| Sara2 a întrebat:

Daca si-a dat drumul in mine cu 4 zile inainte sa imi vina menstruatia apoi si-a dat iar drumul in mine a 5 zi de menstruatie, fiind si ultima pot ramane insarcinata?

3 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

NU poti ramane insarcinata in urma a nici uneia dintre cele 2 contacte sexuale. Este demonstrat stiintific si medical ca in ultimele 9-10 zile ale ciclului menstrual, NU poate exista un OVUL VIABIL in uter (trompe) si din acest motiv chiar daca sperma ajunge in vagin fiind ejaculata intentionat sau din greseala, in aceste zile de dinaintea menstruatiei este IMPOSIBIL sa se formeze o sarcina. Insasi menstruatia care s-a pornit dupa intretinerea sexului respectiv reprezinta GARANTIA ca 100% nu s-a format o sarcina, nu a urmat nidatia si din acest motiv a fost eliminat endometrul din uter prin menstra avuta. De asemenea in cazul in care ciclul tau menstrual are o lungime medie in jur de 27-29 de zile, atunci in primele 9-10 zile ale ciclului menstrual (inclusiv zilele de menstruatie) probabilitatea de a se putea naste o sarcina este foarte mica de circa 3-5%. In consecinta atat teoretic cat si practic posibilitatea de a ramane insarcinata se poate elimina/exclude aproape in totalitate fiind teoretic aproape IMPOSIBILA. Multa sanatate!

| Emilian65 a răspuns:

Nu poti tamane gravida.

| vLadisky28 a răspuns:

Da.