| sofia_8041 a întrebat:

Deci am facut neprotejat cu prietenul meu si el nu a ejaculat deloc si inainte sa o facem a facut dus. exista vreo sansa cat de mica sa fi ramas insarcinata?

Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Da, daca sunteti absolut siguri ca nu a ejaculat, ramane un risc cuprins intre 4 si 27%, in functie de perioada ciclului menstrual in care te gaseai tu. Metoda aleasa de voi este foarte riscanta, fiindca pe toata perioada actului sexual capul penisului este acoperit de o pelicula foarte fina de lichid prespermatic care contine spermatozoizi. Se accepta ca la un cuplu care foloseste aceasta metoda o luna intreaga, avand in medie 3 acte sexuale pe saptamana, riscul total este de 30% (daca barbatul este 100% sigur ca nu a ejaculat). De aceea, metoda este rezervata doar cuplurilor in viata carora un copil n-ar fi o problema insurmontabila.

7 răspunsuri:
| Kylexy a răspuns:

Practic nu ai de ce sa iti faci griji ca esti insarcinata

| claus a răspuns:

In general daca nu ejaculeaza nu ramai insarcinata. dar exista si o sansa sa ramai, asa ca mai bine foloseste prezervativ sau anticonceptionale. si eventual fa si un test de sarcina.

| Ionut a răspuns:

Daca nu o ejaculat, sansa este nula! cred ca 1 la 1 mil

| sabatuzs a răspuns:

Sansa este 0. 0% pentru ca ovulul este cautat DOAR de spermatozoid

| Andrei777 a răspuns:

Frate sexul neprotejat fac doar femeile care au sterilet sau ceva gen! Nu mai faceti prostii din astea... ca e nasol!

| bCtz123 a răspuns:

Nu vreau sa te sperii dar exista o sansa. Cand se excita barbatul la inceput elimina un lichid care contine spermatozoizi, el daca a bagat asa in tine posibil sa fii intrat ceva acolo.

Asa ca baga o pastila de a 2-a zi, sau un test ceva, parerea mea.

Si alta daca nu o mai face asa, decat daca vrei un copilas mai mic.

| paula_4238 a răspuns:

Daca nu a ejaculat nu ai cum sa ramai.