| anonim_4396 a întrebat:

Azi am observat ca am o scurgere vaginala maronie.

Cat despre menstruație, sunt la început, eu am avut menstruație doar o data pana acum, mai exact la sfârșitul lunii martie și de atunci nu mi-a mai venit.

Puteți sa ma lămuriți va rog cu aceasta secretie vaginala maro?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Secretia nu este maronie, este transparenta au un pic albicioasa, dar amestecata cu cateva firicele de sange oxidat, pare a fii secretie maronie.
Este normal ce ti se intampla!
Ciclul poate debuta cu sange proapat, de un rosu aprins, sau cu unul maroniu, care a inceput cu cateva ore in urma si s-a oxidat.
Cat priveste reglarea ciclului, ai rabdare, ca-n primul an cand vine, nu vine lunar la acelasi numar de zile.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Acea secreție vaginala maro este menstruația. Dacă nu ți a mai venit de la sfârșitul lunii martie, sigur aia e. E normal ca la inceput sa nu îți vină regulat. Câți ani ai?

| SEMIHA a răspuns:

Cauzele pot fi multiple și diverse în funcție de organism, de vârstă. Spui că ești la început cu menstruația, deci este un subiect sensibil. Noi nu avem de unde să știm ce se întâmplă în corpul tău.

Dacă nu vrei să mergi la medic, du-te la farmacie, spui problema și o să îți recomande ceva folositor. Poți să îi povestești mamei tale despre asta, nu este o rușine. Nu e grav, stai liniștită. E ceva natural și ține de vârstă.

| vampyremisa a răspuns:

Poti oricand sa mergi la ginecolog gratuit cu trimitere, zic si eu...