| XxRoxRoxyxX a întrebat:

Buna de la o vreme cam de 4-5 luni a inceput sa ma doara sanul stang, nu zilnic decat in unele zile si ma tine cateva ore, e ca un fel de durere surda. Poate fi vorba de cancer sau de vreun nodul, unde as putea face o mamografie? (inainte de manstruatie nu ma dor deloc)

4 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Deoarece esti femeie matura cu sanii complet dezvoltati si nu o adolescenta careia durerea de sani de obicei i se produce din cauza cresterii/mariri sanilor in volum ceea ce determina si aparitia durerii din cauza intinderii pielii care le acopera si ii sustine. In cazul tau aparitia durerii de sani sau a sensibilitatii mari la atingerea acestora, probabil ca se datoreaza unei afectiuni denumite mastalgie si este de alta natura ceea ce necesita o investigatie medicala. Durerea poate fi ciclica si conditia este recurenta fiindca poate insoti ciclul menstrual lunar sau s-ar putea manifesta fara nici un model anume. In cazul in care in urma consultatiei este diagnosticata corect cauza durerilor de san non-ciclice, tratarea cauzei va duce la disparitia acesteia. Multa sanatate!

| CuriousStuff a răspuns:

La orice spital mare sau clinica privata care are sectie de imagistica medicala.
Du-te neaparat la un control medical.

| Mussette a răspuns:

Te duci la medicul de familie cat mai repede si iti va da trimitere la specialist, la o clinica sau un spital. Multa sanatate!

| Laura78 a răspuns:

Trebuie neaparat sa te duci la un control medical. Orice spital mare/clinica privata trebuie sa aiba o sectie de imagistica medicala.