| Mslollypop a întrebat:

Deci as avea o intrebare, Am intretinut relatii sexuale cu prietenul meu, toate au fost protejate, de fiecare data s-a asigurat sa nu fie rupt etc prezervativul, chit ca a avut prezervativ a scos inainte de ejaculare, pentru orice eventualitate, insa ciclul meu trebuia sa vina pe 4 septembrie, acum suntem in 28 si nimic... Relatia sexuala a fost pe 2 septembrie. Am dureri de menstruatie la burta. Uneori sanii imi sunt sensibili, facut test de sarcina, care a fost negativ. Nu inteleg de ce intrzie sa apara menstruatia. Mentionez ca am am slabit drastic in luna august aproape 10 kg. Ma gandesc ca poate fi si asta.Oh, si am facut o data in timpul menstruatiei, dus cu apa rece.Va roog ajutati-ma cu un fat prietenesc! Va multumesc foarte mult!

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Deoarece toate contactele voastre sexuale a fost intretinute cu folosirea unei metode de protectie adecvate si de asemenea nu s-au prods "accidente" care sa fi putut facilita aparitia in mod intamplator a unei sarcini atat teoretic cat si practic se poate considera ca in acest caz nu s-a putut instala si nici sa existe o sarcina. Aceasta lipsa a unei sarcini a fost confirmata si de testul de sarcina efectuat si al carui rezultat a fost negativ. Fiindca intarzierea pornirii menstruatiei se prelungeste si deja a devenit mult prea lunga, denota faptul ca atat glandele endocrine cat si restul organelor de reproducere din organismul tau nu functioneaza in mod corect, la parametri normali. Din acest motiv a aparut si s-a instalat amenoreea care este provocata doar de o dereglare hormonala ce poate fi considerata ca fiind severa. Sfatul prietenesc se rezuma la indemnul de a merge la medicul de familie care sa-ti dea o trimitere la endocrinologie pentru a ti se efectua toate analizele necesare intr-o astfel de situatie. Ciclurile tale menstruale sunt neregulate si vor ramane asa si in continuare din cauza celor descrise/explicate si drept urmare singura posibilitate de a-ti rezolva aceasta problema de sanatate este consultatia medicala. Ar fi indicat ca prima data sa te prezinti la sectia de endocrinologie pentru a ti se face analizele specifice si cu rezultatele obtinute sa te prezinti pe urma la medicul ginecolog pentru ca acesta sa-ti stabileasca tratamentul optim de urmat. Multa sanatate!

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Dusul cu apa rece nu-ti intarzie ciclul menstrual cu 24 de zile!
Cel mai probabil, testul facut a fost facut cu mult inainte de cele 5 saptamani care trebuiau sa treaca de la ultimul ciclu menstrual si arata fals negativ, cgiar daca este poosibils a fii gravida.
Un test de sarcina in cazul tau, trebuia facut la 1 saptamana dupa data de 4 sept, adica dupa data de 12 sept!
Mai fa un alt test acum, sau mergi la un laborator medical cu o proba de urina!

| Emilian65 a răspuns:

Daca ultimul act sexual a fost cu doua zile inainte de venirea menstruatiei, nu este posibil sa fi ramas gravida.

| Holiday a răspuns:

Pierderea brusca in greutate poate duce la dereglarea ciclului menstrual. Cel mai probabil asta e cauza. Daca problema persista, mergi la medic.