| anonim_4396 a întrebat:

Buna de o luna am o relatie cu un baiat pe care il cunosteam de mai mult timp, e fotul prieten al unei prietene. Este chiar un baiat dragut doar ca eu nu il iubesc cum merita deoarece sunt inca indragostita de fostul de cre m-am despartit acum 2 luni jumate...sincer cand mi-a cerut sa fim impreuna nu eram inca pregatita pentru alta relatie si acum il vad pe fostul mult mai des decat inainte si nu stiu cum sa ii spun ca nu mai pot fi cu el. Mi-e frica sa ii spun pentru ca s-ar putea sa nu mai vorbeasca cu mine niciodata si nici sa fim prieteni... dati-mi niste sfaturi ce pot face in cazul acesta?

3 răspunsuri:
| Dianne_9377 a răspuns:

Nu a fost deloc bine ca ai acceptat sa fiti impreuna daca nu erai pregatita pentru o noua relatie. Oricum asta nu mai conteaza. Si stiu, acum esti confuza...
Cel mai bine e sa te desparti de el. Spune-i adevarul, va intelege. Nu e bine pentru nici unul dintre voi, deci cel mai bine e sa fii sincera si sa-i spui totul. O sa-l doara si va fi greu, probabil, insa alta cale de scapare nu vad. Nu poti avea o relatie cu o persoana pe care n-o iubesti... Sper sa o scoti cumva la capat. Succes! :*

| CoCoMona a răspuns:

Eu as fi sincera cu el, insa as lua o decizie abia dupa ce m-am gindit bine la ce a fost, la ce este si ce vreau sa fie in viitor, in acelasi timp as incerca sa-mi dau seama de ceea ce simt.

Apoi, iubirea adevarata vine in timp, intr-o luna nu stiu cate ati putut face impreuna...

Eu il vad pe fostul meu prieten in fiecare zi, deoarece lucram impreuna, dar cu toate acestea am o relatie de un an jumate cu un baiat care mi-a fost un bun amic, iar iubirea a venit treptat...

Eu nu m-as mai putea intoarce vreodata la fostul. Sper sa iei o decizie inteleapta, dar eu cred ca e nevoie de timp si rabdare pentru asta!

| CiprianTPU a răspuns:

Buna LadyRasha!

Daca ii vei spune adevarul, probabil te va parasi, dar nu este obligatoriu sa se intample asta. Sunt si barbati care inteleg astfel de lucruri si nu se supara chiar atat de usor. Problema e alta, te-ai intrebat vreodata, daca el se indragosteste de tine, iar tu nu faci nimic altceva decat sa il tratezi cu raceala si indiferenta, pentru ca nu ai sentimente pentru el? Este si asta o varianta asa ca nu te juca cu inima si cu sentimentele lui, fa-l sa se simta bine in preajma ta, iar el in schimb te va rasplati pentru orice gest al tau, asa suntem mare parte din noi barbatii, avem nevoie tot timpul langa noi de o femeie iubitoare, care sa spuna o vorba dulce la momentul potrivit. Iti propun sa ai un pic de rabdare, sa dai o sansa relatiei si nu te mai gandi la fostul, el a fost, nu mai este, iar daca tu nu vrei sa-l uiti pe fostul nu vei reusi! Trebuie doar sa vrei! Numai bine, bafta multa!