| shizuma a întrebat:

Daca menstruatia trebuia sa-mi vina la 10 zile dupa actul sexual ( care a fost protejat, insa e posibil sa se fi rupt prezervativul ), si mi- a venit la timp, asta inseamna ca nu trebuie sa imi mai fac griji sau ca trebuie sa astept sa vad daca imi intarzie urmatoarea menstra? Intreb asta pentru ca am facut 2 teste de sarcina, la 14 si 18 zile de la actul sexual, care au iesit negative, insa la instrucțiuni scrie ca cel mai repede testul se poate face cu o zi de la intarzierea menstruatiei, care la mine a venit la timp, dar ma gandesc ca poate trebuie sa astept sa vad daca imi intarzie urmatoarea, avand in vedere ca asta a fost destul de apropiata de actul in sine.

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Este stabilit stiintific ca inceperea menstruatiei la data precisa normala/calculata si desfasurarea sangerarii in mod similar cu cele anterioare in privinta timpului de sangerare, cantitatii de menstra eliminata, culoarea acesteia, mirosul, fluxul zilnic, etc. dovedeste faptul ca se elimina din organism mucoasa existenta in uter, denumita endometru. Endometrul este formatiunea in care se implanteaza ovulul in cazul in care se produce fecundarea. Daca nu are loc fecundarea ovulului nu se produce nici nidatia si astfel endometrul "imbatranit" devenit inutil se elimina din organism si astfel se sfarseste acel ciclu de procreere. Rezulta ca MENSTRUATIA reprezinta inceperea unui NOU ciclu menstrual. Prin MENSTRUATIE se elimina vechiul (se face curatenie cum s-ar zice) ENDOMETRU devenit inutil in organism pentru a se face/lasa loc liber in UTER in vederea reinceperii unui nou ciclu de reproducere.Astfel procesul menstrual reprezinta GARANTIA ca in proportie de 99, 99% in ciclul menstrual anterior nu s-a produs fecundarea ovulului, deci nu s-a format o sarcina, astfel ca neexistand o sarcina nu se produce implantarea, asa numita NIDATIE si din acest motiv se elimina ENDOMETRUL prin MENSTRUATIE. Nu poate exista o sarcina in situatia ta. Multa sanatate

4 răspunsuri:
| Emilian65 a răspuns:

Daca ti-a venit menstruatia de ce iti mai faci probleme de sarcina?

| sofisis a răspuns:

Pai daca ai avut timp sa faci 2 teste, unul la 14 zile si unul la 18...nu prea a fost apropiata menstruatia de sexul neprotejat.
Daca ti-a venit normal, la data la care trebuia sa vina si fara modificari..nu esti gravida.

| shizuma explică:

@corbulalbrosu dar daca in locul menstruatiei a avut locul sangerarea de implantare, nu ar fi trebuit sa apara pozitiv pe testul de sarcina, atat timp cat a fost folosit corespunzator? Sau e prea devreme?

| corbulalbrosu a răspuns (pentru shizuma):

Nidatia are loc dupa trecerea a 8-12 zile de la data ovulatiei si implicit a fecundarii ovulului. Sangerarea de nidatie de regula poate sa lipseasca cu desavarsire iar in cazul in care in cazuri foarte rare totusi se produce, in nici un caz nu se poate confunda cu menstruatia deoarece intreaga sangerare se rezuma la maxim 2-3 picaturi/pete de sange rosu si curat. De asemenea rezultatul testului de sarcina trebuia sa fie obligatoriu pozitiv.