| onetwothree a întrebat:

dau funda! Am nevoie de ajutorul vostru. Sunt cu iubitul meu de 2 ani de zile, dar se poarta cam distant. Eu stau cu o "prietena", intr-un apartament. Nu platim chirie fiindca e apartamentul unui prieten comun, Ea a mobilat apartamentul, dar nu si camera unde stau eu. De cateva luni, de cand s-a despartit de cel a cui e apartamentul (au fost 5 ani impreuna), iese cu 2 colegi de ai ei. Ii aduce foarte des sa doarma aici si fac galagie, iar eu nu pot sa dorm din cauza lor, nici sa invat. Le-am spus dar nu am rezolvat nimic. Ea considera ca e "sefa" aici. De cand i-am povestit de fazele astea iubitului meu e mai distant, mai ales ca colegii prietenei tot dorm aici. Nu e gelos pe ei, pentru ca stie ca nu ii suport. Dar se poarta distant cu mine, fiindca ma vede distrusa si chiar am ajuns sa am unele probleme de sanatate din cauza stilului haotic de viata al colegei de apartament, Va rog ajutati-ma cu un sfat. Va multumesc!

Răspuns Câştigător
| Oana92 a răspuns:

Pleaca de acolo sau vorbeste cu proprietarul apartamentului.

15 răspunsuri:
| onetwothree explică:

Si prietenii colegei de apartament vin neanuntati aici, imi mananca din mancare, imi cauta prin lucruri cand nu sunt acasa. Lasa "surprize" in baie...

| neutrino a răspuns:

Daca nu platesti nimic, trebuie sa suporti toate aceste magarii. Nu am inteles cum de nu va evacuat inca proprietarul. Daca prietenul tau este nemultumit, atunci sa te scoata el de acolo si sa-ti ofere alte conditii.

| onetwothree explică (pentru neutrino):

Dar nici ea nu plateste nimic, si totusi ea nu are nimic ce sa imi reproseze. Nicidoata nu am deranjat-o, mereu am lasat-o sa invete/doarma.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

! Pleaca din anturajul ala daca nu vrei sa ai probleme.
2.Sa crezi tu ca se comporta asa "iubitul" tau, din motivul spus de tine.
Dar poate nu este bine sa ma bag.O seara buna.

| onetwothree explică (pentru anonim_4396):

As pleca din acel anturaj, dar din pacate nu prea imi permite starea materiala momentan. Dar poate ai vreo idee cum sa o fac pe colega de apartament sa inteleaga ca ma deranjeaza ca o tine din petrecere in petrecere. Am incercat sa vorbesc cu ea si nu merge. Parintii ei nu m-ar crede, fiindca ea ii manipuleaza pe toti. big grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si cu dansa la spate si cu sufletul in rai nu prea se poate. Vrei liniste, platesti chirie. Vrei pe gratis, induri.

| onetwothree explică (pentru anonim_4396):

Dar si ea sta pe gratis, si totusi ea nu are ce sa imi reproseze. Niciodata nu am deranjat-o, si a recunoscut asta

| stark47 a răspuns:

Nu inteleg reactia prietenului tau, cred ca ar trebui sa fie total opusa.
poate ca nu asta este cauza pentru care se comporta in felul asta ci una cu totul diferita.
sa traiesti in comun cu cineva care are "pile" la proprietar este intr-adevar usor in dezvantajul tau.
ca totul sa fie bine, nu te poti duce la proprietari si sa le spui verzi si uscate ca mai tarziu colega ta sa fie trasa la raspundere, pentru ca nu va fi OK atmosfera in apartmentul respectiv.
nu stiu ce fel de discutie ai avut cu colega ta insa astfel de discutii se poarta de cele mai multe ori dimineata cand nu esti distrasa de aproximativ nimic altceva decat interlocutorul tau.
nu cred ca nu ar intelege daca ai rug-o frumos si elegant sa pastreze o oarecare limita a bunului simti in ceea ce priveste galagia in apartament.
iar daca nu-i poti cuceri, alaturate lor laughing
glumeam

| onetwothree explică (pentru stark47):

Proprietarul e prieten bun cu parintii ei. Am incercat sa vorbesc cu ea, si fiindca stie ca ma deranjeaza, face chiar intentionat tot sa ma enerveze si mai tare.

| stark47 a răspuns (pentru onetwothree):

Daca starea materiala nu iti permite, suporta momentan ca nu ai ce face pan cand vei putea sa pleci pe cont propriu

| onetwothree explică (pentru stark47):

Eu suport cat pot, dar din cauza asta, am luat note foarte mici la niste examene. Pot sa zic ca in primul an de facultate am note foarte bine, iar acum am ajuns din persoana cu note bune, in persoana cu note rele. Si asta doar fiindca nu pot sa invat si sa dorm din cauza ei

| anonim_4396 a răspuns (pentru onetwothree):

Nici ea nu plateste bani, intr-adevar, dar a platit in natura. Pe cand tu nu ai platit nici bani, nici in natura. Daca iti permite sa stai cu ea pe gratis chiar nu mi se pare normal sa ai si pretentii. Dupa cum am spus, vrei conditii, scoti banul din buzunar (sau urmezi exemplul prietenei si pui altceva la bataie).

| stark47 a răspuns (pentru onetwothree):

Acum nu cred ca pe tot parcursul zile e galagie in casa.iti poti progama timpul de invatat in asa fel incat sa fie in timpul si decibeli cat mai putini in locuinta, sau te poti duce la biblioteca

| b0denN a răspuns:

Ce pot sa spun, nu sta si inghite toate rahaturile!

| Brodo a răspuns:

Iti spun eu ce sa faci, roaga-te! Roaga-te si petrece mai mult timp cu prietenul tau, da-i multa atentie si fa-l sa inteleaga starea in care esti!