| DenisaMelisa a întrebat:

Daca in perioada fertila am avut doua acte sexuale protejate, fara incidente notabile, dar menstruatia mi-a întârziat o zi, sunt sanse sa fi rămas însărcinată din neatentie? Gen lichidul de dinaintea ejaculării ramas pe degete, nu stiu. Perioada fertila a fost cuprinsa intre 22-24 mai si ciclul meu e de obicei cuprins intre 30-33 zile.

De 3-4 zile am simptomele obișnuite (dureri de burta in partea de jos, dureri de ovare, indispoziție etc.) care imi apar înainte de menstruație, dar nu mi-a venit încă... si mă îngrijorează aceasta întârziere...

Ati mai patit asta? Credeti ca e cazul sa mă îngrijorez ca s-a instalat o sarcină?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Daca NU ai aflat si NU ai stiut pana acum, atunci afla ca sarcina poate sa ia nastere NUMAI in cazul in care in mod sigur SPERMA ajunge in vagin si acest lucru se intampla in una sau in toate cele 4-5 zile ale PERIOADEI FERTILE, fiindca formarea sarcinii in celelalte zile din cadrul ciclului mrenstrual NU este posibila. De asemenea trebuie sa stii ca in mod cat se poate de sigur, in continutul lichidului preejaculator asa cum este ea produsa de glandele bulbouretrale (Cowper), NU exista spermatozoizi, asa cum afirma agaricii ageamii rolling on the floor de pe acest site. In concluzie se poate aprecia si afirma ca in cazul/situatia prezentata, fiindca actele sexuale au fost protejate si ca atare in mod sigur nu a ajuns sperma autentica in vagin, se poate afirma fara teama de a gresi ca intr-o asemenea situatie formarea sarcinii devine practic IMPOSIBIL de a se putea realiza. Mai ales ca in ultimele 3-4 zile au inceput sa se manifeste si semnele specifice simptomelor premenstruale. Ingrijorarea ta este complet lipsita de sens din moment ce in proportie de peste 98-99% NU exista posibilitaea de a fi insarcinata. Multa sanatate.

| DenisaMelisa explică (pentru corbulalbrosu):

Mulțumesc foarte mult pentru toate detaliile! Un răspuns într-adevăr argumentat și pe subiect. Multă sănătate și dvs!

8 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Perioada ta fertila este de cel putin 6-7 zile, nu 2 zile!
Daca ai avut sex neprotejat in perioada fertila, sau v-ati jucat si fara prezervativ, fie si pentru 1 singura introducere, atunci sunt sanse de sarcina!

| DenisaMelisa explică (pentru Violleta2022):

Am menționat clar că au fost PROTEJATE. happy
iar referitor la perioada fertila, in jurul acelui interval pot sa zic ca a fost ovulația happy

mersi ca ai incercat sa imi oferi o parere, dar nu pe subiect

| Violleta2022 a răspuns (pentru DenisaMelisa):

DACA ai avut sex neprotejat si in alte zile fertile, nu in cele 2 mentionate de tine, ai toate sansele sa fii deja insarcinata.
Perioada fertila incepe cu 3-4 zile inainte de ovulatie si ramane fertila inca 2-3 zile, dupa ovulatie.
Ti-am raspuns exact la subiect, dar se pare ca nu-ti place ideea ca ti-am aratat unde ai gresit.
Ar fi fost de apreciat un raspuns cu bun simt, nu unul arogant si obraznic.

| DenisaMelisa explică (pentru Violleta2022):

E de apreciat să știi că 'AR FI' se scrie întotdeauna cu un singur 'i'.

Exact ca tine, am raspuns pe lângă subiect.

Ca să înțelegi contextul, am menționat clar că in acea perioada am avut 2 PARTIDE PROTEJATE si atât.

Nu are nicio legătură ideea ta legată de sexul neprotejat, pentru că din start subiectul era restrans doar la cele 2 partide protejate.

Daca erau altele neprotejate in acest interval, AS FI menționat.

Știu foarte bine care sunt riscurile, iar DILEMA MEA MAJORA ERA LEGATĂ DE LICHIDUL APARUT INAINTEA EJACULĂRII. happy

Te rog, pe viitor, nu considera orice fată incapabilă de a-si purta de grija singură, doar pentru ca tu nu înțelegi dilema ei si subiectul discuției. Suntem fete care întreținem relații sexuale PROTEJANDU-NE si avem mici dileme legate de un lichid inițial. happy

Ah, daca erai pe subiect si menționai si acest aspect legat de relatiile neprotejate era de apreciat ca vrei sa informezi userul pana la capăt. Însă, raspunsul tau inițial nu mi-a fost de niciun folos in privința dilemei.

Astfel, in niciun caz nu era vorba de sexul neprotejat, deloc menționat în acest caz. Raspunsurile tale fiind, din nou, pe lângă subiect.

Raspunsul meu nu este unul arogant, ci unul direct, pentru ca prea ne place unora sa fim cu moț și să nu acceptăm că... n-am.prins ideea din dilemă.

Sper ca analiza mea simplă ți-a dat de înțeles care era dilema.

Daca la primul raspuns ti-am multumit totusi pentru părere, acum îți spun... cu plăcere. happy

Toate cele bune!

| DenisaMelisa explică (pentru Violleta2022):

Iar dacă aveam relații sexuale neprotejate in perioada fertilă... spune-mi, te rog, ce relevanță mai avea să pun vreo întrebare legată de sarcină?

Nu e la mintea cocoșului? happy

| Violleta2022 a răspuns (pentru DenisaMelisa):

Tocmai, cand ai relatii sexuale neprotejate in perioada fertila, ai toate sansele sa ramai insarcinata.
De data asta, chiar ti-ai facut singura de ras.

| DenisaMelisa explică:

Nu am avut relații neprotejate niciodată, de aceea nici nu am menționat despre asta, pentru că nu era cazul.

Iti e oare atât de greu să înțelegi un subiect de discuție? laughing))

Subiectul era doar legat de sexul.protejat in perioada fertila si despre lichidul inițial ejacularii...

deci cine s-o făcut de râs oare? happy