| amghinion a întrebat:

Simt nevoie sa vorbesc cu cineva, sa imi dea un sfat sincer. Dar inainte de asta sa va spun ceva despre mine si o mica poveste. Ma numesc Andrei. Nu vreau sa imi plang de mila, dar simt ca trebuie sa fac ceva. Am aproape 30 de ani. Lucrez undeva la 14-15 ore pe zi, aproape zilnic (uneori si weekenduri, dar nu va imaginati ca am neglijat relatia), de cativa ani lucrez pentru o cariera destul de buna, chiar invidiata de multi si in 3 ani o sa ajung exact unde imi doresc, profesional vorbind. Castig suficient nu ar fi problema si daca reduc munca la 8 ore pe zi, dar renunt la cariera daca o sa o fac. Cand am inceput sa lucrez nu am realizat ca nu mai am viata sociala aproape deloc, ca am ramas fara prieteni, acum toti prietenii mei sunt de la 40+, am renuntat usor la toti care ii cunosteam de varsta mea pentru ca ma trageau inapoi, pana am ramas singur(fara sa imi dau seama), iar prietenii mei adevarati sunt in alte orase sau chiar in afara tarii. Daca as vrea sa ies undeva, pe langa ca nu imi permite timpul, nici nu as avea cu cine sa o fac. Anul trecut din intamplare mi-am facut o prietena si m-am implicat foarte tare in relatie (poate si din cauza ca 3 ani inainte de ea nu am mai avut nici o relatie nici macar sexuala, iar din cauza la munca nici nu mi-am dat seama ca au trecut 3 ani), am tinut la ea enorm. Acuma 1 luna ne-am despartit, din motive stupide parerea mea. Vreau sa o iau acum de la capat, dar timpul nu imi permite sa ma duc la "agatat" prin baruri si cluburi si sincer nu imi place deloc. Mi frica si sa nu raman singur, doar am aproape 30 de ani si daca continui asa spre cariera care mi-o doresc inca 3 ani... Mi frica si sa ma ingrop in munca, iar o sa treaca ani de zile si nu o sa imi dau seama. Stiu ca sunt un pic anti-social, dar poate reusesc sa am si eu o relatie stabila ( cea mai lunga relatie o avut 1 an de zile), sunt eu oare problema? Pe unde se mai pot intalni fete care sa isi doresca ceva mai mult de la viata? Eu m-am distrat destul si vreau o stabilitate emotionala, o impamantare sa zic asa. Din ce am observat, fetele din ziua de azi nu mai sunt asa mature, in mod natural trebuiau sa fie mai mature ca un barbat cu 3-4 ani, dar nu se mai intampla, sa nu vorbesc ca am iesit luna aceasta la intalnire cu 2-3 fete asa la o cafea si pur si simplu ma plictisesc conversatiile cu ele. Trebuie sa ma stabilizez cumva ca imi afecteaza viata zilnica. Care din voi mai simtiti ca nu va aveti locul? Nu toti trebuie sa ne gasim sufletul pereche stiu asta, colegii imi spui ca nu ar trebui sa imi fac griji, sa merg inainte ca daca ajung unde vreau ma gaseste ea pe mine, nu eu pe ea, dar sincer nici aia nu imi convine(sa stea cu mine din interes sau pentru bani). Oare ce as putea sa fac? Pe unde sa merg sa "agat" o fata calumea? Se mai gaseste asa ceva?

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| Iuliambt a răspuns:

Nu încerca să îți cauți marea iubire în cluburi sau baruri pentru ca alea nu sunt locuri potrivite pentru o fata echilibrata asa cum o cauți tu. Și nu te chinui prea mult sa o cauți, ea o sa vina la momentul potrivit, o sa apară ea, imposibil sa nu apară, sunt atâtea fete pe lume, trebuie sa existe una și pentru tine, nu speria. Însă dacă tu muncești prea mult, nu ai cum s-o întâlnești, ea nu vine la tine la munca, trebuie sa ieși în aer liber, sa te plimbi, sa călătorești, sa faci ceva, sa ai activități care în primul rand sa-ți placa și sa te facă fericit, sa te scoată puțin din stresul muncii pe care l-ai avut pana acum și o sa găsești pe cineva. Nu e de neglijat nici partea cu cariera pentru ca e ceea ce-ți dorești, însă, peste 3 ani când vei reuși, daca nu ai pe cineva lângă tine care sa se bucure cu adevărat pentru succesul tău, degeaba îl mai ai.
Multă bafta și mult noroc în viata îți doresc. Nu uita sa vezi și părțile bune și sa te bucuri de ce ai. Nu putem avem tot ce ne dorim. Alții au parte de iubire, însă pe partea profesionala stau foarte prost și nu sunt mulțumiți deloc, tu ești bine pe parte profesionala, dar pe cea sociala și sentimentala nu ești ok. Nu poate fi totul perfect asa ca bucura-te de viata și nu te mai amărî degeaba. O sa fie totul bine!

| amghinion explică (pentru Iuliambt):

Stiu ca nu pot sa caut in cluburi sau baruri si sincer nici nu imi place. Nu vreau sa renunt la cariera, imi place ceea ce fac foarte mult, chiar ma relaxeaza. Faptul ca am realizat toate aceste lucruri in cursul a cateva zile ma doboara, pur si simplu ma termina pshic. Nici nu stiu de unde sa o apuc si ma tot gandesc ce poate fi cu mine de nu pot pastra o relatie mai mult de cateva luni si cand aveam timp tot se termina, dar atuncea eram mai tanar si nu imi pasa. Acuma chiar mi-am dat interesul, m-am asigurat care are orice, am dus-o prin vacante, dar nu inteleg... Nu sunt fat frumos, stiu asta, dar ma sperie gandul cand vad la alte persoane din jurul meu cum se casatoresc, au copii, se muta la casa lor, relatii de 2-3 ani sau mai mult. Nu stiu. Nu ii nimeni pe aici sa se confrunte cu frica asta?

| Almateeazender a răspuns (pentru amghinion):

O fată dacă va fi cu tine...o va face indiferent de cum arăți sau ce faci.
Ai 30 de ani, eu zic să laşi cursul vieții sã îşi facă treaba....toate la timpul lor.
Cine va fi cu tine îți va rămâne alături şi va avea răbdare şi te va susține....doar asta înseamnă iubirea.
Rectific "Iubirea".

| alexalx1234 a răspuns (pentru Almateeazender):

Iubirea nu exista

7 răspunsuri:
| Freya1 a răspuns:

Ai pierdut cei mai frumosi ani din viata si nu ai facut nimic practic.Ai ales o cariera in care te poti dezvolta doar in foarte multi ani si ai ajuns la 30 de ani cand abia acum trebuia sa iti incepi practic o cariera, o afacere singur si fara nimic...
Nu spun ca nu e bine sa muncesti sa iti creezi un viitor si eu am o mentalitate mai matura si eu ma gandesc sa am o afacere la un moment dat si mai ales o casa si o stare financiara normala dar nu o sa renunt la viata pentru asta.
E normal ca o femeie sa nu accepte sa muncesti atat si sa nu ii acorzi timp, o iesire, o atentie, o afectiune decat oboseala si munca.
Nu este imposibil sa iti gasesti iubirea acum la 30 de ani doar ca ar trebui sa crezi in ea si sa ai timp.Fi si tu in pas cu lumea si incearca sa te integrezi ca doar asa vei gasi persoana potrivita, incearca sa ii intelegi asa cum sunt si sa ii cunosti mai bine ca s-ar putea sa ai surprize si sa gasesti un suflet bun printre atatea pareri proaste.

| MariaShk1 a răspuns:

Mai las-o in pllm de cariera ca o viata ai. fa-ti o familie, prieteni, lasa munca mai usor

| Carmenmaria14 a răspuns:

Draga mea, nu ai cum sa nu te gandesti mereu la el! Nu ai cum sa nu il vezi pe el in toti baieti, este imposibil! Tu gandeste-te, imagineaza-ti, creaza scene, daca as fi facut cum ar fi fost, dar nu actiona niciodat! El nu te merita! Esti prea buna pentru el, vei gasi un baiat prefect pentru tine, care nu te va parasii fara motive intemeiate, doar ca s-a plictisit de tine! Stiu ca o sa crezi ca nu e posibil, ca tu il vrei pe el, dar asta am facut si eu, timpul o sa treaca, o sa il uiti, pe zi ce trece te vei gandi tot mai putin la el, pana cand nu va mai fii deloc prezent in gandurile tale! Nu il mai cauta, ignora-l complet! Te va intari! Draga mea, meriti mai mult, nu un pustan care vrea sex! Te pup! Asculta-mi sfaturile!

| amghinion explică (pentru Carmenmaria14):

Nu are legatura deloc cu intrebarea mea, dar multumesc. happy