el si prietenele mele, cred ca el pentru mine nu inseamna prea mult.Din cauza certurilor foarte dese, ne-am si indepartat destul de mult, ca am ajuns sa nu stiu ce simt pentru el, daca`l mai iubesc sau nu? Ce as putea face in aceasta situatie? P.S Am vorbit cu el despre asta, si mi-a dat timp de gandire. Voi credeti ca ma mai iubeste?

Răspuns Câştigător
| Roxana0606 a răspuns:

E gelos, are impresia ca nu-i dai destula atentie din cauza prietenelor tale. E felul lui de-ati spune ca vrea mai multa atentie.
Daca te pune sa alegi intre el si prietenele tale inseamna ca le vede ca pe o amenintare. Explica-i ca nu poti si nici nu vrei sa alegi intre el si prietenele tale pentru ca sunt la fel importanti. Daca nu te intelege inseamna ca nu merita. In primul rand ar trebui sa se gandeasca la ce a facut el gresit si dupa sa dea vina pe prietenele tale. Nu cred ca stie sa infrunte situatia si incearca sa de-a vina pe ele. Asta e o problema care trebuie rezolvata intre voi. Sa va ganditi unde ati gresit si sa vedeti daca mai merita sa continuati sau nu, daca mai simtit ceva unul pentru altul sau nu. Spune-i ca ai nevoie sa te faca sa-l iubesti iar dar asta nu inseamna ca are dreptul sa iti interzica ceva. Doar sa-si dea cu parerea. De iubit te iubeste dar intr-un fel bolnavicios, vrea sa faci totul ca el si nu stiu daca tie-ti convine asta. Scrie pe o foaie de hartie defectele lui si calitatile lui, reactiile lui, momentele urate/frumoase trage o linie si dupa intreba-te daca merita. E o decizie care depinde doar de tine.

14 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Daca te iubea nu te punea sa alegi intre ele si el. Daca el nu avea prieteni si era singur atunci puteai spune ca e normal ca sa stai numai cu el si sa lasi prietenele, dar nu... ramai mai bine cu ele.

| mona a răspuns:

Prietenul tau este parsiv daca te a pus sa alegi intre el si prietenele tale, nu cred ca iubirea lui este sincera

| AdyAdeluş a răspuns:

Buna! Nu vreau sa iti dau vesti proaste. Dar daca te-ar iubi si ar fi cu adevarat prietenul tau nu te-ar pune sa alegi intre el si prietenele tale cele mai bune. Scuza-ma ca iti zic dar eu as alege prietenia pentru ca asta este mai importanta, iubit mai gasesti. Si ar trebui sa ii spui ca nu mai poti continua asa in momentul in care el te-a pus sa alegi intre el si prietene! Bafta! Pentru mai multe sfaturi trimite-mi mesaj privat, Iti voi spune o situatie asemanatoare care o stiu! :*

| LadyMm explică (pentru AdyAdeluş):

Iti multumesc mult pentru sfat Adelina :*, si de asemenea tuturor :*.

| neutrino a răspuns:

Pai tu chiar crezi ca ai fost iubita? Alege prietenele.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Multi o sa iti spuna urmatoarele: daca te iubea, nu te punea sa alegi.
Mai intai de toate, defineste ce inseamna pentru tine iubirea.
Pe urma, iti vei da seama daca e ceea ce iti doresti.
Si pe mine, la un moment dat in viata, m-a pus sa aleg. Ori eu, ori aparent cea mai buna prietena. Si chiar daca la momentul respectiv l-am judecat si m-am indepartat foarte mult de el, mi-am dat seama ca avea dreptate si ca, de fapt, acea persoana nu-mi era prietena. Era doar o fata care profita de mine.

Poate considera ca prietenele tale te influenteaza negativ si de aceea te-a pus intr-o situatie atat de dificila!
Vorbeste cu el, afla ce sentimente ai si ia o decizie!

| LineGuide a răspuns:

Unele relatii trec prin faze dificile, si poate ca si voi va aflati acum in aceasta etapa. Uneori asta duce la unirea cuplului, alte ori duce la destramari, dar totusi verdictul il dai la final. Incearca sa discuti serios cu el pe aceasta tema, si nu te lasa mai prejos de el, pentru ca te va domina, si nu asta e ceea ce-ti doresti.
Mult noroc!

| SorinTudor a răspuns:

Un barbat adevarat nu isi poate pune iubita sa aleaga intr-e prietene, familie, colegi si el. Ori te iubeste asa ori te paraseste asta e un copilas frustrat care nu a mai avut pana acum relatii cu fetele.

| Maioru a răspuns:

Din cate inteleg prietenul tau este posesiv si asta nu este bine, nu poate sa-ti interzica sa renunti la prietene pentru el.Parerea mea este ca nu prea ii pasa de tine si de viata ta ci numai de a lui.Da dovada de un egoism care nu are ce cauta intr-o iubire adevarata.Un prieten adevarat te ajuta, te sustine, te iubeste, te protejeaza si nu cum face el.Eu i-as spune sa-si cumpere o jucarie si sa o tina numai pentru el.Ce zici?

| SpeșălGirl a răspuns:

CE? Te-a pus sa alegi? Pfff, lasa-l, ca nu-i de tine. Daca te iubea, intelegea ca prietenele tale sunt importnate pentru tine.Doar n-o sa fie el singurul tau prieten. Daca v-ati indepartat, puteati discuta clar si sa va spuneti unul altuia ce ganditi ca sa rezolvati problema.Nu e normal ce a facut, explica-i si daca nu intelege, termina relatia cu el.

| VIP3r a răspuns:

Daca intr-adevar te iubea nu iti cerea niciodata asa ceva, la ce se asteapta din partea ta, la un comportament total antisocial?
Nu e tocmai ok daca certurile intre voi sunt atat de persistente...
Sincer acum nu vad nici un viitor in relatia voastra, daca te indoiesti de sentimentele tale pentru el incearca sa porti o discutie serioasa cu el, cat se poate de calma in care sa-i explici ceea ce simti.
Parerea mea, incearca-ti norocul in alta parte, sa nu regreti pe viitor...
Mult succes!

| AndrrreaDeea a răspuns:

Poate tine la tine, dar nu trebuie sa te indepartezti de prietenele tale, mai ales daca spui ca el nu inseamna prea mult pentru tine.Gandeste-te ca daca te certi cu el mai tare si nu o sa va impacati si tu acum renunti la prietenele tale, vei ramane singura cand ai cea mai mare nevoie de cineva

| AddushAndrada a răspuns:

Daca te iubea nu te punea sa alegi asa ceva. Eu zic sa il dai dracu'. Nu merita sa renunti la prieteni pentru el.

| Setorrs a răspuns:

Daca te iubea nu te punea in situatia asta. Simplu si la punct.