| smileysmiley a întrebat:

Buna sad Dar nu prea este buna...
Nu stiu de unde sa incep ca sa va explic.
Deci, eu ies mereu in weekend cu 2 fete de la mine din clasa [mai ies si cu altii/altele dar ele nu lipsesc niciodata] si ne intelegem bine happy
O fata dintre noi s`a indragostit pana peste cap de un biaat cu care este de aproape 3 saptamani noi fiind clasa a7a si el a8a. Weekendul trecut am iesit cu ea in gasca lui...care nu face parte din prietenii nostri si am stat cu ea si cu el ca sa nu zica ca nu suntem prietene bune si acum pur si simplu este OBSEDATA de el.
Mereu vrea sa stea dupa el, sta mereu cu el, spune mereu ca daca s`ar desparti de el nu ar mai fi aceeasi persoana, ca mai bine ar muri decat sa se desparte de el iar el este un profitor straight face
A schimbat`o mult, ea era mereu cu zambetu pe buze, era mai copilaroasa facea mereu glume si de cand e cu el acesta i`a spus sa fie mai serioasa, sa numai fie copil si asa ea s`a schimbat pentru el straight face mie si la cealalta colega nu ne convine si chiar multa lume a observat ca s`a schimbat MULT!
Ieri, duminica, am iesit afara si i-am zis sa se duca pana la el [noi eram intr-un loc iar el cu prietenii lui in alt loc] sa se duca la el 10 min, sa-l salute ca sa nu se seupere si apoi sa vina. Chestia a fost ca ne-am intalnit cu totii fara sa vrem...si acele 10 min s`au transformat intr-o jumatate de ora. i-am zis sa vina mai repede, ca a promit ca sta doar 10 minute, noi am asteptat`o la colt la un bloc sa ii duca cheile si ea a spus asa "asteptati`ma ca ma duc sa-i dau cheile si vin".
Am sta 10-15 min, si ea nu mai venea. Am fost acolo unde stiam ca s`a dus si numai era urma de ei, au plecat straight face si ea cu ei.
Intr`un cuvant l-a ales pe el in locul prietenelor ei...
Apoi ne suna sa ne intrebe unde suntem ca sa vina la noi, si i-am zis unde suntem si am asteptat`o iar vreo 10 minute si iar nu a venit...statea dupa fundul lui unde vroia el.
La inceput el ni s`a parut a fi un baiat super de treaba, iar acum am vazut ca este un profitor, care profita in special de prietena noastra.
Ea spune ca nu este adevarat, ca nu l-a ales pe el, dar...se cunoaste ca asa a facut. crying
Acum ar trebui sa-i platim cu aceeasi moneda, sa n`o bagam in seama. Dar eu ma gandesc ca daca suntem prietenele ei s`o ajutam sa scape de acest profitor. Noi i-am zis ca este un profitor dar ea zice ca nu este adevarat, normal.
Nu vreau sa-i despart...eu nu stiu daca el o iubeste sau doar profita de ea, dar stiu ca ea il iubeste la disperare.
Ce sa facem ca sa revina inapoi colega noastra care era inainte, mereu glumeata si copilaroasa, nu domnisoara care a devenit acum prea serioasa si care ne-a lasat balta?
Ar fi o idee buna sa vb cu un psiholog de la scoala? Care este tanara si stie ca ea are prieten dar nu ii spune la diriginta si care cu siguranta o sa inteleaga si poate ne da si un sfat, dar normal ca fara sa stie ea... ca ea sigur nu vrea asta.
Ajutorrrr cat mai repede crying

6 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| Pupily92 a răspuns:

Pai...cand vei avea si tu un prieten te vei schimba si tu.vei vedea. o relatie te schimba.intr-adevar.nu poti sa-i spui iubitului"stii.nu ne vedem azi ca ma ***b cu fetele in oras" intr-adevar.nu-i frumos ca v-a facut s-o asteptati.mai bine zicea ca nu mai vine si gata.si apoi dc a venit iar la voi? a plecat iubitul in alta parte si a lasat-o balta?

| cristina_3322 a răspuns:

Daca exista intr-adevar prietenie in sufletul ei isi va da seama mai tarziu ca nu e bine ce-a facut pentru ca se va desparti de baiatul ala, si va suferi pe urma lui ca asa sunt toti,"baieti sunt multi dar prieteni adevarati sunt putini"... dar atunci voi sa o iertati si sa o luati inapoi in grup daca intr-adevar ii sunteti prietene. lasati`o sa stea cu el pana se satura:* puteti sa va distrati si numai in 2, desi nu destul de bine cum va distrati cu ea, dar deocamdata sa va multumiti cu asta:* bafta!

| silver19 a răspuns:

Cu ce a schimbat-o el? ea s-a schimbat singura nu a fortat-o nimeni, daca il iubeste mi se pare normal sa stea mai mult timp cu el...si tu cand o sa ai un prieten si daca o sa-l iubesti o sa-ti dai seama dupa sentimente, asa ca baiatu acela n-are nici o vina daca ea este obsedata de el! vorbeste cu ea mai bine dar nu incerca sa-i desparti, este cel mai urat lucru posibil, e viata ei pana la urma si face ce vrea.

| ion_4419 a răspuns:

Da, ea nu procedeaza normal...
dar eu cred ca ea nu vrea sa fie asa..., ea dintr'o parte vrea sa fie si cu el si cu voi ca sa nu sa se supere nimeni. si eu cred ca si ea profita de el. si ii indeplineste dorintele... pentru ca. daca el o lasa ce va face ea!
mai pe scurt ea va ramine singura.
de asta ea face tot ce spune el...
dar voi vb cu ea pe tema asta si poate va intelege odata si odata. aa chestia cu zimbetul omul nu se schimba asa repede!
ia este cum era. ea singura vrea sa-i arate lui ca este alta persoana. daca se va termina relatiea lor. eu cred ca ea va fi inapoi cum este.

Si bravo si tie... ca se vede ca tii la prietena ta.winking pa succes.

| Silviu591 a răspuns:

Ce ai? esti indragostita de prietena ta? las-o doamne in pace.sa mai vada si alte persoane.nu numai pe voi