| XxBlueRosexX a întrebat:

Buna de cateva zile mi-a iesit un furunc pe sanul stang in partea de sus, nu e mare dar e dureros daca il strang si e tare...ce pot face sa dispara? In vara am mai avut unul in alta parte dar ala a fost operat iar cred ca asta nu se poate opera deci ce ar trebui sa fac?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Furunculul reprezinta o infectie bacteriana care afecteaza un folicul pilo-sebaceu, adica apare la radacina unui fir de par. Aici se produce si se acumuleaza o anumita cantitate de puroi. Este indicat ca furunculul sa fie lasat in pace "sa coaca" fiindca în general, un furuncul trece in aproximativ doua saptamani. Dupa ce se colecteaza puroiul si se formeaza un varf alb, capul, furunculul poate fi curatat. Daca ai noroc si nu te confrunti cu unul cu dimensiunea mare, sa stii ca este posibil sa nu-ti ramana nici o urma/semn. In caz contrar, in locul infectat este posibil sa ramana o cicatrice si din acest motiv daca extinderea furunculului este mai mare ar fi indicat sa te consulte un medic chirurg. Multa sanatate! Citeste urmatorul articol deoarece s-ar putea sa-ti fie de ajutor : http://www.ziare.com/......sa-1150308

3 răspunsuri:
| ĂlaRău a răspuns:

Vino la mine si te scap eu de el.

| XxBlueRosexX explică (pentru ĂlaRău):

Serios...nu pot draguta sunt cam departe de tine happy

| ĂlaRău a răspuns (pentru XxBlueRosexX):

De parca ar fi asta o problema