| Frisky_8761 a întrebat:

Deci credeti ca e indicat [bine] sa porti sutien de la 15 -16 ani? Adica nu se lasa sanii din cauza asta? La vasrta asta ce ar trebui sa port bustiera sau sutien? si as dori sa`mi spuneti ceva exercitii pentru am pastra sanii fermi! mersi.scuze categoria

Răspuns Câştigător
| bea3x a răspuns:

Sanii nu se lasa de la sutien, ci dimpotriva. Depinde de marimea sanilor. Fa un exercitiu: daca sari in sus (de preferinta, cand nu te vede nimeni, sa nu isi puna intrebari), daca simti disconfort in zona sanilor, e probabil o idee buna sa porti sutien. Sutienul e util atunci cand ai sanii destul de mari si ai nevoie de sustinere suplimentara in afara muschilor naturali, care sunt fragili. Muschii pectorali in sine nu influenteaza modul in care iti arata sanii, decat in mica masura, si asta se datoreaza faptului ca sanii sunt in mare masura o masa de grasime, si nu de muschi (la femei). De aceea, daca faci exercitiu fizic, cum ar fi jogging sau orele de sport, e indicat sa ai ori sutien ori o bustiera care sa iti ofere multa sustinere, astfel incat sa nu simti ca sanii iti "sar" atunci cand alergi, ca si cum ar fi un "corp strain". Daca nu ai niciun disconfort, atunci e ok sa nu porti sutien.

Fermitatea sanilor depinde de dieta, de slabit/ingrasat, de sport etc. De exemplu, daca slabesti, e posibil ca sanii sa iti devina mai moi si cu cat sunt mai mari, cu atat efectul de "lasare" e mai pronuntat. Exercitiile eficiente pentru muschii pectorali (a nu se citi sani) sunt acelea in care iti unesti mainile impreuna in fata corpului, si aplici presiune una asupra celeilalte, ca si cum ai strange ceva puternic intre maini. Daca faci 20 de exercitii din astea pe zi, muschii din jurul sanilor ti se vor fortifia.

De asemenea, un lucru care ajuta mult la fermitatea sanilor, sunt dusurile suedeze. Dupa ce faci dus sau baie, foloseste un jet de apa rece asupra sanilor, intrucat acest lucru va facilita circulatia si ii va face mai fermi.

De asemenea, iti recomand masajul sanilor: foloseste o lotiune mai lichida, si cu miscari circulare in jurul sanilor, maseaza-i ferm (fara sa te doara) circular de 20 de ori in fiecare directie - ca si cum ai desena o roata inspre exteriorul lor, cu podul palmei.

Hormonii de asemenea influenteaza aspectul sanilor. Inainte de menstruatie, e posibil sa-i simti mai fermi sau chiar mai mari. De asemenea, daca vei folosi tratamente hormonale de genul anticonceptionalelor atunci cand iti incepi viata sexuala, e probabil ca ii vei simti mai fermi, sau chiar sensibili. Ce conteaza la urma urmei e sa te simti tu ok, si daca simti ca nu ti-e ok acum, mai ales cand faci efort fizic, foloseste o bustiera stramta (dar care sa te lase totusi sa respiri) sau un sutien. Asigura-te ca circumferinta, atat cat si marimea cupei ti se potrivesc - cere sfatul unei vanzatoare la un magazin de lenjerie, in general ele vor avea si un metru care le va ajuta sa iti poata spune ce marimi ti se potrivesc.

7 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Sanii nu se modifica de la sutien sau bustiera, indiferent de varsta la care le porti. Asa ca trebuie purtate de la varsta de la acre ai sanii destul de mari incat sa fie necesar.
Sanii se lasa din cauza ca nu faci destul efort pentru pectorali Nu stiu exercitii fizice speciale, dar stiu ca este foarte eficient sa faci treaba in casa: spalatul de covoare, parchet, faianta, gresie, geamuri, usi, tot ce impune miscari ample si apasate ale bratelor, caratul de plase, spalatul de rufe manual. important este sa o faci constant, zilnic.

| Andreea_1440 a răspuns:

Pai nah porti depinde ce vrei si daca ai ce sa pui in sutien? este bine si sutien da un aspekt fain dar si bustiera nah depinde de fiecare :* trebuie sa le faci masaj in rest nu e cine stie ce nu au ceva anumebatting eyelashes

| daiana a răspuns:

Eu am 14 ani si port sutien. straight face
cred ca nu e regula generala sa ti se lase sanii.
adica eu una asa am auzit, chiar sunt curioasa. thinking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poarta.Nare nici o problema.In liceul meu niste proaste au SUTIE DE LA 11 ANI imediat ce a inceput sa le creasca tatele.curvele dracu sad smug scuze m-am enervat putin.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

@ the night eu port de la 11 ani dar aveam sanii dezvoltatitongue

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Deci articole si raspunsuri cretine sunt peste tot pe net.

Eu sunt pentru sutien, oricand daca nu dorm. Am cupa C si e imposibil sa stau fara sutien, in cel mult 2 ore incep sa ma doara sanii.

Dar il port de la 13 ani, de cand aveam cupa B. 8 ani mai tarziu, am sani normali si stau ferm. Nu mi-au picat de la loc si nu ii stranguez, cum s-au exprimat unele.

Si ganditi-va si voi logic acum, fiecare pas pe care il faci iti misca sanul sus-jos. Pielea si colagenul si muschii tai se comporta ca un elastic. Daca atarni o bila de un elastic si o tot zgaltai sus-jos, la un moment dat o sa cedeze elasticu ala.

Asa cum fara sa iti lucrezi fundul, o sa ti se lase, asa o sa ti se lase si sanii daca nu ii sustii. Si faptul ca se balangane incontinuu nu inseamna ca lucrezi pectoralii, aia se lucreaza mai greu, cu exercitii speciale. Si voi ati deschis vreodata o carte de anatomie sa vedeti cum arata un san? Nu e un muschi, e tesut adipos, care e tinut de pielea fragila din jurul lui, si in mica masura de pectorali.

Si inca un argument mai din familie, bunica la varsta mamei avea sani lasati, iar mama ii are frumosi. Pentru ca a purtat sutien, spre deosebire de bunica care n-a stiut de el! Comparati si voi cu rudele de gradu 1, nu cu ce ati auzit de nu-stiu-unde.

Investiti in doua sutiene bune, unul negru si unul crem, nu va luati un milion de sutiene ieftine, si schimbati-le pe astea dupa vreo 2 ani sau cand se schimba masura sanilor. Masurati-va sa va luati dimensiunea potrivita. Cereti ajutor de la o tipa care nu sta cocosata, si poarta un sutien care arata bine sub bluza, nu o taie pe nicaieri vizibil.

Sper sa va treziti, macar cateva dintre voi.

Ruru

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Corect,foarte corect.vedeti fetelor, de aici trebuie sa invatati, de la aceasta fata