| Tin a întrebat:

Buna
Dacă nu mi-a venit încă ciclul, mine ar trebui sa îmi vina ultimul ciclu a fost pe 20ian, dar ma doare spatele, burta, sâni sunt tari, și am făcut sex acum 6zile dar nu s-a terminat in mine (un nr fără prezervativ si nu s-a terminat in mine ci la baie și după am făcut cu prezervativ) ar putea fi vreun risc?

2 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Daca ciclul tau menstrual este unul care poate fi considerat catusi de cat regulat, atunci se poate determina/calcula data de incepere a menstruatie viitoare si daca de obicei acea data prognozata de incepere a menstruatii urmatoare s-a confirmat/respectat de obicei, sau chiar si daca menstruatia s-a pornit cu un decalaj de 1-2-3 zile in +/- fata de data calculata, atunci ciclul poate fi considerata ca fiind teoretic REGULAT. Iar in acest caz fiindca sexul amintit a fost intretinuta cu doar 6 zile inainte de data de incepere a menstruatie, reiese ca sexul a avut loc in perioada celor 9-10 zile 100% NEFERTILE situate inainte de menstruatie. In consecinta poti sa te linistesti complet fiindca este stiut si cunoscut pe baza determinarilor atat stiintifice cat si medicale, ca in ultimele 9-10 zile ale oricarui ciclu menstrual indiferent de caracteristica acestuia, de a fi de tip REGULAT sau NEREGULAT, niciodata si in nici-o situatie, in aceasta perioada a ciclului NU poate exista in UTERUL femeii un OVUL VIABIL. Din acest motiv in aceste ultime 9-10 zile ale ciclului menstrual, SPERMA poate fi ejaculata de catre barbati in vagin la terminarea fiecarui contact sexual in mod intentionat, fiindca spermatozoizii existenti in SPERMA chiar si in cazul in care reusesc performanta ca printr-o minune sa patrunde in UTER, nu vor gasi niciodata un OVUL VIABIL pe care sa-l si fecundeze si aceasta sa se transforme intr-o sarcina. In conditiile prcizate de tine, chiar si daca sperma ar fi ajuns IN VAGIN, chiar si in acel caz formarea unei sarcinii este IMPOSIBILA in totalitate. In nici un caz simptomele existente in acest moment NU reprezinta ''simptome de sarcina'' fiindca asa ceva NU exista si din acest motiv pot fi considerate ca reprezinta simptome premenstruale care anunta pornirea menstruatiei in zilele urmatoare. Multa sanatate!

| HazelEyes77 a răspuns:

Pai ai simptome premenstruale evidente si mai mult ca sigur ca in urmatoarele ore o sa ti vina menstra. Si nu exista nici un risc de sarcina deoarece raportul sexual a avut loc in zilele nefertile in care ar fi imposibil sa ramai. Si nici nu a ejaculat in interior. Numai bine.