| MariaStancioi a întrebat:

Salut! Pe 1 ianuarie am avut un contact sexual protejat, dar nu am verificat prezervativul dupa act desi sunt destul de sigura ca totul a fost bine, pe 30 decembrie mi-a venit ciclul si mi-a trecut pe data de 6, a doua zi după act, am început sa urinez extrem de frecvent si sa am acea senzație de vezica plina mereu, pe data de 17 am început sa am dureri menstruale si sange in cantități normale, totul e ca și cum as fi pe ciclu, dar am in continuare problema cu urinatul frecvent si ciclul mi-a venit prea devreme. Sper sa fie ciclul.Credeți ca e vreo sansa sa fiu insarcinata? Repet, am dureri menstruale, sangele curge ca si la un ciclu obișnuit, dar am citit ca sângele poate fi si din cauza sarcinii.Va rog lămuriți-mă!

7 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Atat teoretic cat si practic formarea sarcinii este in proportie de peste 98-99% IMPOSIBILA si in situatia in care actul sexual este NEPROTEJAT si s-a terminat prin ejacularea spermei in vagin in toate cazurile in care este intretinut in cea de a 2-a/3-a zi chiar sia a celui mai scurt ciclu menstrual ovulatoriu, cel de 21 de zile.
In cazul in care ciclul menstrual are intotdeauna lungimea mai mare de 24 de zile, formarea sarcinii devine 100% imposibila in conditiile precizate si cu atat mai ''imposibila'' in cazurile in care sexul este intretinut cu folosirea unei protectii adecvate asa cum a fost si in cazul tau. Multa sanatate!

| Sofer a răspuns:

Nu ești însărcinată.

| Floridori a răspuns:

Nu inteleg cum ai avut un contact sexual pe 1 ianuarie daca pe 30 decembrie ti-a venit ciclul.Nu ma intelege gresit, nu te judec, doar vreau sa inteleg daca datele sunt corecte. Daca da si ai facut sex in timpul menstruatiei, chiar si fara prezervativ, sansele de a ramane insarcinata sunt zero.Sangerarea despre care vorbesti se numeste "spotting" si apare intre 9 si 14 zile dupa actul sexual care a dus la fertilizarea ovulului, atunci cand respectivul ovul se implanteaza in uter.Sangerarea este extrem de slaba si se manifesta prin secretii rozalii sau maronii vizibile, de obicei pe hartia igienica dupa ce te stergi cand mergi la baie. Poate fi insotit de crampe abdominale usoare. Spottingul dureaza de la cateva ore pana pe durata intregii zile.In cazul tau este vorba de menstruatie, din cate spui, care pare a fi neregulata.In prezenta menstruatiei, NU exista sansa de sarcina. Urinarea frecventa se poate datora unei infectii urinare.Te poti adresa unui medic sau poti cere un sfat in farmacie.Mult succes!

| MariaStancioi explică (pentru Floridori):

Da, datele sunt corecte, am avut contact sexual in timpul menstruației, stiu ca nu este foarte igienic, dar nu a fost sange mai deloc deoarece imediat cum mi-a venit pe 30 am încercat sa "il opresc" făcând marea prostie de a tine dusul cu apa rece peste burta timp de 50 de minute.cred ca de acolo mi se trage urinarea frecventa racind la ovare.mulțumesc mult!

| Floridori a răspuns (pentru MariaStancioi):

Cu mare drag! Si da, cred ca de la apa rece se trage aceasta problema a urinarii frecvente. Daca poti, incearca sa intrebi in farmacie ce poti lua pentru a evita complicatii sau infectii.Insa 100% nu poti ramane insarcinata daca ai facut sex in timpul menstruatiei.Perioada fertila o poti calcula online introducand datele menstruatiei tale din ultimile luni.Numai in acea perioada poti ramane insarcinata. Sper ca te-am ajutat si poti dormi linistita.Numai bine!

| corbulalbrosu a răspuns (pentru Floridori):

Dr. Raluca Hera, Medic Primar Obstetrică Ginecologie, Doctor în Științe Medicale, Expert DOC, Doctor în Științe Medicale (2000 | TU Munchen, Germania).
Afirma in articolul publicat in privinta intrebarilor de natura :

Sex în timpul menstruației : benefic sau nu?

Sexul in timpul menstruației are o serie de beneficii, precum atenuarea crampelor asociate cu ciclul, ușurarea durerilor de cap care pot apărea în această perioadă și un libido crescut.
Deși unele femei sau partenerii lor pot avea reticențe, medicii spun că nu este necesar să se evite activitatea sexuală în timpul ciclului lunar. În plus, există chiar câteva avantaje, cum ar fi atenuarea durerilor menstruale. Iată care sunt beneficiile sexului în timpul menstruației :
le poti afla citind intregul articol (nu doar fragmentul extras) :
https://doc.ro/relatii-si-familie/sex-in-timpul-menstruatiei-benefic-sau-nu

| Stegman a răspuns (pentru MariaStancioi):

Fereasca Dumnezeu. De ce sa opresti ciclu? 50 de min cu apa rece? Si mai si intrebi de ce faci pipi frecvent? Joaca te cu sanatatea ta pentru o **** ca o sa o duci bine