| 1Voineoska1 a întrebat:

De obicei,eu eram cea care dadea sfaturi la categoria asta,dar acum eu am nevoie de un sfat! Imi place de un baiat din clasa de la mine de ceva timp. Totul a inceput cand prietena mea cea mai buna mi-a spus ca el m-a placut candva in perioada cand eu nu-l placeam. Iar eu cateodata simt ca inca mai tine la mine,ca ma mai place si cateodata simt ca nu mai simte nimic, ca nu ma mai place.Si am ajuns si la concluzia ca el stie ca il plac mult si profita de mine(eu fiind foarte buna la invatatura, iar el fiind la limita cu 4 si 5). Eu sunt genul de "fata cuminte",iar el e genul "bad boy".Nu am avut pana acum nicio relatie,dar mi-as dori.Mi-as dori pe cineva care sa ma sprijine,sa tina la mine,sa imi stearga lacrimile cand plang(am parintii divortati asa ca plang des...)dar nu ma pot astepta de la asa ceva de la un "bad boy". Ajutati-ma, va rog! crying

Răspuns Câştigător
| UnNimicCareReprezintaMulte a răspuns:

In primul rand Buna. Uite aici niste sfaturi

-Vara e lunga, incearca sa intrii in vorba cu el. Daca ti-e rusine, incearca pe retelele de socializare.Cum sa incepi o convorbire? Simplu, il intrebi ceva despre oras, gen: Nu stii unde gasesc strada X, pizzeria Y....Si tot asa.
-Odata ce te imprietenesti cu el,spune-i despre baieti, cum ii se par, daca stie ceva despre ei, in felul asta o sa vada ca nu esti o disperata care se agata de un singur baiat si nu ii mai da drumul.
-Daca el e la limita, cu 4 si 5, propune-i niste meditatii.
-Daca esti curioasa, incearca sa vezi daca te place.Roaga un prieten bun sa faca o "scena de cearta" cu tine in aproprierea lui, sa vedem daca iti ia apararea.Asa o sa inceapa o prietenie,si tot asa...

! Mare atentie: Baietiilor le e greu sa se indragosteasca de un BFF,deci nu deveni asta!
-Pentru a vedea reactiile lui, schimba-ti lookul, comportamentul
-Daca nu vrea sa iesiti doar voi doi, cheama inca un baiat si o fata cu voi, asa va veni si el.Stati la o masa toti, unul dintre prietenii tai sa plece, celalalt sa mearga la baie (le dai tu scenariile acasa happy ) iar asa o sa castigi 10 minute singura cu el, destul timp incat sa vorbiti.Atentie din nou, nu ii spune de la prima intalnire ca il placi.Incearca din a doua.Noroc,sper ca te-am ajutat.

| 1Voineoska1 explică (pentru UnNimicCareReprezintaMulte):

In primul rand,nu am cum sa fac asta. Eu nu am conturi pe retele de socializare si nu ma pot vedea cu el pentru ca noi nu am vorbit niciodata decat cand el avea nevoie de un servetel umed sau ceva(Pff. crying ) Si stiu ca tu mi-ai dat sfaturi bune,dar nu pot sa le practic. Adica,nu stiu,el e de genul asta "bad boy" de cand il cunosc si mi-e... frica pur si simplu sa intru in vorba cu el... Hmmmm, niciodata nu o sa fiu cu el. crying Si nu pot pune pe nimeni sa ma ajute cu scenariul ala cu cearta sau ceva. pentru ca nimeni nu intrazneste sa puna mana pe el, sa vorbeasca cu el si in plus la noi in clasa sunt numai barfitori. Adica daca cineva de la noi din clasa va ajunge sa fie impreuna cu cineva, toata clasa afla in mai putin de o zi si incep sa isi bata joc de tine. Mi-e frica, pur si simplu crying

| UnNimicCareReprezintaMulte a răspuns (pentru 1Voineoska1):

1.Neaparat CONT PE FACEBOOK.In momentul asta pui mana si faci unul.
2.Il adaugi la prieteni.Asteapta sa accepte cererea.
3. Odata ce o accepta,asteapta o zi, apoi intreaba-l despre ceva de pe facebook, de exemplu de unde iti schimbi numele, sa zicem. Dupa ce iti zice ii zici multumesc, si iesi de pe facebook.
4.Astepti vreo 2 zile (iti zic eu la final de ce) si il intrebi "ce faci?"
-Daca iti raspunde bine,atunci trebuie sa spargi tu gheata,vorbiti chestii normale,despre scoala,oras,etc.
-Daca raspunde cu o actiune,gen prin casa,sau ma plictisesc atunci propune-i sa iesiti la un suc.
*Daca accepta
>Stabiliti locul,cand ajungeti acolo discutati chestii normale, despre el, despre tine.
>La plecare imbratiseazal si apoi pleaca
>Astepti inca cateva zile, in acest timp sa te uiti la program la cinema, sa fie un film horror sau de drama.Intri apoi cu el pe facebook si ii spui de filmul ala, si daca vine cu tine sa il vedeti.In timpul filmului, la o scena dramatica sau horror, reazamate pe el.La plecare, spune-i sa te conduca pana acasa (daca a fost film horror pe motiv ca esti speriata, daca a fost film de drama pe motiv ca a avut un impact emotional pentru tine.Cand ajungeti la tine acasa, dai un pupic pe obraz si spune-i ca a fost intalnirea perfecta cu baiatul perfect.De aici, trebuie sa mentii discutiile. Dupa ce ati ajuns sa discutati destul de mult impreuna, spune-i ca il placi.
*Daca nu accepta:
>Trebuie sa imi mentionezi aici motivul, sa stiu ce sfat sa iti dau

-Ti-am zis sa astepti vreo 2 zile.De ce? Pentru a nu te vedea ca o fata disperata, ca asa o sa profite de tine
-Orice bad boy are un motiv.Cautal si eliminal.
-Sper ca ti-am fost de ajutor,"Voineosk-o".
-Eventual, spune-mi in mesaj sau aici varsta ta, ca sa stiu ce sfaturi sunt mai potrivite.Succes!

| 1Voineoska1 explică (pentru UnNimicCareReprezintaMulte):

Esti perietenul perfect! Esti de nadejne si dai sfaturi bune! Mersi de ajutor! Dar mai am o mica problema... sau mai multe. da-mi cerere si vorbim pe privat, da?

| UnNimicCareReprezintaMulte a răspuns (pentru 1Voineoska1):

Din pacate am pierdut contul vechi, iar acum nu pot trimite mesaje. Dami tu un mesaj pe privat cu niste date de contact cum ar fi un id de messenger/skype, sau nr de telefon, sa iti pot trimite un mesaj happy

| 1Voineoska1 explică (pentru UnNimicCareReprezintaMulte):

Pai de ce nu poti trimite mesaje pe asta nou?

| UnNimicCareReprezintaMulte a răspuns (pentru 1Voineoska1):

Imi spune ca sunt membru junior.Vezi la tine in setari sa mearga sa primesti mesaje de la orice membru happy. Daca nu, da-mi tu mesaj cu niste date de contact happy

| 1Voineoska1 explică (pentru UnNimicCareReprezintaMulte):

Haide,raspunde la 100 de intrebari, ca trebuie sa ai 100 de raspunsuri ca sa devii Senior. Haide, ca te descurci, repede daca se poate! big grin

| UnNimicCareReprezintaMulte a răspuns (pentru 1Voineoska1):

Dupa cum ti-am spus, date de contact tongue

| 1Voineoska1 explică (pentru UnNimicCareReprezintaMulte):

Nu inteleg pentru ce?!

18 răspunsuri:
| neutrino a răspuns:

Este totusi timpul sa ramai la stadiul de fata cuminte.

| Dariusuu a răspuns:

Bună.

Te-ai gândit vreodată că nu te potrivești cu el? Că nu există nicio chimie între voi?
Eu cred însă că acel băiat îi place să știe că există cineva care îl place și ține la el dar el în schimb nu oferă nimic.

Nu va întârzia să apară aceea persoană care să te facă se te îndrăgostești din nou crede-mă.

Iar până atunci capul sus!

Te pup.

| 1Voineoska1 explică (pentru Dariusuu):

Nu stiu cum sa iti explic, dar simt pur si simplu o senzatie pe care nu o pot explica! Si acea senzatie este ca noi chiar ne potrivim, ca vom ajunge candva impreuna. Nu pot explica, repet, pur si simplu asa simt eu! Si al 6-lea simt al meu nu m-a inselat niciodata!

| 1Voineoska1 explică:

Inca un amanunt, daca va ajuta cu ceva.Prietena mea care mi-a si spus de el chiar crede ca suntem perfecti si trebuie doar sa astept momentul cand va face ceva. Dar cum naiba sa astept momentul cand, o data cu scoala, nu il voi mai vedea 3 luni?! Va rog ajutati-ma! Repet, nu am mai avut nicio relatie pana acum, nu imi doresc decat pe cineva care sa ma sprijine... Ofer fundita si voturi ca fiind folositoare tuturor raspunsurilor. Multumesc... sad

| HeadShoot32 a răspuns:

Sfatul meu. E sa devii prietenul lui, sa vezi cum e el de fapt. Ca nu toti baietii rai sunt cu adevarat rai, ei sunt rai doar pentru distractie sau doar pentru ca da bine. Deci incearca sa vezi daca e moale pe dinauntru si e sentimental. Daca tu esti de 10 iar el de 4 nu conteaza asta, vezi daca el gandeste logic, sunt multi oameni care gandesc logic dar le e prea mare lene sa invete si de asta sunt de 4-5 la scoala. Deci, vezi cum e el si apoi atunci te hotarasti daca tu chiar vrei sa fii cu el sau nu, sau poti sa astepti persoana potrivita.

| 1Voineoska1 explică (pentru HeadShoot32):

Il plac de prea mult timp si simt ca parca nu pot gasi pe altcineva! Nu pot deveni prietena cu el pentru ca el este asa de cand il cunosc eu si pur si simplu mi-e... frica sa intru in vorba cu el. E un fel de Seful Sefilor in clasa, adica, daca tipa o data sa se faca liniste, toata clasa a tacut! sad straight face

| andreeaaqswdefr a răspuns:

Este ușor să te îndrăgostești de cineva,dar nu întotdeauna sentimentele sunt adevărate. Dacă băiatul te place,te place așa cum ești,nu trebuie să te schimbi sau să îți faci cont pa Facebook.Și nu se poate ca într-un timp să te placă iar în altul nu. Dacă într-adevăr vă iubiți unul pe altul, veți fi împreună cândva, iar dacă nu îți va trece. Dacă îl iubești cu adevărat, spune-i în față ce simți, aceasta este singura soluție.