| Strawberrymints a întrebat:

Cred ca toata lumea a avut o data in viata problema asta "pe cine sa aleg?" Eu am o situatie similara, raspunsul imi e putin neclar, doar va cer o parere. Am prieten de un an si jumatate. Acum 6 luni, ne-am certat sa zic asa, din cauza unui alt baiat (despre care o sa va povestesc mai jos), in cele din urma ramanand cu prietenul meu. Acum a reaparut, cu un mesaj, cu un telefon. Ideea e ca reletia mea cam scartaie din acel moment (de acum jumatate de an) si am fost incantata de "prezenta" lui poate mai mult decat trebuia. Cand vorbesc cu el parca uit de tot, sunt toata un zambet, ne intelegem perfect, stie ca am prieten, a zis ca nu vrea sa intervina, doar ca eu sunt asa. ca o fetita fraiera cand vorbim. Nu sunt indragostita, nu-l iubesc, doar imi face placere sa vorbim, ma gandesc la el mereu si zambesc, doar zambesc, si muult. Cu iubitul meu nu ma inteleg asa cum as vrea, dar, e cu capul pe umeri, gandim mereu la fel, si ne completam, ce mai avem de completat, ca suntem cam la fel, ne plac si ne multumesc aceleasi lucruri. Celalalt e exact genul cu care nu m-as vedea in nici un fel, nu-mi place stilul lui, freza gen smiley, epilat pe picioare, doar cluburi si pub-uri, eu nu sunt deloc asa. Stiu ca in cele din urma cu iubitul meu o sa raman, am facut atatea impreuna, am fost prin multe locuri, avem planuri, doar ca nu-mi mai aduce zambetul ca altadata, mai mult ne certam si. atat. Nu stiu ce sa fac, cum sa fac sa-mi intaresc relatia si cum sa fac sa-i spun celuilalt "gata" pentru ca e singura "fericire" sa zic asa, doar cand vorbesc cu el sunt mai mult decat ok. Va multumesc ca ati citit ataaat happy As vrea sa stiu ce credeti voi.

37 răspunsuri:
greece12
| greece12 a răspuns:

Relatia ta a obosit,a atins-o rutina si plictiseala,cauta s-o reimprospatezi cu mici surprize,cu motive de ras,cu dulci ghidusii care va pot bucura pe amandoi, altfel vei fi nevoita sa lasi siguranta unei relatii comode pentru un drum necunoscut.
Al doilea te atrage pentru ca are exact ceea ce lipseste din relatia ta actuala, plus elementul de noutate.
Revino-ti, risti mult cu mica ta joaca, v-ati certat o data acum 6 luni,nu insista in greseala ta,ramai unde esti si pune-ti mintea la contributie, indeamna-ti iubitul sa faca acelasi lucru, pentru voi si pentru relatia voastra luptati, nu pentru altcineva strain!
Nici nu se pune in discutie sa alegi, doar sa te trezesti!

| Strawberrymints explică (pentru greece12):

Stiu ca rutina a intervenit in relatia mea, plictiseala, mereu incerc sa fie bine, si el la fel, cel putin asa zice, dar nu prea face, nu vreau o relatie noua, imi este bine asa, stiu ce am langa mine si ne completam. Nu am de gand sa las ce am, dar din pacate, problemele exista, cu sau fara celalalt, iar daca ne vom desparti, sigur nu va fi din cauza lui. Multumesc pentru tot.

| greece12 a răspuns (pentru Strawberrymints):

Sper sa reusesti sa aduci un suflu nou in relatia ta, ajunge sa stii ce anume doresti cu adevarat si ce te face fericita!
E primavara, vine timpul bun, infloresc ghioceii, sunt tot atatea motive sa zambesti, sa te simti imbarbatata si sa iei cea mai buna hotarare!happy

| Strawberrymints explică (pentru greece12):

Cred ca deja am luat-o. Ah, iti multumesc din nou, m-ai facut sa ma simt bine si sa zambesc din suflet. Sa ai o primavara frumoasa si la multi ani pentru maine. Ai toata aprecierea mea. happy

| Strawberrymints explică (pentru greece12):

Ce frumos! happy

| Zenithf a răspuns:

Tu ti-ai raspuns singura: "nu m-as vedea in nici un fel, nu-mi place stilul lui...".
Nu face greseala de a da vrabia din mana pe papagalul de pe gard. Stii ca nu va fi nimic intre voi, decat un foc de paie.
Ok, problema cu alesul am rezolvatul, acum insa sa vorbim de problema de la care a aparut aceasta. Problema cu vrabia din mana. De cati ani sunteti impreuna? Banuiesc ca aveti vreo 4-5 ani impreuna deja, si o inceput deja sa apara semne de uzura. Dar asa este orice in viata, si o casa mai trebuie zugravita, la o masina schimbat uleiul, chestii din astea.
Si relatia voastra are nevoie de o innoire.

| Strawberrymints explică (pentru Zenithf):

Ce bine ai spus-o cu focul de paie, chiar asta este. Avem doar un an si jumatate impreuna si stiu ca ceva trebuie schimbat. Multumesc pentru raspuns! happy

| IloveME a răspuns:

Cu totii trecem rim momente grele in viata,important e sa nu cadem in plasa ispitelor!
Ca sa redevi cu picioarele pe pamant si ca sa nu se intample ceva ce nu iti doresti mai bine rupe legatura cu celalalt.
Cum? simplu! Nu vrei sa afle iubitul tau si sa va mai certati inca odata pe tema asta!
Cat despre relatia ta,vorbeste cu el o discutie sincera,in care ii spui tot ceea ce ti se pare ca scartie,tot ceea ce pe tine te doare si te face sa suferi! ar mai fi o alta optiune, sa incerci sa-l reindragostesti din nou, sa se aprinda flama la fel ca inceput! fiind el in culmea fericiri, normal aceasta fericire ti se transmite si tie, iar el la randul lui va face la fel cu tine!
Iti doresc succes!

| Strawberrymints explică (pentru IloveME):

Vorbesc mereu cu iubitul meu despre problemele noastre, stie ce am pe suflet, stie si el ca ceva nu mai merge. Sper ca totul sa revina la normal, cat despre celalalt, asa o sa fac, nici nu vreau sa am o relatie cu el, pentru ca stiu ca nu va merge.Iti multumesc pentru tot!

| Maria123 a răspuns:

Gandeste-te ca cu timpul ar fi mai rau cu al doilea - el fiind intr-un fel opusul tau. Contrariile se atrag, dar nu prea rezista impreuna. Din moment ce-ti dai seama ca nu e genul tau e clar ca e doar o atractie de inceput de relatie, ai fi entuziasmata cu el cateva luni, apoi cine stie cat de mult vei suferi. Cam asta e parerea mea, daca as fi in locul tau as ramane cu iubitul meu.

| Strawberrymints explică (pentru Maria123):

Ah, crede-ma ca mereu ma gandesc la asta, stiu ca nu va merge, nici macar la inceput. Chiar daca o sa ma despart de iubitul meu, clar nu va fi din cauza celuilalt, ci din cauza ca avem unele probleme. Iti multumesc.

| BSwwatch a răspuns:

Situate complicata, si ai spus ca nu esti indragostita de el, eu cred ca da, avind in vedere reactia ta fizica si psihica din ce-am citit despre starea emotionala provocata.Pai daca fericire nu e,nimic nu e,sti vorba,in primul raind trebuie sa te gandesti la fericirea ta si viitorl tau, nu lasa lucrurile asa, sa degenereze, la acuala relatie si in acelasi timp sa-i "dati batae" mai departe cu planuri impreuna, nu va face decat sa va ingreuneze despartirea.Trebuie sa analizezi bine situatia vis-à-vis de acel baiat si cel actual.Pare ca ti-e antipatic actualul prieten, si e de rau, poate parerea ta se va schimba in bine peste o saptamana, dar mai mult ca sigur va reveni acel sentiment de incopatibilitate si antipatie.Eu cred cafoarte multe cupluri ajun in stadiul asta duc o relatie monotona si fara fericire, tipul asta de relatie suna precum cesul desteptator de dimineata, ce privire si sentiment ai, aiure.In fine, e o parere personala!

| Strawberrymints explică (pentru BSwwatch):

Nu, nu sunt indragostita de el, doar sunt asa, entuziasmata cand vorbim si ma comport ca un copil big grin In actuala mea relatie sunt probleme inca de atunci, am incercat si eu si el sa facem totul sa mearga excelent, dar nu prea ne-a iesit, sau cel putin asa am eu impresia. Cu celalalt nu am mai vorbit deloc, la ultima convorbire a spus ca ma va mai suna... Oricum stiu ce am de facut acum, si daca e sa ma gandesc la cineva, ma voi gandi la mine, si la ce ma face fericita. Iti multumesc.

| lolylolypops a răspuns:

Hei, hei! Tu te minti singura de fapt! Nu il iubesti pe iubitul tau, poate doar ai nevoie de el sau tii la el ca la un amic, in schimb pe celalalt tip il iubesti, dar nu-ti dai seama, eu cred ca esti indragostita de el si ca vei suferi daca nu vei fii cu el! Te sfatuiesc sa vorbesti cu iubitul tau actual si sa-i spui ca ceva nu merge, alegand sa ramai cu cel de care esti atrasa! Te pup!

| Strawberrymints explică (pentru lolylolypops):

Poate ca nu il iubesc pe iubitul meu, dar de fiecare data cand ne certam si ii spun ca vreau sa ne despartim (si asta pana sa apara celalalt tip) eu il voiam langa mine din nou, si eram suparata si plangeam. Acum la fel, daca ii spun ''Adio'' tot eu il vreau inapoi, pentru ca e prea frumos impreuna, chiar daca probabil ne-am plictisit amandoi (de fapt el nu). Nu vreau sa ma arunc in ceva nou, mai ales cu al doilea, caci mi-e frica, suntem prea diferiti. Iti multumesc. :*

| IREros a răspuns:

Intotdeauna alege-l pe al 2-lea. Daca l-ai iubi cu adevarat pe primul, este clar ca nu ai fi in situatia asta, dar pentru ca esti, este clar ca nu il iubestihappy. Posibil sa nu il iubesti nici pe al 2-lea, dar asta o sa afli pe parcurs.

| Strawberrymints explică (pentru IREros):

Imi este clar ca asa e, nu sunt multumita de relatia mea, indiferent daca exista celalalt sau nu. Lasand la o parte faptul ca noi ca persoane ne potrivim si ne intelegem, nu merge. Nu merge si nu stiu ce sa fac, poate ca de asta il consider pe al doilea o ''bucurie'', a revenit exact atunci cand aveam eu relatia fragila, cand eram suparata. Multumesc.

| detty24 a răspuns:

Cu siguranta nu cei de la TPU vor decide in locul tau pe cine sa alegi ca partener. Raspunsul e foarte simplu, gandeste-te putin la care dintre ei tii mai mult pe care l-ai putea iubi cu adevarat, si cel mai important, care dintre ei te stie respecta... Pune-te putin pe ganduri apoi dati seama de raspuns tongue

| Strawberrymints explică (pentru detty24):

Clar nu cei de la TPU imi vor gasi raspunsul, dar macar ma simt mai bine cand citesc o parere din partea altcuiva. Stiu cine ma iubeste si cine ma respecta, dar tot imi e putin greu. Iti multumesc.

| IrinelRaducan a răspuns:

Pe tipul cu freza Smiley

| Skit333 a răspuns:

Tu trebuie sa faci alegerea asta nu noi

| Strawberrymints explică (pentru Skit333):

Stiu asta, am cerut o parere, nu altceva. Multumesc.

| Maryo1o1 a răspuns:

Intro relatie daca intervine a doua persoana alege-o intotdeauna pe a doua pentru ca daca il iubeai pe primul nu exista al doilea.

| alionadoareu a răspuns:

Nu stiu ce sa-ti spun. Ideea e ca sunt intr-o siutatie asemanatoare. Iti povestesc si poate iti vine o idee pentru problema ta. Acum 2 ani m-am indragostit de un tip. Am avut aceleasi simptome ca tine: vorbeam cu el, ma simteam atat de bine incit nu vroiam nimic mai mult (pe bune: eram in culmea fericirii, mai happy de-atat nu aveam cum. era sa pic bacul din cauza asta laughing. Era atat de diferit. Diferit de mine, diferit de tot ce intilnisem pana acum. Din pacate, sunt prea rationala asa ca am mers pe principiul: opusele se atrag dar cele asemanatoare se pastreaza. Prin urmare am decis sa renunt. M-am chinuit enorm. Timp de un an si jumatate ma tot convingeam ca nu am nevoie de el. vara trecuta l-am intilnit pe The Right Guy. Vorbesc serios: actualul e perfect: arata bine, romantic, ma iubeste atat de mult incat nu-mi vine sa cred (pe bune, de la inceput credeam ca e vrajeala ceea ce-mi spunea). Intr-un final m-am mutat la el. Imi ofera tot ce am nevoie si pe plan material, si pe cel sentimental. Cu toate astea, ma simt si mai groaznic decat un an in urma. Cu povestea asta de 2 km vreau sa spun ca decizia "corecta" ar fi sa ramai cu actualul daca esti sigura ca te iubeste 100% (dar 100% nu mai putin) pentru ca daca tu il iubesti pe al doilea, sa stii ca o sa urmeze niste chinuri groaznice. Macar asigura-te ca merita. Decizia asta am luat-o pe baza altei zicale: nu schimbi vrabia din mana pe porumbelul din cer laughing) acum, na, tu stii mai bine situatia, eu ti-am dat doar un sfat. Dar gandeste-te bine. Spune-mi si mie la ce concluzie ai ajuns, te rog. Mi-ar placea sa citesc si alte puncte de vedere happy

| Strawberrymints explică (pentru alionadoareu):

Chiar ca situatie asemanatoare! Si iubitul meu e la fel, imi ofera totul, ma iubeste 100% si mi-o arata mereu. Dar ma simt groaznic ca poate eu nu-l iubesc atat de mult, dar incerc, pe cuvant. Cu celalalt nu am mai vorbit, poate nu ma mai suna, ca sa nu ma mai dea iar peste cap big grin cu toate ca eu trebuie sa-i spun sa inceteze... Of... Iti multumesc pentru sfaturi. Si mie imi place sa citesc si alte pareri, de asta am pus intrebarea aici, nu pentru ca nu as fi stiut pe cine ''alege'' happy

| olimpia69 a răspuns:

Daca esti desteapta poti sa stai cu amandoi..cum? Simplu. happy Iubitul e iubit, flirtul e flirt. Si uite asa esti ok si cu iubitul tau si cand ai un moment mai aiurea, il ai pe nenea flirt care te mai face sa uiti de probleme si sa zambesti! Vad ca nu confunzi lucrurile intre ele asa ca nu vad de ce nu ai putea face asa cum iti recomand eu happy!

| Strawberrymints explică (pentru olimpia69):

Suna atat de bine ce zici tu, dar e atat de greu. Il respect pe iubitul meu, nu as vrea sa ma joc cu el, o sa vad cum decurge treaba. Iti multumesc pentru raspuns, mi-a placut mult. happy

| BSwwatch a răspuns (pentru olimpia69):

Sarpe ce esti:rolling on the floor))), hai ca esti tare!

| olimpia69 a răspuns (pentru BSwwatch):

Ehhh laughing))))

| theona13 a răspuns:

Alege-l pe primul daca stii ca te iubeste. chiar daca tu il iubesti pe al 2 dragostea ta fata de el se va consuma in timp... sa nu regreti mai tarziu. chiar daca ti au trecut fiorii de primul adu ti aminte la cea fost candva. asa e intr o relatie cu bune cu rele. nu pierde iudragostea pentru ceva platonic...

| Strawberrymints explică (pentru theona13):

Nu il iubesc pe al doilea, doar imi place, imi place cum ma simt cand vorbim. Daca as fi cu el stiu ca fluturasii ar zbura repede, nici nu cred altceva. Of, m-a rascolit atat de tare raspunsul tau, iti multumesc tare, tare mult.

| theona13 a răspuns (pentru Strawberrymints):

Am fost si eu ca tine. exact ca tine. dar mi am dat seama prea tarziu ca l am pierdut pe primul..care de fapt ma iubeste. am alergat dupa al 2 care nu mi ofera ceva de durata. chiar daca doare renunta. renunta daca stii ca te iubeste primul. daca nu te iubeste bucura te de viata cu al 2 chiar daca e pe termen scurt.

| Strawberrymints explică (pentru theona13):

Ma iubeste, si ma iubeste prea mult! Cu celalalt ce iubire sa existe? Ne-am vazut o singura data acum jumatate de an si am vorbit la telefon... Nu vreau sa-l pierd pe iubitul meu, dar uneori, imi vine sa fug undeva sa nu mai vad pe nimeni. Stie si el ca avem probleme, unele vin din partea lui dar nu stie cum sa rezolve ce tine de el. Chestia asta ma supara, dar inca sper ca va fi mai bine. Multumesc din nou happy

| Maryna03 a răspuns:

Cred ca ar trebui sa ramai cu primul daca el te iubeste si sti k vrea sa ramana cu tine pentru ca al doilea te-ar putea crede doar o partida buna, chiar daca tu nu simti asta, cat despre primul incearca sa iti intaresti relatia prin a-l face fericit si asa o sa-si dea seama k il iubesti si o sa faca si el acelasi lucru pentru tine daca te iubeste

| Strawberrymints explică (pentru Maryna03):

M-am gandit si la al doilea, la ce ar vrea de la mine, ce crede el despre mine, am luat in calcul si ce ai zis tu, si oricum ar fi nu vreau nici macar sa incerc o relatie cu el, caci nu fi cea mai reusita, asta stiu eu sigur happy Multumesc.

| Maryna03 a răspuns (pentru Strawberrymints):

Nu ai pentru ce, sper ca te-am ajutat