| anonim_4396 a întrebat:

Bună! Cu o zi inainte de a-mi incepe perioada mestruala am intretimut relatii intime neprotejate. Ieri, la 8 zile de la acel contact(si la 2 zile de la incheierea menstruatie) am observat o scurgere vaginala rozalie. Am citit cateva articole despre acest subiect, toate ducand la un singur raspuns: sarcina. Este posibil sa fie sagerarea de implantare? Mentionez ca prezint si stari de ameteala/greata, dureri de spate, irascibilitate, crampe usoare, senzatia de foame continua si urinari frecvente.

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu poate fii vorba de nici o sarcina, odata ce sexul neprotejat a fost facut doar cu 1 zi inainte de menstrautie, cand practic nu mai erai in perioaa fertila de foarte multe zile.
Scurgerea rozalie Nu este de la nici o implantare, ci de la o rana pe colul uterin de care probabil nu stii. Sngerarea asta de implantare nu exista la toate femeile si nu este una sanatoasa, fiind de cele mai multe ori generata de alte probleme ale aparatului reproducator.

Te sfatuiesc sa mergi la ginecologie si sa-ti faci investigatii medicale, fiindca singarerile intre menstruatii nu sunt niciodata de bun augur, dimpotriva, putand denota o infectie cu HPV care ti-a afectat colul uterin si a declnsat o dispalzie de col (rana sangerand pe col), sau posibil chist ovarian, fibrom uterin sau chiar tumori.

Irascibilitatea este din cauza stresului prin care treci acum

Urinarea frecventa poate fii de la o infectie urinara, nefiind simptom de gravidie.
Urinarea frecventa se intampla la femeile gravide care au PESTE 7-8 luni, cand sarcina foarte mare apasa pe vezica urinara si femeia trebuie sa urineze des, ceea ce nu este cazul la tine, nici daca ai fii insarcinata in catve asaptamani, fiindca o sarcina de 2 saptamani este cat un bob de mazare, deci impsoibils a apese pe vezica si sa te trimita la urinat.

Exista totusi un risc de gravidie, daca v-ati jucat in perioada fertila fara prezervativ, chiar si pentru 1 singura penetrare, doar in acel caz s-ar fi putut intampla o sarcina.

In ce priveste testul de sarcina se poate face DUPA 21 de zile de la ultima partida sexuala!
Orice test facut inainte de 21 de zile va fi inutil si eronat, fiindca hormonul hgc nu poate fii preznet in urina.

| CrisuuuuG a răspuns (pentru Violleta2022):

Contacte sexuale am doar neprotejate(inclusiv in perioada fertila) fiindca ne dorim un copil. Multumesc pentru raspuns!

| Violleta2022 a răspuns (pentru CrisuuuuG):

Atunci succes la sex, dar nu facut pe ciclul sau inainte ori imediat dupa ciclu, ci in mijlocul perioadei dintre 2 cicluri menstruale, fiindca atunci este perioada fertila a fiecarei femeii.

| oanateo a răspuns:

Salut, cel mai simplu iti cumperi un test de sarcina si scapi de orice dubiu.
Eu nu am ramas niciodata insarcinata avand contact neprotejat cu o zi inainte de menstruatie, si s-a intamplat de multe ori. dar suntem diferite asa ca nu pot sa bag mana in foc in cazul tau.