| Hibriiiid a întrebat:

De curand am fost la un PetShop din orasul meu si m-am 'indragostit' de o hamsterita Roborovski.As vrea sa imi cumpar una dar desi am citit foarte multe despre aceasta specie pe internet, nu prea am inteles cum sta treaba cu cusca.Intrebarile mele sunt:
-Stiti cumva cam cat ar costa un acvariu patrat, cel mai mic, si ce dimensiune ar avea?
-Cat costa un adaptor de apa? Unde as putea gasi unul?
-Cat costa talasul, fanul, furnirul si unde l-as putea gasi?
-Cat costa mancarea cumparata de la PetShop? Este mai bine daca l-as hranii cu fructe, legume de acasa decat daca i-as da mancare cumparata?
-Cat costa o casuta sau o rotita ori niste jucarioare pentru specia aceasta?

Daca nu stiti raspunsurile toate, va rog ajutati-ma macar cu raspunsurile catorva.Multumesc anticipat.Promit fundita dar si voturi tuturor celor ce raspund la aceasta intrebare!

Răspuns Câştigător
| xxdd a răspuns:

Sa`ti zic ce`am facut azi.:-?

Am fost in REAL (zoomania) sa`mi iau si eu un hamster. Am ales un hamster sirian (15 lei). Dupa care m`am dus sa ma uit la custi pentru el. Atunci am ramas asa. :o Erau unele mai mari, gen acvariu, echipare, pe la 87-88 lei. M`am dus mai incolo, erau unele si mai mari, cu etaj, 150 lei. M`am indreptat la cele mai mici, si una echipata, cu rotita, recipient de apa, casuta, si vas pentru mancare era cam 35 lei, iar una la fel, dar cu etaj era 45 lei. Uite ca astea http://www.google.ro/......tp?/imgres r:1, s:20&biw=1280&bih=542 http://www.google.ro/......tp?/imgres r:4, s:0. Dupa aceea am intrebat cat ar costa si piesele separate. Rotita costa 4 lei, recipientu de apa 6 lei, vasu pentru mancare 5 lei, mancarea pentru hamster, care vreau sa zic ca are semtine de floarea soarelui, ca alea de la magazin, porumb, orez, ovaz, grau, costa 4 lei. Dar nu trebuie mereu sa-i iei mancare, ii mai poti da salata, morcovi, fructe ( trebuie sa le tai).

Tot din acelasi magazin am cumparat si rumegusul (nu mai stiu cat era. :-? 10 lei si ceva. ).

O casuta pentru cusca hamsterului e in jur de 8 lei :-?

Rumegusul, mancarea pentru hamsteri si toate alea le gasesti in orice magazin de animale.

2 răspunsuri:
| ZeRRo a răspuns:

Asta cica ii o intrebare la dragosrte si sex esticumva zoofila?

| Elizeee a răspuns:

Te sfatuiesc sa nu iei un acvariu pentru hamsteri ci o cusca, acolo hamsterul ar putea trai mai bine decat intr-un acvariu si ai putea gasi custi mai frumoase pentru hamster si poate si mai ieftine decat un acvariu.Hamsterii se simt mai bine in custi spatioase.Adapatoare de apa se gasesc in toate magazinele de animale si costa peste 10 sau 15 lei, dar depinde. Talasul se gaseste in toate magazinele de animale si costa destul de putin, te sfatuiesc sa nu iei talas din alta parte! Mancarea cumparata este mult mai buna decat legume si costa depinde de marimea pachetului.Te sfatuiesc sa iei dropsuri speciale pentru hamsteri, pentru ca le v-a adora. Poti sa-i dai si migdale, hamsterul meu le adora.Nu toti hamsterii adora legumele pentru ca cei de la magazin ii cresc uneori doar cu mancare uscata.Majoritatea custilor sunt deja dotate cu accesorii, dar daca nu, sa stii ca costa putin. Sper ca iti vei lua acea hamsterita! Si eu iubesc nespus de mult hamsterii, dar am doar unul.Mult succes!