| Flori543 a întrebat:

Sunt in perioada fertila, am avut contact sexual protejat cat si neprotejat. Dar iubitul meu nu si-a dat drumul in mine, ci in alta parte. Sunt sanse sa ramân însărcinată?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Fecundarea ovulului se poate realiza doar prin procesul de unire a celor 2 nuclee, care provin din cele 2 celule, ovul si spermatozoid. Spermatozoidul poate proveni doar din sperma si pentru a putea ajunge in uter unde se afla ovului, sperma care contine spermatozoizi trebuie in mod obligatoriu sa ajunga indiferent prin ce mod, in vagin. Daca barbatul imprastie cu totul aiurea "samanta", deci acesta nu ajunge in vagin, formarea sarcinii devine imposibila fiindca lipseste spermatozoidul, unul dintre cele 2 "ingrediente" obligatorii si ovulul ramane nefecundat chiar daca esti in perioada fertila. Dupa 3-4 zile de la producere, ovulul imbatraneste si degenereaza astfel ca acesta "moare" si se dezintegreaza devenind imposibila formarea unei sarcini in urmatoarea perioada de circa o luna. Teoretic Nu poti ramane insarcinata. Totul depinde de experienta partenerului de sex. Sanatate!

| Flori543 explică (pentru corbulalbrosu):

Sunt foarte sigura ca nu a ajuns sperma in vagin. Ejacularea a avut loc pe burta laughing

| corbulalbrosu a răspuns (pentru Flori543):

Joaca-te, joaca-te. O faci pe soarta propriei tale "pasarici". laughing Ma intreb daca cunosti zicala cu ulciorul dus prea des la izvor? big grin

8 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Fiind in perioada fertila si avand contact neprotejat bineinteles ca ai si sansa sa ramai insarcinata, mai ales daca au fost mai multe partide de sex consecutive.

| Flori543 explică (pentru Violleta2022):

A fost doar o partida de sex neprotejat. Si nu a durat mult. După ce a ejacuat nu am mai avut niciun fel de contact. Cat am facut neprotejat nu a ejacuat deloc in mine.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Flori543):

La ce dumnezeu a-ti mai facut sex daca nu a durat nici macar cat sa te satisfaca? Ai riscat atata pentru placerea lui?
Ma rog, sansele sunt destul de mari sa ramai insarcinata, fiind in perioada fertila. dar banuiesc ca-si permite sa te intretina si pe tine si pe copilas daca nu i-a pasat de protectie.

| Emilian65 a răspuns:

Da, este posibil sa fi ramas gravida.

| Alicezzz a răspuns:

Daca ai fost in perioada fertila sanse sunt!