| GeorgianaMadaa a întrebat:

Dacă am avut contact sexual neprotejat pe data de 3 martie, însă nu și-a dat drumul inauntru și eram în perioada fertila, sunt șanse mari sa rămân însarcinata? Am luat escapelle la 10-12 ore după contact. De atunci urinez mai des și am dureri uneori când fac asta. Am dureri în partea de jos a spatelui. Ciclul trebuie sa-mi vina pe data de 19 martie. Astăzi am avut niște pete roz pe lenjerie crying. Posibil ca urinatul frecvent sa fie de la o simpla cistita?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Chiar si daca actul sexual neprotejat a fost intretinut intruna din zilele perioadei fertile, INSA in timpul sau la terminarea sexului sperma NU a fost ejaculata in vagin, se poate considera/aprecia ca formarea sarcinii d.p.d.v. teoretic este IMPOSIBILA dar la fel si practic probabilitatea de formare a sarcinii este EXCLUSA intr-o proportie de peste 98-99%. Avand in vedere cele pecizate se poate considera ca folosirea pastilei contraceptive Escapelle a fost complet INUTILA iar fapta de a folosi asa ceva in astfel de situatii resprezinta o crasa IRESPONSABILITATE, din moment ce esti constienta ca vor avea loc urmari nefaste reprezentate prin dereglarilor hormonale majore/severe, care se vor manifesta in organismul tau pe perioada urmatoarelor cateva luni. Sangerarea slaba ar putea reprezenta atat reactia adeversa de aparare a organismului fata de invazia de hormonio sintetici, dar la fel de bine ar putea sa reprezinte si pornirea sangerarii menstruale. Nimeni NU poate sa-si dea seama in mod cert ce reprezinta acele... pete roz pe lenjeria intima. Iti vei da seama tu insati despre ce poate fi vorba de fapt/cu adevarat, in urmatoarele 5-7 zile. Multa sanatate!

| GeorgianaMadaa explică (pentru corbulalbrosu):

Mulțumesc foarte mult pentru răspuns. A scos o afara la timp. Însă nu exista posibilitatea sa fi rămas și inauntru fără sa și dea seama? Asta ma întreb și na laughing n am mai facut fără și este ceva nou pentru mine. Însă durerea la urinare și stările ciudate îmi dau de gândit laughing.

2 răspunsuri:
| Madaq a răspuns:

Dacă el stie bine ca nu s-a terminat, nu esti gravidă.