| MagdaIrimie124 a întrebat:

Daca in data de 9 am avut contact sexual si am ramas gravida, iar eu din 9 pana in 15 am avut perioada fertila, in zilele fertile mai trebuia sa-mi vina acel mucus? Eu mereu cand sunt la ovulatie am acel mucus, daca ramaneam gravida in 9 mai imi venea in zilele de 13, 14, 15 mucusul acela?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Nu inteleg care este motivul ca NU a aparut urmatorul raspuns pe care ti-l-am transmis in urma cu 15-16 ore :
MagdaIrimie124 Astăzi, 11:23 pm
Buna. daca in data de 9 am avut contact sexual si am ramas gravida, iar eu din 9 pana in 15 am avut perioada fertila, in zilele fertile mai trebuia sa-mi vina acel mucus? Eu mereu cand sunt la ovulatie am acel mucus, daca ramaneam gravida in 9 mai imi venea in zilele de 13, 14, 15 mucusul acela?

1.) DACA PERIOADA FERTILA a ciclului menstrual a INCEPUT in data de 9 si urma sa se termine in data de 15, INSEAMNA CA OVULATIA ar fi urmat sa se produca cel mai probabil in data de 13 Decembrie, adica dupa trecerea a circa 5 zile.
2.) In concluzie : chiar daca ar fi ajuns SPERMA in vaginul tau in data de 9 decembrie, SPERMATOZOIZII din sperma respectiva ar fi trebuit sa SUPRAVIETUIASCA 5 (cinci) zile in UTER pentru a astepta sa fie eliberat OVULUL din foliculul OVARIAN. Fiindca este bine stabilit faptul ca in realitate SPERMATOZOIZII reusesc sa SUPRAVIETUIASCA in UTER in jur de 2-3 zile, foarte rar 4 zile si doar in mod exceptional 5 zile, se poate aprecia/considera ca practic este aproape imposibil sa fi trait mai mult acum incat sa reuseasca sa fecundeze ovulul. Ca urmare PROBABILITATEA sa se poata forma sarcina in urma sexului din data de 9 Decembrie este EXTREM DE MICA fiind de doar 1-5%.
3.) Fiindca procesul de fecundare a OVULULUI se poate produce NUMAI si NUMAI in acea UNICA ZI cea a OVULATIEI deci NICI MAI REPEDE si NICI MAI TARZIU nici macar cu O SINGURA ZI si organismul femeii stie acest lucru, glandele din CERVIX produc si elibereaza MUCUS CERVICAL FERTIL pe toata durata perioadei fertile, chiar si 1-2 zile DUPA OVULATIE, indiferent de ceea ce s-a intamplat adica daca OVULUL A FOST sau NU A FOST FECUNDAT.
Acest lucru se intampla astfel fiindca PROCESUL DE NIDARE (IMPLANTARE) a ovulului fecundat in ENDOMETRU are loc dupa trecerea a 8 -10 zile de la data OVULATIEI si a FECUNDARII OVULULUI.
In consecinta datorita faptului ca CERVIXUL nu are cum sa stie daca s-a produs sau nu procesul de fecundatie, el continua sa produca MUCUS CERVICAL FERTIL pe toata durata stabilita de organism.
Sper ca am fost suficient de explicit. Daca mai ai nelamuriri poti reveni cu o alta intrebare suplimentara.
Multa sanatate!

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Mucusul este o secretie normala si naturala pentru vaginul femeiii, fiind tot timpul in vaginul tau cu rol de lubrefiere si de curatare, doar difera cantitativ in anumite zile ale lunii (cand este mai abundent sau mai putin abundent), sau cand te exciti si se produce mai mult, pregatind vaginul pentru sexul cu penetrare.

Nu dupa mucus te orientezi daca esti sau nu gravida, ci dupa perioada fertila si sexul neprotejat.
Sau, ca sa fii sigura, dupa un test de sarcina, facut DUPA 21 de zile, de al ultima partida sexuala.

| corbulalbrosu a răspuns:

Doamna Jassmina, pentru a nu mai abera si ''bate campii'' ajurea si complet degeaba te sfatuiesc sa citesti ca sa mai inveti cate ceva in privinta MUCUSULUI CERVICAL care este un mucus mai aparte care are cu totul alt rol fata de ceea ce stii mataluta : Nu are rol nici de lubrifiere si nici de curatare, acest mucus cervical are un mai mult decat exceptional in procesul procrearii umane.
"" Dacă vrei să-ţi creşti şansele de a rămâne însărcinată, sau, din contră, să eviţi o sarcină nedorită, mucusul cervical îţi poate spune în proporţie de aproximativ 98, 5% care sunt perioadele fertile şi infertile ale ciclului lunar.""
https://www.totuldespremame.ro/......la-sarcina

| Emilian65 a răspuns:

Actul sexual a avut loc pe data de 9 a lunii... dar incepand cu data de 9 a inceput perioada fertila, perioada in care ai ramas gravida.