| anonima123123123 a întrebat:

Daca merg la ginecolog cu o problema pot afla parintii ca nu mai sunt virgina? Adica daca merg sa imi fac un control cu o scurgere vaginala se va scrie intr-o fisa ca nu mai sunt virgina sau ceva de genul asta?

Răspuns Câştigător
| deeeeea1 a răspuns:

La ginecolog poti merge tu singurica, nu ai nevoie de insotitor. Medicul te va intreba daca ti-ai inceput viata sexuala si e posibil sa iti scrie in acea fisa doar mijlocul de contraceptie pe care il folosesti. Daca mergi cu mama ta la ginecolog si nu vrei sa afle ca nu mai esti virgina poti ruga medicul sa nu ii spuna. Sunt sigura ca va intelege. Mult noroc

9 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

La ginecolog poţi merge şi SINGURĂ ( FĂRĂ mama, chiar dacă eşti minoră; n-ai precizat vârsta ), TREBUIE doar să ai la tine : actul de identitate + Trimitere ( de la medicul de familie sau de la Cabinetul şcolar ) + Programare ( pe care o poţi face telefonic sau personal ).

NU se menţionează în fişă că nu mai eşti virgină.

Totuşi, dacă eşti minoră şi intri la consult cu părinţii, iar aceştia întreabă medicul ( "explicit" ) dacă mai eşti virgină, atunci dânsul are OBLIGAŢIA legală să le spună adevărul.

Toate cele bune şi multă sănătate.

| h3r a răspuns:

Ce are biata fată pe conștiință...

| SunnyDay88 a răspuns:

Unii din voi sunteti traumatizati rau!

| stark47 a răspuns:

Asta nu o stiu.insa ce parinte nu e curios sa afle daca fata lor mai e sau nu virgina cand merge la ginecolog?! deci poti fi in proportie de 95% sigura ca vor intreba si acest lucru.

| Oana92 a răspuns (pentru stark47):

Dar ce parinte intre cu copilul in cabinet? vorbim totusi de ginecolog, nu de dentist...

| stark47 a răspuns (pentru Oana92):

Nu in cabinet.insa afara, cu siguranta or sa intrebe.

| cllaudDia a răspuns:

Daca cer asta parintii tai, ginecologul le poate spune. Dar oricum poti sa te duci si fara ei.

| secret093 a răspuns:

Te poti duce singura la ginecolog, fara parinti, asa ca partea cu '' nu mai sunt virgina'' nu e nevoie sa o spui mamei.

| ICHBalexnunu a răspuns:

Dai spaga sa nu le zicalaughing)
Nustu ce sa zic ar trebui sa te intelega doctoru si au ca parinte te as intelege, adica e decizia ta (poate si pentru ca am 15 ani ).