| Mdmxm a întrebat:

Am facut sex neprotejat cu iubitul meu si si-a dat drumul in mine. S-a întâmplat inainte de menstruatie. Am facut pe 26 si data in care trebuie sa imi vina menstruatia este pe 6. Pot ramane insarcinata?

3 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Daca data calculata sau preconizata de incepere a menstruatiei este de regula confirmata sau daca exista diferente dar foarte mici de +/- 1 sau 2 zile atunci se considera ca ciclul menstrual este REGULAT. In aceasta situatie, este demonstrat stiintific si medical ca in ultimele 9-10(11) zile ale ciclului NU poate exista in uter un OVUL VIABIL si ca atare formarea sarcinii este 100% IMPOSIBILA. In concluzie si in situatia prezentata daca data de 6 Septembrie este precis calculata/determinata, atunci reiese ca OVULATIA s-a produs in data de 23 August si fiindca OVULUL este viabil maxim 24 de ore reiese ca incepand cu data de 24/25 August acel ovul a devenit impropriu fecundarii si din acest motiv transformarea sa in sarcina a devenit IMPOSIBILA. Din acest motiv menstruatia ar trebui sa se porneasca incepand cu ziua de astazi. Multa sanatate!

| alex13king a răspuns:

Trebuia sa iei pastila de a doua zi, daca n-ai facut-o vorbeste cu mama ta si te intelege, da normal ca poti ramane gravide, decat daca ti-a venit ciclul imediat dupa sex, asa nu ramai.

| Anamaria934 a răspuns:

Daca ai un ciclu regulat nu cred ca poti ramane insarcinata, sansele sunt minime, dar depinde de la femei la femei.