| pufulete2021 a întrebat:

Bună,dacă fac dragoste neeprotejat în timpul ovulației, rămân însărcinată?

9 răspunsuri:
| Ofiintă a răspuns:

Asta este ca și cum ai întreba, dacă afară plouă și eu ies fără umbrelă, oare mă voi uda?!

| Violleta2022 a răspuns:

Da, cu siguranta acela este cel mai bun moment al lunii, cand poti ramane sigur gravida.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Hello!
Poți să rămâi însărcinată în orice perioadă a lunii, chiar și în timpul menstruației! Dar, da perioada fertilă a femeii are cele mai ridicate șanse de sarcină.

| Floridori a răspuns (pentru anonim_4396):

"Hello!"
Nu ai habar de cum iti functioneaza corpul si asta nu e o tragedie, poti sa te informezi si sa inveti, dar nu ii induce in eroare si pe altii...

Pentru persoana care a adresat intrebarea, femeia poate ramane insarcinata doar daca sperma ajunge in vagin strict in perioada fertila de 6 zile (4 zile inainte de ovulatie+ziua ovulatiei+1 zi dupa ovulatie), ziua cea mai fertila fiind, evident, ziua ovulatiei.
Poti calcula perioada fertila numai daca ciclul tau este unul regulat.
Daca este neregulat, poti folosi teste de ovulatie din farmacie.

Numai bine!

| anonim_4396 a răspuns (pentru Floridori):

Nu induc pe absolut nimeni în eroare, spermatozoizii pot să supraviețuiească 7 zile după contactul sexual, iar faza cu perioada fertilă calculată nu este mereu sigură, așa zisa metoda calendarului. Cel mai sigur ca să nu rămâi însărcinată e să folosești metode de contracepție decât să dai rateuri în calcule.

| Floridori a răspuns (pentru anonim_4396):

Ba o faci.
Spermatozoizii traiesc in jur de 3 zile, maxim 5.Tocmai de aceea se calculeaza acele 4 zile inaintea ovulatiei.Sunt 5 cu ziua ovulatiei.Iar ziua de dupa se calculeaza pentru ca ovulul traieste maxim 24h.Din acest motiv, ultimele 12 zile ale ciclului menstrual sunt de infertilitate absoluta si nu se poate forma o sarcina nici cu un vagon de sperma.
Iar metoda calendarului este una foarte sigura atunci cand vorbim de un ciclu regulat si se poate calcula perioada fertila, desigur.
Ovulatia se produce intotdeauna cu fix 14 zile inaintea initierii urmatorului ciclu menstrual, indiferent de lungimea acestuia.

Nu este necesar sa ma crezi, te poti informa in acest sens.Ideea este ca ma dispera atunci cand oamenii imprastie informatie gresita, mai ales cand vorbim de persoane care au intrebat tocmai pentru ca nu stiu.
Dar ele macar intreaba, incearca sa afle...

| anonim_4396 a răspuns (pentru Floridori):

Spermatozoizii pot să trăiască și până la 7 zile.
Metoda calendarului poate să fie riscantă, poți să rămâi însărcinată și în apropierea perioadei fertile. Sunt informată în acest sens, iar când nu îți dorești o sarcină mai bine te folosești de metodele contraceptive, decât să te bazezi pe calcule. Părerea mea.

| Floridori a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu sunt de acord cu partea cu spermatozoizii.
Insa sunt de acord cu alte metode de contraceptie, precum prezervativul pentru a evita BTS.
Metoda calendarului este foarte sigura, dar repet, numai in cazul ciclurilor regulate.
Insa nu ai luat in calcul ceva:poate ca persoana care a adresat intrebarea, vrea sa ramana insarcinata si tocmai de aceea vrea sa stie despre perioada fertila...
Femeia ramane insarcinata numai si numai in perioada fertila, nu oricand cum ai spus mai sus, iar calculul perioadei fertile ajuta atat la evitarea sarcinilor nedorite cat si la obtinerea sarcinilor in cazul femeilor care doresc sa devina mame.

Multa sanatate!

| Violleta2022 a răspuns (pentru anonim_4396):

Imi pare rau pentru tine, dar ai dat numai raspunsuri eronate, fiindca poti ramane insarcinata numai in perioada fertila, nu tot timpul.
Se pare ca ai lacune mari sa intelegi ce inseamna ciclu de tip regulat si tip neregulat si cand se produce ovulatia la una sau la cealalta.

Lasa raspusnurile de la sectiunea acesta in grija celor care stiu si au experinta, fiindca mai tare incurci cu raspunsuri eronate si inutile.