| simplyme a întrebat:

cum faci o relatie sa mearg? cum iveti sa nu mai fii egoist? de ce nu poti iubi pur si simplu? credeti ca exista pe lume povesti de iubire ca cele de la tv? asa credeam, adica, iubesc din toata inima si stiu ca si el ma iubeste la fel de mult, dar problemele din viata de zi cu zi ne fac sa uitam acest lucru si asta ma doare.partea rea e ca eu tin totul in mine, nu vreau sa creada ca ii reprosez ceva, plang atunci cand nu ma vede iar daca ma intreaba daca totul e ok mereu e acelasi raspuns da! cum sa fac sa reusesc sa-i zic tot ce am pe suflet? cum invat sa nu-m mai fie teama ca tot ce zic e gresit? nu mai vreau sa fiu asa inchisa in mine dar pur si simplu nu reusesc sa daram bariera asta.astept raspunsuri mature daca pot sa zic asa, le celor care au o relatie stabila si la fel au intampinat probleme.multumesc anticipat

2 răspunsuri:
| monyk a răspuns:

Buna,depinde de relatia care e intre voi, si daca exista incredere si comunicare.Nu trebuie sa tii in tine supararile si ce ai pe suflet e bine sa spui, daca nu te deschizi fata de persoana iubita, vei suferi in tine si asta nu e bine.Nu stiu ce relatie ai tu,din moment ce nu vorbesti deschis cu prietenul, daca te iubeste, el te va intelege si te va ajuta...eu la inceputul relatiei eram asa inchisa in mine si aprobam tot ce zicea si doamne fereste sa il supar cu ceva si desi in sufletul meu aveam o durere,il minteam ca ma simt super,cu timpul insa m-am deschis sufleteste si i-am spus tot ce aveam pe suflet si asta mi-a facut bine,deoarece exista mai multa apropriere si incredere si ne ziceam unul altuia nemultumirile,de ce sa te prefaci ca esti bine,cand sufletul iti plange? Poate ca nu e relatia asa de coapta,sau poate asa esti tu o fire mai inchisa in tine,mai sensibila,care nu isi exteriorizeaza sentimentele,dar dupa ce te vei descarca te vei simti mult mai bine,ai sa vezi. Spune mereu ce te doare,mai ales ca cu partenerul trebuie sa vb deschis fara retineri.
Daca iti vine sa plangi,plangi,daca iti vine sa tipi,tipa,nu te ascunde sub o masca,trebuie sa fi tu insuti,altfel vei avea mult de pierdut,daca ai sa ii reprosezi ceva, reproseaza-i, altfel tu vei fi cea care va avea cel mai mult de suferit.Eu una daca ma nemultumeste ceva la prieten,ii zic in fata,daca greseste cu ceva imediat ii scot ochii,daca imi vine sa plang de fata cu el, o fac fara rusine, asa ma simt mult mai bine dupa ce ii spun verde in fata ce probleme am si ce ma deranjeaza.In legatura cu intrebarea ta, de ce nu poti iubi pur si simplu ...iti zic eu,pentru ca iubirea nu e de ajuns, mai sunt si alte lucruri care intervin intr-o relatie, o iubire ca in filme mai rar.

Răspuns utilizator avertizat