| blackcat123 a întrebat:

De un an de zile m-am imprietenit cu un baiat. Invatam amandoi foarte bine si din cauza asta avem mereu ce sa vorbim. El are prietena(are o relatie foarte serioasa cu ea). De cateva saptamani a inceput sa-mi faca complimente foarte des. De cateva ori(cand am simtit ca depaseste linia) i-am adus aminte ca are prietena. Noi lucram in acelasi loc (este inevitabil sa nu.l vad aproape zilnic). A incercat sa ma sarute dar m-am ferit si i-am reamintit din nou ca este intr-o relatie. Imi pare rau ca dintr-o prietenie frumoasa s-a ajuns aici. Eu vreau acum sa pun un zid intre noi. Sa ma distantez dar imi este foarte greu. Nu stiu cum e mai bine: sa continui sa-l vad ca pe un frate sau sa o raresc de tot cu el. Mentionez ca am discutat pe tema asta si mi-a spus ca totul a facut-o din admiratie pentru mine(si pentru ca prietena lui nu-i mai dadea atentie) si ca se concentreaza din nou pe relatia lui.

12 răspunsuri:
| Picasso a răspuns:

Mai nu stiu daca poti ramane prieten cu cineva pe care iubesti, il placi, placi mai mult, ma intelegi tu, ca, devi din ce in ce mai atasat, si din ce in ce vrei si mai mult, il vrei langa tine, vrei sa fie numai al tau si etc, eu am incercat si s-a stricat tot, nu ciar dar totusi, tu stii, poti incerca si tu, sa vezi ce si cum sta treaba, si vei afla, te vei da cu capu de sus, sau poate ca nu, daca vei fi norocoasa, da intr-un fina, te vei da. Uneori e bine sa inveti din greselile altora, decat cele ale tale. asa ca asculta-mi sfatul : fa ce vreiwinking, si nu regreta. succese, sau succesuri, de care vrei tu

| FABULOSUL6000 a răspuns (pentru Picasso):

Avand in vedere gramatica ta, poate sa aiba fata orice, ca nu cunosti forma corecta a cuvantului.Nu vad problema unei prietenii intre doua persoane care s-au placut in trecut, am trait asta si acum femeia e maritata, la casa ei, dar suntem buni prieteni.Conteaza mult respectul dintre cele doua persoane, orgoliul lor si bunul simt al fiecaruia.Personal nu pot sa inteleg cum poti sa transformi dragostea in ura,poate din simpla prostie sau din ideea ca erai,,cel mai bun,,. Oamenii au si eu ceva numit creier,care,daca e folosit conform cu manualul de bune maniere, poate sa duca la o buna intelegere si convietuire. Oricum, pe scurt, nu iti impartasesc parerea si chiar nu vad utilitatea in,, sfatul,, tau.

| Picasso a răspuns (pentru FABULOSUL6000):

Bravo, ai deptate, meriti un oscar, a fost parerea mea, nu vad ce am zis rau, sa faca ce vrea!?

| FABULOSUL6000 a răspuns (pentru Picasso):

Nimic rau, doar incorect.La mine a fost tot un sfat, poate nu ajungi sa pui in aplicare ce ii spui fetei, ca nu vad o situatie prea roz.Ma gandeam ca o sa iti prinda bine in viata, da ce sa discuti cu un copil de 15 ani.

| Picasso a răspuns (pentru FABULOSUL6000):

Daca am fi intregi la cap, nu cred ca mai stateam pe site-ul astawinking

| Astaeparereamea a răspuns:

Al naibilea de smecher colegul asta al tau, te-a vazut ca'i acorzi prea multa atentie si ce si-a zis? Incercarea moarte n'are, tot pe ea o sa cada vina daca isi da seama ca doresc doar o relatie pasagera. In locul tau nu i-as mai acorda nici un pic de atentie

| RAY a răspuns:

Eu daca as f fata nu as sta cu un baiat care se da la mine avand iubita, sincer nu mias pune mare baza in el

| FABULOSUL6000 a răspuns:

Ramai doar amica cu el, daca vrea. Daca omul e retardat si nu vrea, poate sa isi pastreze prietenia (care de fapt e o speranta la sex) si sa se stearga la *** cu ea!

| AliTheo18 a răspuns:

Eu zic sa vorbesti deschis cu el! Nu poti lasa asta asta, pentru ca vad ca nici tie nu-ti face placere.Sunteti prieteni, iar el are prietena.El nu poate sa se dea la tine, poate doar sa te admire in liniste, dar are prietena! Nici tu sa nu faci vreun pas, chiar daca il placi, pentru ca nu e corect. Daca tie iti place de el sau o sa-ti placa, poti avea o relatie cu el doar daca e singur, si daca si el e de acord.Dar trebuie sa discutati oricum sa rezolvati situatia. Vad ca nu vrei sa fi intr-o relatie cu el, deci eu zic cel mai bine sa vorbesti cu el, si daca nu intelege, nu ii mai dai atentie! Dar daca intelege, poti sa-l consideri ca pe un frate, dar eu cred ca preferinta unui baiat se schimba greu! Succes!

| Katoteshika a răspuns:

Situatia e destul de incalcita. Spune-i sa vada ca poate sa-si repare problemele cu iubita lui si daca nu va reusi, sa puna capat. In legatura cu tine si el, spune-i ce crezi, simti si consideri ca e mai bine pentru tine si el. Relatia dintre voi e apropiata si sunteti si colegi deci, daca nu vrea sa te lase in pace, pune un zid intre voi o perioada pana ce-si revine si incearca sa-l eviti (vorbeste cu el doar din politete sau daca e necesar). Incearca sa-i spui cat de gresit e ceea ce face si sa-l aduci pe calea cea buna. Daca nu intelege, lasa-i timp sa-si vada singur greselile.

| Nuvr a răspuns:

Si ce nu iti place baiatu? il pui permanent in friendzone ii spui clar ca nu vrei sa ai o relatie cu el. oricum baieti sunt mai tari la suflet ( in opinea mea

| Isa18 a răspuns:

Buna.Se spune ca daca gasesti o a2a persoana, alege-o pe ea...pentru ca daca ar fi fost indeajuns prima, nu ar mai fi existat a2a.In principiul asta poate a vazut-o si el.Continua sa fiti prieteni si daca el vrea sa fie cu tine impreuna si tu esti de acord, nu spun enu.E decizia lui, nu a ta daca isi doreste sa o paraseasca pe ea pentru tine. Daca iti place mai mult decat un frate si crezi ca intre voi ar merge...incearca.Incercarea moarte nu are. Sper ca te-am ajutat.Te pup.