| Original1992 a întrebat:

cum pot sa stiu cind sunt in perioada nefertila?

Răspuns Câştigător
| Lia09 a răspuns:

Calculezi din prima zi in care iti vine menstruatia : primele 10 zile sunt considerate nefertile, urmatoarele 10 zile sunt cele fertile in care e bine sa eviti contactele neprotejate, iar ultimele 10 zile (cele dinaintea urmatoarei menstruatii) sunt considerate din nou nefertile. Se presupune ca ovulatia are loc cu 14 zile inainte de urmatoarea menstruatie!
Ca sa fii sigura, ai putea sa mai tai 2-3 zile din cele nefertile, ca nu se stie niciodata ce se produce in organism si cum se poate instala mai devreme perioada fertila!

10 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

In primul rand nu exista perioade infertile, ci doar perioade cu fertilitate minima (sub 5%).
In al doilea rand, ca sa folosesti metoda calendarului trebuie sa indeplinesti toate conditiile urmatoare: sa ai peste 17 ani, menstruatii de peste 2 ani, sa nu fi luat anticonceptionale de nici un fel, sa nu fi nascut si sa nu fi facut avort in ultimele 6 luni, sa ai ciclul menstrual mai lung de 24 de zile.
Urmatoarea conditie obligatorie: sa ai cicluri menstruale regulate. Cum poti depista asta: un ciclu menstrual incepe in prima zi de sangerare si se termina in ultima zi inaintea unei noi sangerari. Trebuie sa calculezi durata ultimelor 6 cicluri menstruale. Practic pe calendarul pe care iti notezi prima zi a fiecarei menstruatii, faci calculul, Numerotezi cu 1 ziua in care ti-a venit menstra si continui numaratoarea pana in ziua in acre ti-a venit urmatoarea menstruatie, zi care primeste iar numarul 1 si numaratoarea se reia. Ca sa poti folosi calendarul ultimele 6 cicluri menstruale trebuie sa aiba durata fixa, acceptandu-se maxim o zi de abatere insumat in ultimele 6 luni. De exemplu trebuie sa obtii ceva de genul: 28, 28, 29, 28, 28, 28 sau 30, 30, 30, 30, 29, 30. Daca ai imi multe abateri, nu poti folosi calendarul si nu poti calcula perioadele cu fertilitate minima respectiv maxima.
Daca ai obtinut ca ai menstruatii regulate (atentie, numara pe calendar, fiindca sunt luni care au 30 de zile, altele 31 de zile si nu iti permiti nici o eroare), atunci trebuie sa stii ca zilele cu risc minim sunt ultimele 5 zile ale unui ciclu menstrual si primele lui 5 zile. Adica zilele 1-5 si 24-28 (pentru un ciclu de 28 de zile). Asta inseamna 10 zile consecutive centrate de prima zi de menstruatie. Nu conteaza cat dureaza sangerarea, numai primele 5 zile au risc minim.
Zilele cu fertilitate maxima (practic 100%) sunt zilele 12-16 ale ciclului menstrual (nu ale lunii, ci numerotand cu 1 prima zi de sangerare). Folosind metoda calendarului (sex neprotejat in zilele 1-5 si 24-28, prezervativ in toate celelalte zile, se accepta ca ai un risc de sarcina de cam 10% pe luna.

| Original1992 explică (pentru Brigaela):

Mersi mult, insa n-am inteles nimic din pacate... mie imi trebuie sa stiu doar cind sunt in perioada nefertila atita tot....si indeplinesc toate conditiile scrise mai sus happy

| Brigaela a răspuns (pentru Original1992):

Niciodata nu esti in perioada nefertila. daca vrei sa ai activitate sexuala, va trebui sa citesti cu atentie ce am scris, de 50 de ori daca trebuie, sa intelegi la perfectie si sa poti reproduce. daca nu reusesti, nu esti pregatita sa ai activitate sexuala.

| Sara2 a răspuns:

Ehe, nu poti face prostii la liber ca nu e niciodata ceva sigur
menstruatia e ca mos craciun, daca ai facut prostii nu mai vine happy

| Original1992 explică (pentru Sara2):

Nu am intrebat cind e perioada nefertila pentru a nu ma proteja, ci a fi mai sigura protejindu-ma in acea perioada....si chiar vroiam sa stiu, imi era interesant happy

| Sara2 a răspuns (pentru Original1992):

Perioada periculoasa numeri 10 zile din ziua in care iti vine si este intre ziua 10 si 20, ziua 14 fiind cu risc maxim
dar crede-ma ca daca folosesti prezervativul vei fi mereu in egala masura protejata, nu exista, sa te protejezi mai bine, sau mai putin bine
regula de mai sus este pentru menstruatia regulata, dar pentru menstruatia neregulata situatia se schimba, sansele de a folosi metoda calendarului sunt tot mai "sterse"
multa sanatate, take care

| codrinstefan2103 a răspuns:

Bună. numără și tu zilele de la ciclu, ține minte că a 14-a zi e cea fertilă și mai pune +/- 3 zile de siguranță. Asta dacă ai un ciclu regulat.

| Original1992 explică (pentru codrinstefan2103):

Ciclul e neregulat happy

| codrinstefan2103 a răspuns (pentru Original1992):

Cam cât de neregulat?