| anonim_4396 a întrebat:

Mi se pare ca fostul meu iubit efectiv isi bate joc de mine si isi cam permite multe.
Are si el cont de TPU stiu ca vede intrebarea nu ma intereseaza parerea lui ci parerea voastra vream sa va spun o chestie si sa vada si EL ca am dreptate.

Bun, majoratul cea mai importanta zi din viata mea promisiuni vise etc.Si-a rupt picioru na mai putut veni.
Normal ca am fost extrem de suparata pe el si n-am mai vrut sa discut cu el.
Vara...alte promisiuni alte esecuri alte dezamagiri
Unde am avut pata mea de vina aveam ganduri serioase sa ma revansez dar nici nu mi-a dat ocazia asta macar bagand tot felul de motive de rahat.
Pe 1 septembrie ne intelegeam perfect spunea ca inca tine la mine ca il intereseaza de mine etc.Acum cateva zile spune ca are prietena noua dupa nici o luna de la despartirea noastra zice sa fac ce vreau ca nu il mai intereseaza nimic de persoana mea etc.
Inainte vorbeam ore in sir pe mess nu aveam nici o problema acum ca sta numa 10 min si daca i spun ceva repede i sare mustaru ´´Ce ca eu nu te intreb pe tine unde mergi si ce faci si asa nu ma intereseaza treaba ta´´
Mereu daca e ceva baga motivul ala ca eu sunt de vina cu tot si daca eu eram sfanta atunci si taceam totul era bine acum.
Mia distrus majoratul am inghitit cat am putut si dupa aia tot el are dreptate.
Cum nu-i convine ceva gata scrie ´pa´ daca i spun ca prietenii lui mi-a zis ca lo vazut cu fata aia incepe sa i faca in toate felurile si sa zica ce credei pe ei du-te la ei etc.
Eu stiu ca in viata asta omu mai si greseste se iarta cum si eu facusem la randul meu la fel cu el.
Stiu ca atunci nu a fost bine ca am vorbit asa cu el dar nu o facusem cu inima rea ci pur si simplu dezamagirea din mine era peste puteriile mele.Asteptasem prea mult ziua aia
Aveam degand sa ma revansez cum numa in povesti se putea auzi.Desi nici macar o secunda nu a crezut lucru asta
acum nici numai vreau sa fac nimic are prietena la dresat din cate vad. Tot ceea ce nu zicea inainte acum numa cuvintele alea le are in gura.

Ca da o masina peste bine ca mor nu-l intereseaza am si vazut lucru asta pe pielea mea, bine ca eu cand si-a rupt picioru am plans ca si cum eu mi l-as fi rupt.
Vi se pare normal ce face si ce motive baga mereu?

Nu pot purta o discutie serioasa cu el acum ca are prietena il cam doare in cur de unde a plecat, mereu da vina pe mine iar el e sfant.
Vi se pare normal dupa 2 ani de relatie ajunge sa-mi zica ca nu ma mai iubeste ca suntem simpli amici isi gaseste repede pe pe alta bagand motivul ca numai suporta sa fie singur ( bine ca am suportat eu) si multe alte chestii de asta are timp si sa invete etc iar de mine 10 minute sa vorbim nu poate.
MENTIONEZ ca nu se pune problema iubirii aici nici din partea mea nici din partea lui pentru ca numai exista din partea amandurora.
Exista doar cateva semne de intrebare atata tot care nu le gasesc raspuns.
Voi ce ati face in locul meu?

16 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

1. majoratul nu este nici pe departe cea mai importanta zi din viata ta, nici macar din viata ta de pana la 18 ani. Omul si-a rupt piciorul, deci a fost grav bolnav, asadar ii era imposibil sa vina. Daca il iubeai si il doreai alaturi de tine, amani petrecerea cateva saptamani, pana isi scotea piciorul din ghips. Daca nu, nu, dar in nici un caz nu-i cereai imposibilul. Trebuia, eventual, sa se supere el pe tine, tu nu aveai nici un motiv.
2. e fostul tau prieten, are dreptul la viata lui, deci sigur nu este treaba ta daca are sau nu prietena. Nu aveti motive sa discutati pe YM, este o pierdere de timp si, in plus, voi nu mai sunteti impreuna.
3. santajul asta de mahala gen "mai bine ma calca masina" e invatat de la tiganci, care se dau cu capul de pereti, isi smulg parul din cap si in 5 minute uita. Nici un barbat nu te va respecta daca faci asa ceva, deci nu astepta respect. Atata timp cat iti trec idei din astea prin cap, accepta ca vei fi tratata asa cum meriti.
4. nu aveti motive sa purtati discutii serioase, lasa-l in pace. cersitul asta: sa vorbeasca 10 minute, sa fim macar amici te umileste foarte mult. iar daca tu te umilesti de buna voie, de ce nu ii permiti si lui sa-ti faca la fel?
Eu, in locul tau, mi-as vedea de viata mea. Nu as cere nimic si as avea macar un dram de demnitate. I-as spune: te rog sa ma ierti pentru toate absurditatile cu care ti-am otravit viata (gen ca mi-ai distrus majoratul ca ai indraznit sa te imbolnavesti), sper ca noua ta prietena sa fie mai buna decat mine si sper sa fii mai fericit decat am reusit eu sa te fac. Si gata.

| Vix999 a răspuns (pentru Brigaela):

De data asta Brigaela sunt cu totul de acord cu tine. Faza cu majoratul e putin exagerata - si-a rupt omu' piciorul, ce voiai? Accepta ca asta e finalul si vezi-ti de viata ta. Si da, si eu spun la fel ca TOATA LUMEA de dinaintea mea: nu ai de ce sa mai vorbesti cu el despre nimic. Poate peste cativa ani daca va intalniti pe strada puteti merge sa beti o cafea si sa va amintiti de vremurile astea si sa radeti dar acum gata cu cersitul!

| doc69 a răspuns:

Mergi inainte si vezi de viata ta, iubirea nu inseamna constrangere nici obligatie, iubirea exista pur si simplu.

| Trolli a răspuns:

Eu cred ca tu inca tii la el.
El a trecut peste despartirea voastra, isi vede de viata lui. Incearca sa faci si tu la fel. Incearca asa-l ignori. La inceput va fi mai greu, dar vei trece peste.

| Trolli a răspuns:

Exact. De ce iti pasa ce face, atat timp cand el se comporta urat cu tine. Faptul ca te consumi atat de mult nu-ti face bine.Incearca sa-l ignori. Sa incetezi orice relatie cu el ( fie si cea de amicitie/prietenie). Ce a fost a fost. Treci peste.

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

L-aș lăsa... dracului, asta aș face, fără regrete.
Înteleg să regreți atunci când pierzi un om valoros, care te-a știut înțelege, te-a știut iubi, venera ca pe-o zeiță, care te-a făcut să te simți diferită de restul fetelor, dar nu unul care nu te-a știut aprecia și care mai și aruncă la nesfârșit vina pe tine. E... ultimul om! Stau si mă intreb, oare toți sunt așa? Pentru că...ei lasă, mă abțin.
În multe cazuri, cred că, dacă s-ar putea, ne-am spăla și creierii numai ca să se șteargă din memorie amintirile ce ne-au legat de asemenea ființe.

| MishuD a răspuns:

Papuci, unii ieftini, eventual din piata. Ambalati frumos. Foarte frumos, ca si cum ar fi cel mai fain cadou pe care l-a primit vreodata.
Te vezi cu el, ii dai "pachetul", si ii spui "pentru tine dragul meu"... si apoi pleci spunandu'i doar un "pa"... sec asa.
Eventual, daca e prost, ii scrii un biletel in care ii explici ca ai terminat cu el.
Si gata povestea. O viata frumoasa tot inainte.

| diavolitadulce a răspuns:

De ce il mai bagi in seama si in rezent. niciodata sa nu dai de inteles unui baiat ca esti dependenta de el ca asa patesti. el isi da seama ca ai face orice pentru el si profita de acest lucru. cauta pe altcineva si fii putin mai indiferenta ca nu merita osteneala. ai dreptate. am citit tot si chiar ca a exagerat. nu il mai baga in seama si nici nu accepta daca si cand va veni la tine sa va impacati. nu stiu daca am greseli, scuze in caz ca am. funda?

| diavolitadulce a răspuns:

Lasa naiba discutiile, ca nu are rost. stergeti-l din minte.

| Cleopa a răspuns:

Da-l naibii! nu te mai iubeste! clar! nu mai vorbi cu el deloc! fii indiferenta cum e si el si cauta-ti si tu pe altul!

| diwa a răspuns:

Nu vad de ce te-ai suparat PE EL ca nu a venit la majoratul tau, nu e ca si cum si-a rupt piciorul intentionat, nu? si nu, majoratul nu e cea mai importanta zi din viata ta happy Eu nu inteleg care e problema. Nu mai sunteti impreuna si baiatul are alta prietena. Vrea sa-l lasi in pace si punct, dar cred ca ii este rusine sa ti-o spuna verde in fata. Si ce e asa anormal ca dupa 2 ani sa nu te mai iubeasca si sa aiba alta prietena? Unii dupa 20 de ani se trezesc ca nu se mai iuebsc si isi refac viata. Asa sunt oamenii, asa se intampla, evoluam si viata merge mai departe. Din pacate nu mai conteaza nici ce aveai tu de gand sa faci, din moment ce n-ai facut. Sti cum e, drumul spre iad e pavat cu intentii bune....nu mai conteaza ce a fost, cum a fost, ce s-a intamplat, etc. Parerea mea e ca trebuie sa te detasezi de el si sa mergi singurica mai departe, ca nu e un capat de tara. E greu, dar nu ai de ales. Si cred ca trebuie sa faci asta cat mai repede, altfel o sa-l faci sa te urasca, sa nu mai vrea sa-ti vorbeasca niciodata si sa nu te mai vada niciodata. Fi tare si nu te injosi!

| LauraMLD a răspuns:

Pai asta dovedeste clarrrr ca nu te iubeste! Daca te iubea cu adevarat nu facea nimic din ce ai spus tu! eu zic sa nu-l mai cauti! poate asa este mai bine!

| EllaMelly a răspuns:

Eu cred ca nu te merita, nu a avut ganduri serioase de la inceput. cel mai bine e sa-l lasi in pace, sa nu-l mai cauti, sa incerci sa-ti refaci viata cu cineva care te merita...dar trebuie sa fi cu ochii in patru ca urmatorul sa nu fie exact ca el sau chiar mai rau...

| 01092007 a răspuns:

Eu i-as zice in fata ca trebuie sa mai creasca ca sa aiba o prietena(ca tine).cat despre tine, cauta pe cineva care sa il intereseze de viata ta si de ce simti tu, ai nevoie de cineva cu mai multa experienta de viata! indragosteste-te si uita! numai bine iti doresc!

| lolly2 a răspuns:

In locul tau nu mai pastram nici un fel de relatie cu el.Ii dadeam ignor pe mess, pe TPU, si as rupe orice relatie de prietenie cu el. Oricum si el are dreptate. Daca nu mai sunteti impreuna de ce ati ramas prieteni si de ce i-ar mai pasa de tine si tie de el?

| AndraAndrrra a răspuns:

Buna. Intr-un fel acceiasi problema o am si eu cu prietenul meu. Cel mai bine e sa fi indiferenta,sa nu te mai intereseze nici pe tine de el, fa-ti prieten, iesi cu el la un suc, la o plimbare in parc. O sa vezi ca o sa fie bine. Cu timpul o sa treaca si iubirea asta pe care i-o porti baiatului care nu te merita, din cate am citit eu. :*