| OCN a întrebat:

Bună seara,

În seara de 13 august am făcut dragoste cu soțul meu și la final, am constatat că prezervativul avea o mică fisură.
Am mers rapid la o farmacie non-stop și am luat o pastila EllaOne (la nici două ore după ce am aflat de prezervativul fisurat).

Următoarea menstruație ar fi trebuit să-mi vină în 30 - 31 august, dar nu a mai venit. De două zile am simptome premenstruale, dar nimic deocamdată.
Am făcut 4 teste de sarcină, iar toate au ieșit negative.
*Menționez că am făcut testele după 21 de zile de la contactul sexual*.

După ce am luat pastila, nu am avut nicio sângerare și niciun efect advers.
Am început să iau de o zi tinctură de zmeur (am înțeles că ajută la reglarea hormonală a sistemului genital feminin).
Sunt conștientă că această pastilă a fost o bombă hormonală pentru organismul meu și că, în cazul unora dintre femei, are ca efect advers întârzierea menstruației pentru câteva zile.

Menționez că acum vreo 4 ani am mai luat o pastila de Escapell (sper că am scris bine, dacă nu, vă rog să mă iertați pentru greșeală), iar menstruația mi-a întârziat vreo 30 de zile. Am fost la ginecolog și mi s-au prescris niște pastile pentru pornirea menstruației.

Sunt puțin stresată din cauza faptului că există această întârziere... Credeți să fie vorba de vreo sarcină sau pur și simplu ar trebui să nu-mi mai fac griji și să mai astept câteva zile?

Vă mulțumesc!

Răspuns Câştigător
| sweetys a răspuns:

Mergi si fa un control ginecologic. E cea mai sigura metoda de a vedea care este cauza intarzierii. Fie din cauza pastilei, care e bomba hormonala cum ai spus si tu, fie din cauza stresului, sau a unei sarcini nedorite.

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Daca esti intr-adevar maritata, atunci chiar nu-i nici o problema sarcina si nici nu ai fi stresata, dimpotriva ai fi bucuroasa si fericita ca esti gravida!
Sanatate multa!

| Skylor a răspuns (pentru Violleta2022):

Nu toată lumea daca sunt într o căsnicie vor copii.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Skylor):

Pe tine te-a intrebat cineva, ceva?
Invata sa raspunsi numai cand esti intrebat!

| gogugogugogu a răspuns (pentru Skylor):

Ai dreptate.

| Crackman a răspuns:

Nu, este de la stres si pastila problema

| gogugogugogu a răspuns:

Nu cred ca e sarcina. Oricum, fiind intr-o casnicie, va recomand sa utilizati alta metoda de contraceptie, mai comoda si placuta pentru ambii parteneri.