| AnaMaria29999999 a întrebat:

Bună! Dacă luna trecută, de exemplu, mi-a venit menstruația cam cu 2 zile înainte de când mă așteptam eu sa vina(că aveam ciclul cam de 30-31 de zile), următoarea lună e posibil sa vina tot cam la 30-31 de zile? Pentru că nu mi-a venit la 28 cum mi-a venit luna trecută. Ați trecut prin asta?

1 răspuns:
| Violleta2022 a răspuns:

Ciclul menstrual NU vine dupa cum ne asteptam noi sa vina, ci strict hormonal, in functie de hormonii nostri, de hrana mancata zilnic si de medicatia pe care o luam sau nu.

Ciclul menstrual este nromal sa vina uneori cu 1-2 zile mai devreme sau mai tarziu, incadrandu-se totusi la ciclul de tip REGULAT, cand este vorba de fluctuatii de 1-2 zile.

Ciclul de tip NEREGULAT poate veni aleator, uneori la cateva saptamani, alteori dupa cateva luni.
Ambele cicluri sunt perfect normale si depind strict de mostenirea genetica de la mama si bunica noastra si evident de hormonii nostri.

Obezitatea si anorexia pot influenta masiv ciclul menstrual, fiindca dezechilibreaza hormonal corpul si cilcul lunar.

La o anumita varsta, cand iti doresti sa incepi viata sexuala, iti faci temele de casa si incepi prin a pune pe hartie in fiecare luna, prima zi a menstruatiei. Dupa 6 luni de notat aceste date, vei stii cu siguranta daca ai un ciclu de tip regulat sau neregulat.