| j1NNNx a întrebat:

Poate ramane o fata insarcinata in perioada nefertila?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Ciclul menstrual are 2 perioade INFERTILE distincte despartite de cele 4-5 zile ale perioadei fertile. Astfel ca prima perioada de INFERTILITATE RELATIVA este cea dintre prima zi a menstruatiei si prima zi de dinaintea PERIOADEI FERTILE. In aceasata prima perioada infertila se apreciaza ca formarea sarcinii poate deveni posibila doar in anumite situatii foarte rar intalnite si din acest motiv intr-o probabilitate totusi foarte mica de circa 3-5% in cazul in care sperma este ejaculata mereu in vagin. Si este si cea de-a 2-a perioada infertila a ciclului menstrual cea situata intre terminarea perioadei fertile si prima zi a urmatoarei menstruatii, denumita PERIOADA INFERTILITATII ABSOLUTE, perioada in care formarea sarcinii este in proportie de peste 99, 9% IMPOSIBILA indiferent de modul in care este intretinut actul sexual. Multa sanatate!

6 răspunsuri:
| cristimihailov a răspuns:

Se poate si fara barbat... daramite in perioada nefertila.

| peperonies a răspuns:

Da.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cred ca da.

| Uxellodunon a răspuns:

Oricand? Da? Pai daca e nefertila cum sa ramana insarcinata?
Daca e nefertila nu ramane insarcinata, decat daca lichidul seminal supravietuieste pana intra in ovulatie (supravietuieste de la 24 la 72 de ore)

Răspuns utilizator avertizat
| FlorinBboy a răspuns:

Oricand