| Robertaki a întrebat:

Bună,dacă am făcut sex neprotejat cu o zi înainte de a începe perioada fertilă(adica cam cu 6 zile înaintea zilei de ovulatie), fără ejaculare în interior și fără vreun alt act cu câteva ore înainte, sunt șanse de sarcina?

9 răspunsuri:
| MarianWLF a răspuns:

Nu exista certitudine cand faci sex neprotejat, doar speculatii.

| Violleta2022 a răspuns:

Avand un ciclu de tip NEREGULAT ca al tau, nu este posibil sa stii cand ai ovulatia sau perioada fertila (deci numaratoarea ta este inutila si ireala), asadar, se pot intampla si accidente sa ramai gravida, chiar si daca nu s-a ejaculat voit, in vagin.

| Robertaki explică (pentru Violleta2022):

Pai cel mai scurt ciclu a fost de 28 de zile mereu,adică a fost și mai lung, dar mai scurt niciodată, și eu calculez cea mai scurta perioada, adică ma iau după ea indiferent ca e mai lung, adică după nu am mai avut niciun cat pana la finalul lunii, doar înaintea perioadei fertile calculata pentru 28 de zile

| Violleta2022 a răspuns (pentru Robertaki):

Ti-am mai explicat de cateva ori ca NU exista cel mai scurt ciclu si cel mai lung, in tipul de ciclu REGULAT, asadar ciclul pe care il ai tu este clar de tip NEREGULAT si ca atare NIMENI de pe fata pamantului nu-ti poate spune cand ai ovulatia si nici perioada fertila, fiindca cilul tau este neregulat!

| Robertaki explică (pentru Violleta2022):

Pai prin ciclu neregulat va referiți la faptul.ca nu vine mereu la același nr de zile nu? Adică ori are 28 de zile, ori 30, ori 33, sau?

| Violleta2022 a răspuns (pentru Robertaki):

"în 22 Februarie | Robertaki explică (pentru Violleta2022):
Pai prin ciclu neregulat va referiți la faptul.ca nu vine mereu la același nr de zile nu? Adică ori are 28 de zile, ori 30, ori 33, sau?"

Exact! Asta este caracteristica unui ciclu NEREGULAT, el NU vine niciodata fix la 28 de zile sau exact la acelasi numar de zile, luna de luna.
Ti-am mai explicat ca NU se poate vorbi de ciclu regulat si de ziua a 6-a a ovulatiei in cazul tau, fiindca este imposibil sa stii cand este ovulatia avand luna asta un ciclu de 28 de zile si luna viitoare de 33 de zile.
Tine-ti minte pe viitor, ca asta este ciclu neregulat si NU exista eplicatie, calendar sau calcule facute care sa poata determina OVULATIA sau perioada fertila, la tine.

| dullcat a răspuns:

Spermatozoizii traiesc aproximativ 3-5 zile, deci atat timp cat nu s-a suprapus sexul cu perioada aceasta fertila (ziua de ovulatie plus zilele dinaintea ei), raspunsul e nu.

| Emilian65 a răspuns:

Nu.