| aksynaievoluoy a întrebat:

Buna, daca un major a lasat o minora gravida(diferenta de varsta este 8+ ani)...Iar ambii sunt intr-o relatie buna si au fost de acord sa intretina relatii sexuale, iar parintii ambelor persoane sunt de acord cu sarcina si relatia, ce poate pati baiatul? Poate face inchisoare daca nimeni nu este impotriva relatiei si sarcinii?

9 răspunsuri:
greece12
| greece12 a răspuns:

Atat timp cat nu exista nici o plangere, nu se poate intampla nimic.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Adica parintii fetei minore sunt de acord cu sarcina? Eu cred ca tu minti si i ti este teama ca vor face reclamatie, ce ai avut cu fata minoră? Trebuia sa o lasi in pace nu sa o lasi gravida, acum niste ani de puscarie ti ar prinde bine sa te potolesti.

| ania a răspuns:

Sa se insoare cu ea, daca fata are cel putin 15 ani se poate si sa creasca copilul impreuna ajutati si de bunici.

| Violleta2022 a răspuns:

Depinde, daca fata are 12 ani sau 17 ani fiindca legea este diferita pe anumite grupe de varste.
Deci, ce varsta are fata?

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Fără o plângere din partea unei persoane implicate ( nu un vecin), poliția și justiția nu se bagă din oficiu.

| Wr3nch a răspuns:

Suna cam dubios. Ai zis 8 ani, dar nu cat are ea. Daca are peste 15, hai ca e ok legal, dar nu moral. Daca are sub 15 e cam rau. Din toate punctele de vedere.

| Goete a răspuns:

Ce poate pati e o chestie
Si faptul ca e iresponsabil total e alta chestie

| SharpEagle a răspuns:

Daca nu exista nici o plangere sau reclamatie ori nici o suspiciune de abuz ori ilegalitate, care se determine autoritatile sa se autosesizeze, ma indoiesc ca s-ar putea intampla ceva.

| FredericChopin a răspuns:

Nu nu poate pati nimic desi mi-e greu sa cred ca ambii parinti (atat din parte fetei cat si din partea baiatului) sa fie de acord dar...