| Adri_5666 a întrebat:

Credeti ca e bine ca o fata sa isi doreasca un copil la varsta de 18 ani? Eu una imi doresc un bebe la anul, dar nu stiu ce sa fac, sunt foarte derutata, dar eu zic ca un copil e bine venit si te face sa uiti de toate necazurile. Ce ziceti, e bine ce gandesc sau nu dar am nevoie de un sfat...multumesc!

11 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Ești într-o stare euforică, nu este timpul acum pentru un copil. Mai așteaptă până la 23-25 de ani.
Nu-ți închide viitorul de pe acum.
Pa, pa.

| Crisu a răspuns:

Nu cred ca e bine.nu cred ca sti ce inseamna sa ai un copil.sa ai un copil e intr'adevar o bucurie, dar trebuie sa ai si mare grija de el.ca daca doar stai si te uiti la el, crede'ma ca nu rezolvi nimic.si la 18 ani am impresia ca esti destul de mica, pentru a'tsi asuma aceasta responsabilitate.

| Razvan a răspuns:

Cred ca mai poti astepta pana iesi pe banii tai
Un copil nu e clovn care sa te distreze, e o responsabilitate
De aia sunt atat de limitati copii din ziua de azi, ca parintii lor i-au facut din aceleasi motive

Abh
| Abh a răspuns:

Eu am facut primul copil la 24 de ani si, crede-ma ca nu e usor, nici sa-l faci, nici sa-l cresti. Esti legata de el 24 de ore din 24, cel putin in primii ani de viata. Traieste-ti viata!

| wildthing a răspuns:

Daca esti o fiinta mediocra, al carei scop in viata este cel mult sa prinda un post de muncitoare la o fabrica de confectii, poti sa faci si un copil la varsta de 18 ani. Daca nu, eu cred ca e timp si pentru asta mai tarziu, cand nu o sa mai ai buricul verde si cash la gura.

| eme a răspuns:

Da un copil e ceva special, te face sa uiti pentru un moment de toate necazurile, cand il primesti si sti ca e parte din tine. dar cand copilul iti cere o anumita jucarie, sau orice altceva ( un copil nu stie cate greutati sunt in viata si cat conteaza banii) iar tu te vei uita trista la el cum te roaga si sti ca nu iti permiti.atunci nu ti-se rpe sufletul? Cand ai tai iti vor spune ca nu sunt de acord si nu e bine ce ai facut, vor aparea certuri. poate tatal copilului nu isi va asuma responsabilitatile pentru cresterea lui, daca vei ramane singura? Nu va suferi si copilul? Este totusi o varsta prea frageda pentru a deveni mama, mai ales daca nu ai o casa a ta, un loc de munca bine platit, posibilitati sa-i oferi o viata frumoasa...vei suferi si tu si el.Asa ca cel mai bine este sa astepti pana iti vei intemeia o familie, si vei fi sigura ca este momentul potrivit

| heise a răspuns:

Ca sa ai un copil trebuie sa fii de 3 ori mai responsabila decat ai fost pana acum. Trebuie sa ai un serviciu si sa ai grija pentru ca un bebe e foarte fragil. Trebuie sa stai intotdeauna langa el, iar daca esti la facultate sau liceu atunci ar trebui sa renunti la ea daca chiar vrei un bebelus. Ca sa ai un copil trebuie sa ai si cu ce sa il alaptezi, etc. Deci e foarte stupid ce aud. Mai intai vezi-ti de studiile tale, gasesteti un joob apoi poate sa te gandesti " chiar vreau un copil? ". Gandeste-te ca acum inca mai ai nevoie de parinti si ei nu o sa iti poate creste copilul. Mai ales ca el s-ar putea naste cu problemele, ori fizice ori pshice, daca il faci de la o varsta ca asta. Necazurile vor exista mereu, tu esti singura care poate sa le faca sa le uite nu un copilas. Un copilas, sau bebe cum il numesti tu, te poate face fericita pentru ca asa stii ca poti duce generatia mai departe. El nu are puterisupra naturale ca sa te faca pe tine din senin sa uiti de amaraciuniile vietii. Ti-am mai zis! Veziti de carte.

| BurN a răspuns:

La 18 ani, e prea devreme. Eu zic sa-ti mai traiesti viata, sa calatoresti sa vezi lumea. un copil la varsta asta te va tine in loc si n-o sa mai ai timp pentru tine. Cu timpu vei cunoaste si un barbat perfect pentru tine, si atunci sa te gandesti cand vrei copilul!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Un copil vine si el cu necazurile lui. dar nu e de speriat.insa,nu e cam devreme? esti maritata? fiindca copilul creste mai bine si mai sanatos intr-o familie intreaga?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sigur nu amore esti cruda pentru un bebe mai asteapta

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mai bine ia-ti un cainelaughing