| Iuliana1811 a întrebat:

Daca ma masturbez e ca si cum as face sex? E un păcat?

5 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Chiar si in zilele de astazi, cand subiectele despre viata intima sunt din ce in ce mai des intalnite, masturbarea continua sa fie un subiect tabu in randul majoritatii populatiei. De obicei, oamenii refuza sa discute despre viata lor sexuala, din jena si pentru ca este in continuare considerat un subiect mult prea intim de abordat. De aceea, este lesne de inteles de ce întrebari legate de masturabare, de genul: „Este bine sa fie practicata cu regularitate?" sau „Are limite de varsta?" ori, Este un pacat de moarte cum zice biblia sau preotii?", trezesc reacții care mai de care mai diverse si mai diferite. Insa, pe langa toate acestea diferende, sau parerile diferite privind masturbarea, pentru o analiza obiectiva trebuie luate in calcul studiile si cercetarile atat stiintifice cat si medicale. Potrivit studiiilor publicate, masturbarea si pregatirea orgasmului determina organismul sa produca si sa elibereze endorfine, dopamina si oxitocina, asa numitii hormoni ai dragostei. (de care preotii nici nu au auzit in viata lor :)) ) Producerea acestor hormoni duce la scaderea cortizonului adica a hormonul responsabil de starile de irascibilitate, anxietate si/sau de stres care pot sa apara zilnic. Despre alte beneficii care se produc la nivelul psihicului si mintalului fiecarui individ, poti afla accesand si lecturand urmatoarele materiale (nu le gasesti in biblie) Multa sanatate! : https://:///......asturbarii precum si : http://www. click.ro/......asturbarii

| mihai69 a răspuns:

1. nu chiar. Depinde de foarte mulți factori. Și adesea, mai ales pentru fete, poate fi MULT mai plăcut decât sexul.
2. doar pentru cei ultrareligioși. Eu unul spun că e păcat să nu o faci - dacă vroia să nu ne masturbăm, Dumnezeu ne făcea mâinile mai scurte" rolling on the floor

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Aproximativ, si nu, nu e pacat.
Doar fa-o regulat.

| DannyR0 a răspuns:

Chiar este pacat sa nu faci, nu sti ce pierzi laughing

| Andia0 a răspuns:

Este pacat, dar sunt pacate mai mari tongue depinde de tine cat de "curat" vrei sa traiesti. Cert este ca e pacat