| Master2001 a întrebat:

Buna, daca faci sex anal fără protecție riști să faci anumite boli? Chiar dacă amândoi suntem perfect sănătoși?
La fel si cu sexul normal, daca se face fără protecție si ambii suntem sănătoși riscam sa luam o boala?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Daca organismul este perfect sanatos, rezulta ca nici NU poate fi afectata de vreo boala sau afectiune. Intro astfel de stare de sanatate se subintelege ca NU exista nici agentii patogeni prin intermediul carora sa fie transmisa o afectiune... inexistenta. Este indicat ca sexul anal sa fie intretinut numai cu prezervativul montat pe penis, pentru a preveni dar si impiedica preluarea in timpul sexului anal a bacteriilor existente atat in fecale cat si in zona anala, indiferent cat de bine si minutios este igienizat anusul. Bacteriile preluate din anus, daca ajung in zona vulvo-vaginala aproape in toate cazurile provoaca infectii destul de grave, severe a caror vindecare necesita tratament indelungat si costisitor. Multa sanatate!

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Daca ati fost amandoi virgini, da, sigur nu aveti boli cu transmitere sexuala.
Dar daca unul din voi a mai avut sex neprotejat si cu alte persoane, sansele sunt foarte mari sa ai deja o boala cu transmitere sexuala, chiar daca nu ai bube sau alte semne pe corp, putinad fii boli de natura virala, precum SIDA, HPV, hepatita B sau C samd.
Analizele generale de sange NU reflecat bolile cu transmitere sexuala. Pentru bolile cu transmitere sexuala, se fac analize separate, specifice, pe care trebuie tu sa le ceri.

| mihai69 a răspuns:

E corect ce spune @corbu', dar la fel de corect este că poți fi infectat accidental și să nu prezinți simptomele vreunei boli, dar poți la rândul tău s-o dai mai departe...
Exemple „clasice"? HIV, HPV, hepatită B sau C, Sifilis etc.
Ar cam fi culmea ghinionului, e adevărat. Dar nu e imposibil. De aceea un set complet de analize nu strică înainte de a trece la etapa asta a unei relații.

| Van_Hoof_Lara_2000 a răspuns:

Daca sunteti sanatosi nu o sa aveti risc sa luati vreo boala?