| MariaCristinaCrs a întrebat:

Cum poti sa treci peste un om care te-a batut, te-a umilit, te-a injurat? A fost prima mea relatie si i-am acordat nenumarate sanse sperand ca o sa se schimbe.

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

In astfel de situatii, NU poate sa exista absolut niciun motiv care sa fie considerat plauzibil si/sau rezonabil pentru a mai ramane impreuna cu scopul de a convietui cu o asemenea bruta agresiva si violenta. Este cazul sa te desparti fara vreo urma de regret. Sanatate!

Răspuns Apreciat de Editori
| Rux04 a răspuns:

Bună. Eu l-aș fi părăsit de la prima palmă. Astfel de indivizi nu se vor schimba niciodată oricât ar promite. Te sfătuiesc să nu îl mai ierți. Poți de exemplu să asculți muzica care îți place, să te uiți la un film ca să mai uiti. Te mai sfătuiesc să mergi la un psihoterapeut foarte bun care să te ajute să treci peste această traumă.

9 răspunsuri:
| MariaCristinaCrs explică (pentru corbulalbrosu):

Multumesc mult de tot

| mihai69 a răspuns:

Peste un astfel de om cel mai bine ar fi să treci cu un camion. Dar cum asta nu e ceva legal... mai bine uiți și-l ignori.

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Îți asumi faptul că ai greșit acceptând așa ceva și trebuie să înveți din asta.

Nu există a doua șansă atunci când e vorba de violență. Oamenii nu se schimbă. Ca să dai într-un om pe care spui îl iubești, trebuie să ai probleme psihice grave.

| DeathIncarnate a răspuns:

Ai raspunsul in intrebare, daca a ridicat mana la tine, in clipa aia e clar ca nu ai ce cauta langa asa om si ideal ar fi sa iti induci in minte ca ar fi bine sa-l uiti.

| CodrutElian1990 a răspuns:

Peste asa ceva nu se trece, in sensul ca sa-l ierti si sa o iei de la capat. Sa-l ierti, poate, sa uiti ce ti-a facut, nu. Iar o relatie cu asemenea om o pti relua doar daca esti masochista.
Sunt barbat, dar sunt total impotriva lovirii sotiei sau a copiilor. Nu am facut-o niciodata.

| MariaCristinaCrs explică (pentru Rux04):

Multumesc din suflet

| Violleta2022 a răspuns:

Imi pare tare rau sa-ti spun, dar numai o proasta sta sa fie batuta, injurata si umilita de nenumarate ori!
Oamenii NU se schimba niciodata!

| Donsavas a răspuns:

Întotdeauna femeia a crezut ca poate schimba bărbatul, deși e clar ca se schimba doar cand dorește.

| Freya1 a răspuns:

Ti-ai raspuns singura.Trebuie să te gândesti la cat te-a batut si umilit iar încet sentimentele tale vor scădea, Poate poti sa vorbesti si cu un psiholog sa te ajute, sa iti faci prieteni cu care sa socializezi, sa iti creezi noi pasiuni.