| zizibela a întrebat:

M-am despartit de prietenul meu acum o luna, el ma m-ai cautat la telefon si pe net dar i-am zis ca nu mai vreau sa aud de el si ca nu mai exista pentru mine, desii l-am iubit si inca il iubesc mi-a gresit mult prea mult, si am hotarat ca e mai bine sa rup contactul cu el pentru a nu ceda din nou in fata lui! Insa de o saptamana a aparut un nou baiat care il stiam de ceva vreme dar nu prea vorbea cu mine, cand a aflat ca m-am despartit de fotul meu prieten tot incearca sa vorbeasca cu mine, ma suna, ma asteapta cand ies de la scoala sa ma duca acasa, zice ca vrea doar sa ma vada si ii este de ajuns! Chestia este ca il plac dar inca am sentimente pentru fostul meu prieten si nu vreau sa ma grabesc, dar nici pe baiatul asta de acum nu vreau sa il ranesc si sa ii zic sa ma lase in pace, pentru ca e sincer cu mine, cine ar venii sa stea dupa mine la scoala doar sa am duca acasa?
nu stiu ce sa fac, eu inca ma mai gandesc din cand in cand la fostul meu prieten dar nu mai vreau sa fiu cu el! desii nu m-as vedea cu altcineva el a fost totul pentru minesad
o parere va rog cum a-ti proceda?

Răspuns Câştigător
| DeeDee a răspuns:

Ai procedat corect in ceea ce priveste fostul tau prieten.

Cat despre baiatul care te curteaza acum - spune-i ca te-ai despartit de prea putin timp de fost, ca ai sentimente amestecate si ai nevoie de timp ca sa iti revii. Spune-i ca merita sa aiba o prietena dedicata lui 100%, asa ca daca te place, sa iti acorde ceva timp. Iar daca vrea doar sa fiti prieteni (si sa te ajute), e bine si asa. Intre timp, nu il ignora, vorbeste cu el, dar despre alte chestii.

E posibil sa iti placa acest baiat pur si simplu pentru ca iti acorda atentie ("cine ar veni sa stea dupa mine la scoala doar sa ma duca acasa?"). Trebuie sa te gandesti bine si sa iti pui ordine in sentimente.

7 răspunsuri:
| IloveME a răspuns:

Mi s pare corecta decizia ta!
doar ca oricine merita o sansa! daca l-ai iubit asta nu inseamna ca trebuie sa stai inchisa in casa si sa nu mai ai contact cu numeni.dc nu incerci cu celalalt.vb cu el, ii sp c simti si cum crezi ca va fi.merita sa incercatzi! sp sa nu-si faca prea multe iluzii, ca nu s stie.doar ca aici ii cam aiurea(depinde d cum t simti u),ii sp sa nu-si faca iluzii, poate t asculta si u vei fi aia care va suferi din nou.
parerea mea e sa incerci ceva si cu el, daca tot sp catzi place!
cui p cui s scoate!
succes!

| Adorable a răspuns:

Daca iubesti pe cineva, il ierti. Dar daca intr-adevar ti-a gresit atat de tare fostul tau prieten este mai bine sa il uiti.
Baiatul acela care este foarte dragut cu tine pare super ok. Adica, sta si te asteapta si este foarte preocupat de tine. Asta inseamna ca nu ti-a gresit cu nimic. Da-i o sansa si mergi inainte! Nu privi in trecut, iarta-i pe toti care ti-au gresit, dar tot odata alege ce este mai bine pentru tine!

| aniriiiiii a răspuns:

Lasa timpul sa treaca,spune`i baiatul acela ca daca poate sa te astepte e in regula,fa`l sa inteleaga ca ti inca la fostul prieten,spune`i dinainte ca sa nu`si faca sperante si este alegerea lui daca vrea sa te astepte sau nu...
peste vreo luna,doua poate vor sta altfel lucrurile,daca nu vei mai avea contact cu fostul incetul cu incetul, si mai ales daca este acest baiat langa tine, sentimentele pentru el se vor spulbera.
sper sa treci cu bine peste asta:*

| Debb a răspuns:

Parerea mea este ca ar trebui sa iti dai seama la cine tii mai mult. Daca spui ca fostul tau ti-a facut multe etc si v-ati despartit, GATA! Uita-l. Daca inca mai ai sentimente impaca-te si nu mai iesi cu X2. Daca acum nu mai esti cu ala lasa-l odata si vezi-ti de intalniri cu X2. M-am incalcit un pic dar sper ca ai inteles ce am vrut eu sa zic. big grin

| zizibela explică:

Va multumesc tuturor pentru sfaturi :*

| anca174 a răspuns:

Am fost sim eu intr-o situatie asemanatoare, dor ca eu voiam sa ma impac cu fostul si el se cam folosea de chestia asta. Dar am cunoscut un baiat de care nu imi placea la inceput dar cu timpu am inceput sa tin l el si l-am uitat pe fostulhappy
De ce nu incerci un timp sa stai singura, iar apoi cand se mai vindeca "ranile" sa incerci cu baiatul de care zici
mi se pare ft frumos gestul lui sa te ast dupa orelove struck

| Sabb1653 a răspuns:

Deci, daca i`ai dat deja o gramada de sanse si el a repetat sa faca greseli iti mare dreptate. Il ierti o data, de doua ori, dar deja se invata, stie ca`l iubesti, ca`l ierti si profita! Daca zici ca te atrage baiatul respectiv trebuie sa incerci, nu ai cum sa iubesti o persoana din primele clipe! Trebuie sa petreci destule momente pentru a ajunge la maxim ''iubire''. Deci, da`i o sansa, nu ai nimic de pierdut, vezi si tu cel duce capu`, si daca nu`i nimic, te desparti foarte usor de el, pentru ca nu s`au nascut ''adevaratele sentimente''winking