| Nicoleta_Marya_1993 a întrebat:

Buna, daca am avut contact sexual neprotejat pe la începutul lunii lui august si in septembrie si octombrie nu mi-a venit ciclul, este posibil sa fiu insarcinata?

11 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Raspunsul corect la aceasta intrebare il poti afla doar daca iti vei face un test de sarcina, sau te vei prezenta la ginecologie unde prin ecografierea aparatului reproducator se poate stabili foarte precis existenta sau lipsa sarcinii. De asemenea prin consultatia efectuata medicul ginecolog va reusi sa stabileasca corect si foarte precis motivul dereglarii ciclului menstrual in cazul in care este vorba de asa ceva. Nimeni nu este in stare sa-ti ofere un raspuns obiectiv si corect pe baza informatiei prezentate de tine. Multa sanatat!

| Mkeynes a răspuns (pentru corbulalbrosu):

E riscant sexul dupa menstruatie?

| corbulalbrosu a răspuns:

Daca in urma unui act sexual NEPROTEJAT, care a fost intretinut in zilele urmatoare de dupa terminarea menstruatiei, poate sa existe sau sa NU existe niciun anumit risc de sarcina, acest aspect se poate stabili NUMAI/DOAR in situatia in care ciclul menstrual este de tipul REGULAT si astfel se cunoaste destul de precis lungimea ca numar de zile a ciclului, ceea ce permite sa se poata determina intervalul celor 5-6-7 zile apartinatoare perioadei fertile. Din acest motiv, fara sa fie cunscute toate informatiile strict necesare privind caracteristicile ciclului menstrual, formularea unui raspuns care sa fie catusi de cat corect si obiectiv, devine imposibil de dat/oferit.

| Emilian65 a răspuns:

Da, este posibil sa fi ramas gravida.

| Frank51 a răspuns:

100% nici-o sansa sa ramai, pentru ca ai pus intrebarea aici pe site si sansele scad considerabil.

| Jay1 a răspuns:

Pai ar trebui sa consultii un doctor.

| Catalina990099 a răspuns:

Tot ce este posibil. Fa-ti un test.

| Catalina990099 a răspuns:

Lipsa menstruatiei nu inseamna neaparat o sarcina, dar avand in vedere ca ai întreținut relații sexuale neprotejat, sunt șanse.

| Nicoleta_Marya_1993 explică (pentru Catalina990099):

Alte simptome nu am

| Catalina990099 a răspuns (pentru Nicoleta_Marya_1993):

Atunci fa un test si mergi la doctor, cat mai repede. Ti-a întârziat prea mult, poate fi vorba despre altceva.

| Jok12345 a răspuns:

Cel mai bine e sa faci un test, asa vei sti sigura daca esti sau nu insarcinata.